kaikki taitavat ja tietävät!

.......

Mikä ero on akvarelliväreillä ja vesiväreillä? Ostin akvarellivärejä, jotka olivat tosi kalliita ja luulin, että tietysti ne ovat hyviä, mutta ne ovatkin kuin jotain mutaa, eikä niillä saa lainkaan tarkkaa jälkeä, vaikka olisi kuinka tarkka sivellin!

Edelliset värini olivat myös akvarelleja, mutta niillä sai paljon parempaa jälkeä, vaikka olivat taatusti halvempia.

Olen miettinyt, että ehkä vesivärit olisi niitä, joilla minä osaisin maalata. Tarkoitan, että jos niissä olisi joku eri koostumus, kuin akvarelleissa, mutta löydän ainoastaan lapsille tarkoitettuja. Ja ehkä vesivärit vain tarkoittaa kaikkia värejä, jota voi sekoittaa veteen.

Siis onko ne kaksi eri asiaa, vai olenko vain niin huono, että tarvitsen tasolleni sopivat lasten vesivärit?

Jos ne ovat aivan sama asia, niin miksi on vesi- ja akvarellipapereita erikseen? Ja jos ne ovat eri asiat, niin missä myydään hyviä vesivärejä, eikä vain niitä koululaisnappeja!

Ja jos akvarelleja on erilaisia ominaisuuksiltaan, niin pitääkö ostaa kaikki mahdolliset ja kokeilla mikä on juuri sellainen, jolla voi maalata tarkasti.

En siksi ostanut samaa merkkiä, kuin aijemmin, koska olin aikoja sitten heittänyt niiden kotelon roskiin, eikä missään lukenut niiden valmistajaa.

Anteeksi vain kauheasti tyhmä tyhmä kysymys, mutta eihän sitä aloittelija voi tietää kaikkea ja aloittelijallakin on oikeus maalata, jossei vain kiusaa ketään hirveillä luomuksillaan!

Ainiin ja vielä, minkä nimistä on sellainen peitemönjä, jota voi töhriä maalaukseen, sitten maalata ja rapsia pois. Niin, että jää vaaleita kohtia.

Kiitos siitä, ettei kukaan vastaa! :(

6

6694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mazerra

      Akvarelli värit ovat läpikuultavia ja niillä työskennellään vaaleasta tummempaan sävyyn.

      Olet varmaankin ostanut peitevärit (guassi), joilla voidaan työskennellä tummasta vaaleaan sävyyn öljyvärin tavoin. Ne ovat paksumpia koostumukseltaan.

      Peiteainetta käytetään vaaleiden alueiden suojaamiseen. Sitä saa hyvin varustetuista taiteilijatarvikekaupoista.

      • ...........

        kyllä ne ovat akvarelleja, eivätkä peitevärejä. Eikö siis ole erikseen vesi- ja akvarellivärejä?


      • Mazerra
        ........... kirjoitti:

        kyllä ne ovat akvarelleja, eivätkä peitevärejä. Eikö siis ole erikseen vesi- ja akvarellivärejä?

        en osaa sanoa.. sorry


      • harrastelija_
        Mazerra kirjoitti:

        en osaa sanoa.. sorry

        Vesiväri on suomalainen nimitys akvarelliväreille, joiden "sukulainen" on peiteväri eli quach-väri.
        Tästä löytyy kysymäsi peitekalvo, jolla voit jättää valkeita alueita paperiin.


    • Artti

      Kyllä nuiden kuuluisien maalaukset ovat melko epäselviä. Ja lisäksi ovat hyvin myrkyllisiä eli ei kannata töhrätä käsiin eikä panna suuhun!

    • TietäjäTaitaja

      Vähän myöhäinen vastaus mutta ehkä jollekin apua; Lasten vesivärit on erikseen ja huonoja (toivottavasti edes lasten ei tarvitse tyytyä niihin)

      Kunnollisia vesi(eli akvarelli)värejä saa taideliikkeistä varmimmin laadukkaita. Itse tykästynyt NightWhites väreihin.

      Myös paperilaadulla paljon merkitystä ja aika kalliitakin ovat:/ (Voisiko joku tähän suositella mistä edullisimmin?)

      "Peiteaine" eli "maskingfluid myös varmimmin hyvä taideliikkeistä- noin8€ pullo, riittoisa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      215
      4118
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      65
      2624
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2381
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2313
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1541
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      516
      1323
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1306
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1287
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1253
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1176
    Aihe