Uusikin akku tyhjenee!!!

Morolla!

Moro! Joo et semmonen probleema et uusikin akku tyhjenee.. Vanhan akun kanssa ongelmat alkoi loka/marraskuun vaihtees ku kelit alkoi kylmenemään. Akku oli aamuun mennessä tyhjentyny, jos ei ollu edellis iltana käyttäny autoa ollenkaan. 13-17 tuntia, niin akku oli tyhjä.. No se on ainakin varmaa, että omasta virheesta ei johtunut virhe, eli valot eikä mikään muukaan jäänyt päälle. Tämä tuli tarkistettua moneen kertaan, kun se kerran niin monesti tyhjeni. No ei alettu/pystytty varmistamaan vikaa, vaan kävin sitten ostamassa uuden akun, koska ajateltiin, että vanha akku on kaput, koska ennen heinäkuuta auto oli seissyt yli 2v. Nyt uudella akulla yks yö oli taas tyhjä akku, eli samat oireet kuin vanhallakin.. Auto on 89vm. 1,3l kaasari. Syksyllä jouduttiin laittaan uusi laturi(jonku mitsun vanha) et jos se siitä johtuuki et ei lataa niin tehokkaasti ku oikea corollan laturi. Jos on kokemuksia tai ideoita tapaukseen liittyen, niin otetaan kaikki tieto mielellään vastaan. Kiitos!

11

11093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi....

      kyseessä viallinen sähkölaite(esim. autoradio) joka purkaa akkua koko ajan ihan sama onko avaimet virtalukossa. Autosähkömies etsimään mistä virta vuotaa...

      • vikalöytyy

        hiilet, liukurenkaat, säädin tai diodit kaput.


      • Anonyymi

        Huollossa uusittu vm 2004 Corollaan parissa kuukaudessa jo kolme akkua! Virrat häviävät ajon jälkeen jopa yhdessä vrk:ssa niin täysin, että kojetauluun ei syty minkäänlaista valoa. Yksi akku mennyt takuuseen, kun huollon mittauksien mukaan autossa ei vikaa - vaan vika akussa (kahdella eri testerillä tutkittu). Tämäkin akku hajosi muutamassa viikossa ja auto taas virraton. Autosähköasiantuntijalta kysyttäessä suositteli ylläpitolaturin asentamista.. Autohuolto puolestaan totesi, ettei ylläpitolaturi poista itse ongelmaa ja auto siellä mittausseurannassa (useita mittauspistotarkastuksia, jos ja kun vika sattuisi tulemaan päälle). Vihdoin lukuisten mittaustarkistusten jälkeen vika ilmeni vanhaan cd-soitin-radioon liittyvänä, vaikka radio EI ole jäänyt esim. parkissa päälle (eli avaimet on otettu pois virtalukosta). Radio siis tyhentää / samalla rikkoo akun. Tästä siis satojen eurojen kartoitus (työtuntikustannusta) uusi akku. Kiusallisen mystinen vaiva siis tällainen joskus, kun mittauksissa ei välttämättä heti näy mitään (ennen kuin vika sattuu olemaan / tulemaan päälle..). Ketutusta aiheuttanut tuttavien neuvot, miten ikään kuin on "normaalia", että akku tyhjenee TÄYSIN pimeäksi, jos auto ajamatta viikon - pari, irrota akunkenkä yöksi jne.. , huono akkumerkki, hanki ylläpitolaturi jne. Onneksi on asiantuntevia autosähköasioihin perehtyneitä automekaanikkoja (ja yllättävän ison korjaamolaskun maksumahdollisuus kätevästi erämaksuna, niin ei tarvitse niin harmitella loppusummaa - ja pääasia, että auto vihdoin tulee kuntoon).


    • IHANKO TOTTA!!!!!!!

      Oma laturi paikolleen niin toimii siis kunnostettu malli .

    • kokemustaonon

      Vika 99% todennäköisyydellä laturin diodisilta sökö,mutta asia on helppo todeta,ota akun miinus kaapeli irti ja laita yleismittari johdon ja akunnavan väliin(Muutaman euron mittarin 10A mittausalue riittää mainiosti.)Pitäisi näyttää about:0.1-0.3Ah jos enemmän jossain virtavuoto,aloita etsintä juuri laturiin menevistä johdoista elikkä irroita sinne menevä pistoke, putosiko virrankulutus? jos ei niin sitten on kivempaa tiedossa.Jos autoon ei ole tehty mitään(pielavetisiä)johtoliitäntöjä niin vika saattaa olla jossain missä johdot on alttiina jatuvalle taivutukselle esim.ovet peräkontti,vetokoukku.Jos näiden eristeet ehjät eikä vika niissä sitten asia muuttuu jo mielenkiintoiseksi,ainoaksi keinoksi jää ruveta nyppimään sulakkeet yksitellen irti ja seurata Ah mittaria milloin putoaa 0 ta ainakin lähelle sitä,on kuitenkin sen verran iäkäs auto että siinä ei ole ajonestolaitetta jonka virrankulutus on n:0.2ah,mutta(turvakoodi)radio saattaa kuluttaa virtaa 0.1-0.2ah olen varma että löydät vian näillä ohjeilla.

