Saaremaa - Ventspils laivalinja

tiedustelisin

Onko kellään kokemusta laivalinjasta välillä Saaremaa-Ventspils.

-kuinka täysi laiva on?
-laivan palvelut?
-mistä tarkalleen ottaen se lähtee Saaremaalta?

6

3095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sailukka

      Menimme matkailuautolla. Laiva ei tosiaankaan ollut täysi. Olimme ostaneet liput netissä, mutta ne olisi aivan hyvin saanut myös satamasta.
      Matka kestää reilun kolme tuntia. Laivalla sai juomaa ja jonkinlaista syötävää. Siellä oli myös pieni myymälä. Öö...palvelut, ne on vähän asennekysymys. Ei se ruosinlaiva ole.
      Laiva lähtee Möntusta Kuresaaren lounaispuolella olevasta niemestä. Me lähdimme aamulla Kuresaaresta ja löysimme hyvin satamaan.
      Mielestäni ihan hyvä vaihtoehto!

    • Ventpilsin.tarkastus

      Mahtaako tämä linja olla enää olemassa? Voisi hyvinkin käydä katsastamassa ensi kesänä Ventpilsin, jos sinne pääsisi esimerkiksi Kuressaaresta. Säästäisi muutaman 100 km ajelua.

      • Mönty.Mies

        Linja on kuollut ja kuopattu montavuotta sitten.


      • voi.harmi

      • ei.ole.ei

        Shippaxin juttu on reilut puoli vuotta tuoreempi, mutta pelkkää spekulaatiotahan sekin. Joka tapauksessa tuolla välillä ei ole toistaiseksi liikennettä. Luulisi että edes kesäkuukausin olisi turisteja tarpeeksi liikkeellä. Tietysti jos ei löydy laivaakaan, niin ei tarvita rahaakaan.


    • hiinäjahiinä

      Kovastihan tuota tutkitaan, mutta julkista rahaa tarvittaisiin. Olisi "sosioekonomisesti" kannattava lauttayhteys.

      http://www.baltic-course.com/eng/transport/?doc=138624

      Tosin mielenkiintoisempaa tuossa linkin jutussa on Kuressaari-Riika välinen linja, jota Sea Wolf Express OU aikoisi operoida täysin kaupalliselta pohjalta. Tämä sama yrityshän tunnetaan Suomen ja Viron välille suunnitelluista "puolen tunnin" pintaliitäjistä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe