5 kanavainen vahvistin

Mites on?

Morjens kaikille hifisteille.
Ostin 5 kanavaisen vahvistimen,ja ajattelin kytkeä siihen etupään ja takapään kajarit ja myös subbarin..
Nyt kysymys kuuluu,kun siinä vahvistimessa on 3 rca sisään menoa,mites on pitäiskö ne kaikki kytkeä,vai montako niistä pitäis kytkeä,jos käytän vahvistinta niin kuin edellä mainitsin..
Nyt vaan hyviä neuvoja tulemaan.. Kiitos..

4

1541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palkinlampi

      Riippuu soittimesi linjalähtöjen määrästä. Kyllä kaksi paria RCA -lähtöjä nyt ainakin vaaditaan viisikanavaiselle vahvistimelle.
      Kävikä vahinko, ettet tiennyt montako linjalähtö paria tarvitaan soittimestasi..?

    • elikäs..

      nyt en tässä uneliaassa tilassa jaksa kovin pitkää sepostusta alkaa vääntämään niin voisin veikata, että 1 rca pari menee 1 ja 2 kanaville 2 rca 3 ja 4 kanaville ja sit viimonen on subikalle. korjatkoon joku jos ole väärässä. kannattaa käydä joiltain hifi sivuilta käydä kattoo noit miten noi menee. sit jos soittimessasi ei ole tarpeeks rca- lähtöjä osta y- haaroitin tai signaalimuunnin jonka kytket kaiutin piuhoihin niin se muuttaa sen rca- tasoiseksi. esim stingerillä on ihan edullisia perus linjamuuntimia.

      • moroo..


        jooh..riippuu tietenkin mikä vahvari on kyseessä..itelläni oli aikoinaan Signat 6-Kanavainen ja sain sen soimaan yhdellä aioalla RCA-piuhall..
        ja siinä soi etu,taka ja 2kpl subbaria.. =)

        että tökkää ne yhdet RCA-piuhat vaan 1 ja 2 kii ja joka ulos tuloon kajari ja säätele sitä niin kauan että saat kaikista kuulumaan.. =)


      • mites on?
        pampulaM kirjoitti:

        moroo..


        jooh..riippuu tietenkin mikä vahvari on kyseessä..itelläni oli aikoinaan Signat 6-Kanavainen ja sain sen soimaan yhdellä aioalla RCA-piuhall..
        ja siinä soi etu,taka ja 2kpl subbaria.. =)

        että tökkää ne yhdet RCA-piuhat vaan 1 ja 2 kii ja joka ulos tuloon kajari ja säätele sitä niin kauan että saat kaikista kuulumaan.. =)

        Tosiaan kävi niin että ostin 5 kanavaisen vahvistimen,siinä vaiheessa en asiaa sen enempää miettinyt,vasta kun avasin paketin huomasin että sinnehän pitäis kytkeä 3 kpl piuhoja kiinni..
        Mutta nyt ostan uuden soittimen,tai ostan dvd-soittimen,ja siinä on omat lähdöt kaikille..
        Kiitti vastauksista..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe