uudet kuulumiset

menossa tammikuu

kertokaa jotka olette palanneet tai palaamassa saigon - pahn-thiet kokemuksianne?
Kaikenlainen palaute on hyvä saada.
Hinnat hyvät ruokapaikat- missä kannataa käydä jne..

4

2094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millitilli

      Palasin juuri kahden viikon Saigon - Phan Thiet matkalta ja ajattelin kirjoittaa vähän kuulumisia koska niitä ei täällä juurikaan löytynyt ennen omaa matkaani.

      Hotellimme Saigonissa oli New World, sijainti oli hyvä Benh Than marketin lähellä jossa teimme aika paljon halpoja ostoksia. Lempi ostoskaduksemme tuli kuitenkin Dong Khoi street jossa oli todella kivoja kauppoja, boutique-tyylisiä eikä ihan halvimmasta päästä, mutta todella kauniita vaatteita. Tuli ostettua vaatteita, lakkatöitä (tauluja), bambukulhoja erilaisia, silkkilaukkuja, kenkiä...
      Teimme kaikki ostokset Saigonissa ja hyvä niin, koska Phan Thietissä ja Ham Thienissä (Mui Nen hotellialue) ei juurikaan ostettavaa ollut.
      Siellä asuimme Oriental Pearlissa joka oli siisti ja rauhallinen hotelli tosin vähän syrjässä kylän keskustasta. Hotellin lähellä on muutamia ravintoloita joissa söi hyvin ja halvalla, mutta aika usein otimme taksin keskustaan, siellä riittää ravintoloissa valinnan varaa vaikka kylä muuten melko pieni onkin, yksi katu jonka rannan puolella hotellit ja toisella puolella ravintoloita ja turistikauppoja.

      Halvin ravintolalaskumme kylässä oli 135.000 dongia kahdelta (sis. kalaruuat riiseineen kahdelle, spring rollseja ja kasviksia isot lautaselliset ja oluet) ja kallein 1,200.000 italialaisessa Sole d'autunno ravintolassa jossa ruoka oli autenttista italialaista saapasmaalaisen kokin ansiosta. Mutta sellainen keskihinta kahdelta hengeltä sis. alkudrinkit, alkuruuan, pääruuan,olutta 2-4 pulloa oli 250.000 - 400.000 dongia. (1 euro = 24.000 dongia). Monet varmaan söivät halvemmalla mutta meille yksi matkan tarkoitus oli hyvä ruoka ja nautiskelimme siitä täysillä koko loman ajan. Ruoka oli todella hyvää, kala ja muut merenelukat herkullisia... aijai sitä jäi ikävä!
      Emme juurikaan retkeilleet, kävimme omin päin Phan Thietissa ja hotellista buukkasimme jeepin ja kuskin Mui Nen hiekkadyyneille jonne heräsimme katsomaan auringonnousua. Samalla reissulla pysähdyimme fairy springillä (aika mitätön puro josta on tehty nähtävyys) ja Mui Nen kalastajakylässä jossa oli kiva käydä aamutuimaan katsastamassa kalastajien äänekästä kaupantekoa.

      Sää oli pääosin puolipilvistä, iltapäivisin pilviä kerääntyi enemmän mutta vettä tuli vain parina päivänä ja sekin vain muutamana pisarana. Aallokko oli usein aika kova ja vesi nousi iltapäivisin melko ylös rannalle, meidän hotellissa onneksi oli rannalle rakennettu "koroke" jonka päällä oli rantatuolit, joten nousuvesi ei haitannut auringon ottoa.
      Kuulin paluumatkalla että Nha Trangissa olisi satanut koko kaksi viikkoa ja sieltä tulleet matkalaiset olivat aika kalvakoita, Phan Thiet on sitten näköjään se aurinkovarmempi paikka tähän aikaan vuodesta. Paikka on rauhallinen, siellä on paljon venäläisiä matkailijoita (vähän ehkä liikaa omasta mielestäni), mutta kaikin puolin meillä oli todella ihana lepoloma ja sitä juuri lähdimme hakemaan. Vietnamiin ehdottomasti uudestaan!

    • JOULUKUUSSA VIETNAMIIN

      hei
      käy kurkkaamassa myös meidän nimimerkin päivitykset

      • ja missä

        ne on???


      • malja69
        ja missä kirjoitti:

        ne on???

        en saatana kerro!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe