Bensan

Käyttäminen

Oma 600cc kawa vie noin 6L/100km ja tankki on nyt täynnä.
En ole varma ajanko seuraavana kautena koko tankillista tai ehkä se ei edes riitä...
Mietin tässä vain että kannattaisiko ostaa nyt kanisteriin valmiiksi 5l bensaa jotta voisin sitten tankata jos tankista loppuu löpö.
Mutta sitten jos ei lopu niin mihin laitan ylimääräisen bensan koska en ajatellut enää jatkaa samalla pyörällä ?
Miten te olette yleensä ratkaisseet ongelman?
Kiitos asiallisista vastauksista !

5

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wally River

      voisi olla ruohonleikkuri !

    • Kra

      Siis 95E ja 98E ns. tuoretuotteita joita ei suositella käytettäväksi enää yli 3 kk ostohetkestä. Lisäksi on olemassa kesä/talvilaatua huoltsikan mittareissa vuodenaikojen mukaan.
      Talvilaatu ei toimi kunnolla kesällä eikä kesälaatu talvella.

      http://www.greeni.fi/Bensiini.pdf

      • Kra

        Asiasta kiinnostuneet voivat guugglettaa tuon standardin ja opiskella asiaa tarkemmin.


    • Ookko ihan tosissas? Tankkaa vaan ihan reilusti täyteen,kyllä sen ylimääräisen bensan saa vaikka letkulla imettyä pois tankista ja sitten voi hyvillä mielin työntää pyörän uudelle omistajalle tai liikkeeseen,
      eihän näillä bensan hinnoilla kannata antaa kenellekään yhtään ilmaista bensaa

      • aika on pihiä meininkiä

        Siis jos se kybä bensaa siellä tankin pohjalla ottaa nuppiin niin suosittelen samantien polttamaan koko romun.

        Eipähän jää seuraavalle ostajalle kuin palaneet kumit. Ehkä siinä loimussa joku pummi saa pienet kätösensä lämpimiksi näin jouluna.
        Tuskin siinä muuten kukaan mitää menettää jos sen prätkän hinnassa on tankillinen bensaa muuta sälää arvokkaampaa.

        Ei ne siellä prätkäkaupoissa muuten niitä fillareita sinne näyttelytiloihin ota esille tankit bensaa pullollaan ja jos löydät ostajan joka ilostuu ideasta et työnnät sille prätkän pihaan niin ei se kyllä kauheen hyvää kuvaa mopostasi anna.

        Vanha-erkki voi mennä tunkemaan vaikka perunan kuoretkin nenäänsä ettei ne vaan päädy sinne biojätesäiliöön muiden iloksi.
        Sit onkin varmaan hyvä imeä letkulla vähän bensaa palan painikkeeksi.

        Reimunsa kullakin..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe