Elikkä sain kaverilta ilmaiseksi kaksi 10" autostudion subbaria, nii minkäköhän kokoisen vahvistimen niille tarvii ja miten kytketään nuo kaksi subbaria samaan vahvistimeen?? auttakeeha tyhmee ?
Vahvistimen valinta?
timbeez
4353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vahvistinkoko määräytyy rahapussin paksuuden mukaan.
Tehoa ei ole koskaan liikaa. Ne soivat pienelläkin mutta mielipaha on sitä isompi mitä enemmän säästät.
Subbarikytkentäohjeita löytyy netti pullollaan, en ala niitä tähän kirjoittaa, ota Google käyttöön.
Esim Powersetiltä löytyy jos jonkinmoista.
joo, katsoin powersetin ohjetta, mutta mitä eroa on sarjaan ja rinnan kytkennällä, ja jos jonkin moista watti luokkaa sais millä potkii, ja budjettihan mahd. pieni :D
ja tiedot ilmoittamatta.
Autostudiolla kun subbaria riittää. Ei kukaan täällä sitä voi tietää mistä mallistosta kyselet. Kai koteloakin kohta kokoakin kohta kyselet?
riippuu ihan subbareista. osta joku järeä kaksikanavainen ja laita molemmat subit omille kanavilleen, tai sit joku monikanavainen (vaikka 4) ja sillasta. sit noista subeista riippuu kytkennät miten ne laitat, eli onko 1 vai 2 puhekelalla? ja sit onko ne 2 vai 4 ohm.. subien mallit ku laittaisit niin vois auttaa aika lailla..