että Näin
AVOTALOON KYLLÄ; KIITOS
8696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lisää vaan avotaloja
suljetuista muurit nurin ja kaikki kaupungille.
loistava esimerkki taas kerran näistä yhteiskuntaan kohta palaavista avokelpoisista vankipoloista.
Tätähän herrat risessa ym ajavat nykysuomessa.
Nyt kaikki kukkahatut taas selittämään miksi moinen käytös on mahdollista vankipoloisella.
Tosin voisihan sitä ostaa parempaa suklaamerkkiä näille poloisille...joulu ja kaikki ja vielä linnassa joutuu lusimaan...nyyh...
Lisää näitä Esa ja Tuija, eiköstä joo?
Jos vielä nykyisestä lasketaan avolaitoksiin sijoitettavien vankien kriteerejä, tämänkaltaiset tapaukset tulevat lisääntymään hurjasti. Voin kertoa ihan käytännön kokemukseen nojaten, että jo tällä hetkellä sijoitteluperusteet ovat joskus kyseenalaisia. Paine avolaitosvankien lisäämiseen on kova ja risen suunnitelmien toteutuessa kasvaa ennestään.
Avolaitoksiin jotenkuten soveltuvat karkeasti ottaen ovat jo niissä ja tästä jos avolaitosvankeja madalletuin kriteerein lisätään, aines huononee ja riski tällaiseen kasvaa sitä mukaan joka henkilön kohdalla.
Miettikääpä Esa, Tuija ja kumppanit, tätäkö kansa haluaa ja tämäkö nyt sitten lisää vankeinhoidon tuloksellisuutta ja tuottavuutta ja yhteiskunnan turvallisuutta.
Nämäkään veijarit eivät olisi muurin / kunnon aidan takaa noin vain livahtaneetkaan... Lakkauttakaa vaan suljettuja vankiloita.
Yksityisellä sektorilla tämän kaltainen hölmöily johtajilta maksaisi pikku hiljaa työpaikan.
Vankilassa kaikki on toisin, uskomatonta touhua. Tosiaan, vankilan tehtävä on vapauttaa ja hyvin onnistuu.
...on turha syyttää kovin paljon vankilaa. Avolaitoksista on niiden luonteen ja lainsäädännön vuoksi helppo poistua luvatta (huom, kyseessä ei ole edes pakeneminen) ja niihin on erittäin helppo saada päihteitä. Epäilenpä, että tässäkin tapauksessa pojat on ennen luvatonta poistumistaan napsineet jotakin miestä väkevämpää.
Tässäpä onkin yksi suurin ongelma avolaitosvankien määrän lisäämisen kannalta. Vankiloista alkavat yksinkertaisesti loppua muuten avolaitoksiin soveltuvat vangit, jotka kykenisivät päihteettömyyteen ilman tiukahkoa valvontaa.
oikeastaan halusin tällä siis sanoa, että hyvin pitkälti valmistelevien virkamiesten, sijoittajayksikön ja risen moka, jos jostakin virkamiehestä on syyllinen haettava. Viimekädessä vastuu tietenkin on näillä vangeilla.
ukkoja lisää vain. Pääjohtajalla on kova ammatillinen osaaminen. Jossain muualla pääjohtaja joutuisi eroamaan, mutta ei meidän vankeinhoidossa! Meidän vankeinhoidossa pääjohtaja istuu tiukasti perse penkissä kiinni, koska eihän se raukka saa muualta niin hyvä palkkaista tointa. Säälittävää, mutta samalla surullista meidän vankeinhoitajien vuoksi. Kaikkihan meille jo nauraa kun meillä on tuommoinen työnantajapuoli, tosiaan puoli...kas.
elämänsä tyhmiä asioita, unelmien täyttymyyksiä ja kostoja?
Ei voi olla totta nuo!
Ei kun sitä Suomi haluaa...kuin eläinten elämässä...