      • amperitunteja (Ah) näyttää

        ampereita (A) varmaankin vain tarkoitit.


      • kokemustaonon
        amperitunteja (Ah) näyttää kirjoitti:

        ampereita (A) varmaankin vain tarkoitit.

        Kyllä juuri amppeereita tarkoitin,itselläni A mittari näytti 3A kuin laturi sökö eli siitä voi tyhmempikin laskea päässä kauanko 50Ah akku kestää kunnes on tyhjä.


    • jejjjjjjj

      pari

      ensinnäkin onkohan noin vanhassa mitään jatkuvasti kuluttavaa ei kai,
      jos ovi-valo on pois

      1- eli irrottele akun kenkää _täysin pimeässä_ näet, iskeekö kipinää,
      hyvin pienikin auton oikosulku/purkauksen näkee, kyllä iskee kipinää..

      2- toiseksi, ostin tässä elämäni ensimmäisen laatumerkkisen akun, siihen kaverini sanoi että hän osti samaa merkkiä viimevuonna ja silloin oli koko talven ongelmat, ei huomattu että yksi keno oli vajaa tehoinen.

      nääs akku on sellainen kuin viinapullo, kun vähänkin on, on yhtä vahvaa ja auto käynnistyy,
      siten kun loppuu, on tyhjä.
      - tarkoitan, että voi olla että akkusi on aina vain 20 % ladattuna ja siten se purkaantuu niin tuolle hankaluuksia.
      - myös voi huomioida, lyhyissä ajoissa ei akku ehdi lataantumaan, eikä latausvalon sammuminen todista muuta kuin sen että virtaa tulee laturista päin.
      Silti voi kulutus olla suurempi, kuin virran tuotto.

      Runsaasti purkaantunut akku ei ota vastaan niin paljoa sähköä kun olisi tarjolla, eli todella tyhjän lataus kestää kauankohan, ainakin tunnin ajon, ehkä kaksikin.

      Kovilla kierroksilla ajaminen ei auta,
      silloin kun mittailin, paras tuotto laturista tuli 2500–3000 kierouksilla,


      luin kusää.
      koska oli myös vanhalla akulla
      voihan olla heikko latausteho,
      KOKEILE seinää vasten, kun akku on heikko,
      himmeneekö valot tyhjäkäynnillä ja kirkastuuko kun painat kaasua

      • Corolla 89,1.3 12V Bens

        Entä jos edellämainitun virtamittauksen tulos on 2.8mA??? Onko laturi rikki? Oireet: Akussa hyvin virtaa, ei käynnisty omalla voimalla, käynnistyy apuvoimalla, käy tämän jälkeen kun ottaa apuvirran pois, mutta hetken kulutuksen jälkeen auton virrat kaput, jos sammuttaa, niin ei käynnisty ja akku on tyhjentynyt!!!


      • autosähkömies
        Corolla 89,1.3 12V Bens kirjoitti:

        Entä jos edellämainitun virtamittauksen tulos on 2.8mA??? Onko laturi rikki? Oireet: Akussa hyvin virtaa, ei käynnisty omalla voimalla, käynnistyy apuvoimalla, käy tämän jälkeen kun ottaa apuvirran pois, mutta hetken kulutuksen jälkeen auton virrat kaput, jos sammuttaa, niin ei käynnisty ja akku on tyhjentynyt!!!

        Jännitteensäädin laturissa rikki, osa diodeista oikosessa. Mittaa jännite akun navoista, jos ei nouse 13,5V yli kun auto käy vaihda laturi (jännitesäädin laturin sisällä). Jos lataat akun akkuvaraajalla "täyteen" eikä sittenkään autoon laitettuna jaksa startata konetta käymään uusi myös akku. Tarkista ennen toimenpiteitä akun nestetasapaino, jos avattavat korkit, kennot tulee olla nestepinnan alapuolella tarvittaessa lisää TISLATTUA VETTÄ, myydään akkuveden nimellä kaupoissa.


    • Luulenma nain

      Ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe