Eihän huispauksessa ole mitään järkeä! Siinä saa pisteitä kaadoista kun pelaajat heittävät kaadon pienen rinkulan läpi. Entä sitten sirppi. Sirpin siepannut etsijä (vai mikä se oli) voittaa pelin ja saa 150 pistettä, jolloin muun joukkueen ponnistelusta ei ollut mitään hyötyä. Silloinhan kannattaisi keskittyä vain etsijän häritsimiseen.
Niin, ei huispauksessa ole mitään järkeä, vai onko? Kertokaa.
Mitä ideaa on huispauksessa?!
11
1728
Vastaukset
- pelihän
sinänsä on käsittämätön, koska siinä on niin paljon taikuutta. Siis luudat ja pallot ainakin. Ilmeisemmin kuitenkin urheilun mentaliteetti lisäys tuo lisää lukijoita ja lisää myös elokuvien katsottavuutta.
- napannut joukkue
välttämättä voita. Esim. Huipauksen mm-kisoissa Irlanti voitti, mutta Bulgarian Viktor Krum nappasi siepin.
- SpoilSport.
Ensinnäkin: Hei haloo, se on fantasiakirja, mitä välii onko siinä järkeä vai ei.
Toiseksi: Ei kaikissa oikeissakaan urheilulajeissa paljon ideaa ole. Oletko esimerkiksi koskaan perehtynyt kriketin sääntöihin? - Rainstaria
Tällä samalla menetelmällä voitaisiin kyseenalaistaa myös kaikkien jästien harrastamien urheilulajien idea, sillä mikäli asiaa miettiessämme jätetään taka-alalle nämä huispauksen sisältämät "taikaelementit", huomaamme että se on kuin mikä tahansa pallopeli, fantasiamaailman puitteisiin sovellettuna.
Siinä vain satutaan lentämään luudilla ja pelaamaan noidutuilla palloilla, toisia niistä väistellen ja toisia maaliin heitellen, jotka vielä sijaitsevat kymmenien metrien korkeudessa. Eikä sieppiäkään parane unohtaa, vaikka kuten tässä aiheessa on jo mainittu, sen nappaaminen ei aina ratkaise peliä.
Esimerkiksi juuri ammattitasolla huispausta pelatessa saattavat ottelut venyä paljonkin odotettua pidemmäksi, ja taso joukkueiden välillä saattaa vaihdella hyvinkin rankasti. Juuri näissä epätasaisissa peleissä siepin nappaaminen ei aina tuo voittoa.
Kuvitellaanpas esimerkiksi tällainen tilanne: kolmen pelitunnin jälkeen tilanne huispausjoukkueiden välillä on hyvin epätasainen, johtavalla joukkueella on 210 pistettä, häviöllä olevalla vaivaiset 50. Tällöin alakynnessä oleva joukkue ei voi tehdä muuta kuin pelata parhaansa mukaan, yrittäen nostaa pisteensä 70:een, jotta heillä olisi edes mahdollisuus voittaa... Sillä mikäli heidän etsijänsä nappaisi siepin tässä vaiheessa, heidän kokonaispistemääränsä olisi vain 200, mikä johtaisi automaattisesti häviöön.
Eli aina siepin nappaaminen ei voittoa tuo, tosin noin epätoivoisessa tilanteessa saattaisi tämän joukkueen jäsenillä olla melkoiset paineet siitäkin ettei vain toinen joukkue nappaa sieppiä ensin... Silloin olisi hommansa osaaville lyöjille käyttöä, ryhmyä vain vastajoukkueen etsijän takaraivoon ja voittomahdollisuudet paranee huomattavasti.
En nyt tiedä onko tässä tekstissäni mitään järkeä, mutta sen voin sanoa että huispauksessa on.
I ♥ Quidditch.- lalalalalalalala
no mitä järkeä on jalkapallossa? potkitaan palloa johonkin häkkeliin?
entäs koripallo? heitetään palloa johonkin surkeaan rinkulaan?
mielestäni huispaus on sentään mielenkiintoisempi kuin jästien tylsyydet. - .......
lalalalalalalala kirjoitti:
no mitä järkeä on jalkapallossa? potkitaan palloa johonkin häkkeliin?
entäs koripallo? heitetään palloa johonkin surkeaan rinkulaan?
mielestäni huispaus on sentään mielenkiintoisempi kuin jästien tylsyydet.Ja mikäli olen oikein ymmärtänyt, on siepin nappaaminen äärimmäisen vaikeaa. (Pallo on pieni ja viilettää nopeasti.)
Ja näin ollen, ei siepin nappaaminen ole aina edes mahdollista / Oleellista(?) - On totta, että Harry Potter sai siepin lähes joka kerta kiinni ja pelasti pelin, mutta Potterhan olikin luononlahjakkuus, Valittu ja lisäksi päähenkilö.
Normaaleissa Huispauspeleissä siepin nappaaminen on siis vaikeaa, eikä se aina ole ratkaiseva tekijä. Mestaritasot ovat tietenkin aina asia erikseen.
- wildeliini
Ensinäki kun etsijä nappaa siepin nii sillon peli päättyy eli jos ei siepin napanneella on enemmän pisteitä kun siepin napanneella joukkueella niin sillon ei siepin napannut joukkue voittaa eikä se ole sirppi vaan sieppi
- anzu_eve
saman teinhän voisi kysyä, että mitä järkeä on jalkapallossa???
- wertyupf
anzu_eve kirjoitti:
saman teinhän voisi kysyä, että mitä järkeä on jalkapallossa???
Mua harmittaa ku ei oo omaa huispausluutaa eikä-kaapua. Mistä niitä saa?!
- anton 10
wertyupf kirjoitti:
Mua harmittaa ku ei oo omaa huispausluutaa eikä-kaapua. Mistä niitä saa?!
viistokujalta
- wertyupf
anton 10 kirjoitti:
viistokujalta
löysin Alivans-nimisen nettikaupan,sieltä saa tilattua ameriikoista sauvoja,lohikäärmeitä,keiju"skooppeja"(pienii putkia joiden sisällä asuu keiju)yms.yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954361
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473678Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513398
- 1843373
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242889- 672594
- 432431
- 131814