Voinko palauttaa ostamani puhelimen, jonka ostin reilu viikko sitten. Onko puhelimilla 14 vrk palautusoikeus niin kuin muillakin tavaroilla?
Puhelimen palautus?
onko tietoa
5801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ET!
Jos alkaa kaduttaan, nii oma moka!
palauttaa ja on ottanut sen käyttöön.
Kyllä voi palauttaa 14 päivän kuluttua jos sisältö ei esimerkiksi täysin vastaa odotuksia!
Kaupasta itse ostetulla, virheettömällä tuotteella ei ole minkään sortin automaattista palautusoikeutta. Se, että ostos rupeaa kaduttamaan jälkeenpäin, ei ole peruste kaupan purkamiselle. Virheellistäkään tuotetta ei ole pakko hyvittää kokonaan, varsinkaan jos asiakas ei ole ilmoittanut havaitsemastaan viheestä kohtuullisessa ajassa.
Liike voi myöntää hyväntahtoisuuttaan myymilleen tuotteille tietyn vaihto/palautusoikeuden, mutta niillä ei ole mitään lainmukaista velvollisuutta palauttaa rahoja virheettömästä tuotteesta.
Tämä 14 vuorokauden palautusoikeus koskee vain puhelin-, posti- ja kotimyyntiä, jossa asiakkaan mahdollisuudet vertailla tuotteita tai harkita ostopäätöstään ovat rajoittuneet.
LUKEKAA SITÄ KULUTTAJANSUOJALAKIA!
Siinä se on selkoielisenä:
http://www.kuluttajaliitto.fi/index.phtml?s=244