Hirveää älämölöä kun IE:ssä oli kerrankin reikä joka aiheutti haavoittuvuuden josta pääsi sisään ilman käyttäjän toimenpidettä. Tosi hauska sattumus kuitenkin kun kolmeen selaimeen tulee päivitykset samana päivänä ja jokaisessa oli kriittisiä haavoittuvuuksia:
Seamonkey päivittyi tänään versioon 1.1.14
Firefox versioon 3.05 myös tänään,
Ja IE 7 päivittyy tänä iltana n. klo 20.00
Oma valintani on ollut Seamonkey n.85% ja IE7 loput 15%. Seamonkeytä olen käyttänyt jo silloin kun nimi oli vielä Mozilla.
Seamonkey päivittyi tänään versioon 1.1.14
Firefox versioon 3.05 myös tänään,
Ja IE 7 päivittyy tänä iltana n. klo 20.00
Oma valintani on ollut Seamonkey n.85% ja IE7 loput 15%. Seamonkeytä olen käyttänyt jo silloin kun nimi oli vielä Mozilla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten niin KERRANKIN? IE on koko historiansa aikana ollut pahin mahdollinen kulkureitti möpöille.. kerrankin, hehe..
IE:n osuus on vieläkin suuri vaikka FF onkin lohkaissut palan pois. Pari kolme vuotta sitten tilanne oli käytännössä se että mitään muita selaimia ei ollut siinä määrin että olisi kannattanut kehittää mitään hyökkäystapoja. Tämänpäiväiset reiät ovat jokaisessa selaimessa sellaisia että niistä tullaan läpi kun vaan eksyy sivustolle jossa on sopivaa haittakoodia.
Seamonkeyssä 2 ja Firefoxissa 3 kappaletta luokkaa:
"Critical: Vulnerability can be used to run attacker code and install software, requiring no user interaction beyond normal browsing."
IE:stä ei nyt vielä tiedä kun vasta illalla. Jos FF saa yli 50% jalansijan niin aivan varmasti reikien etsijöitä riittää.
"linuxiinkin tulee viruksia sitten kun se yleistyy", selitti amatöörit vuosia sitten. no nyt se on palvelinalustana yleisin eikä niitä viruksia vieläkään ole. lähestymistapa tietoturvaan on vain niin paljon parempi kuin wintendoissa.
aivan sama selaimissa. nekin voi tehdä hyvin tai huonosti. ja vielä mikkiksen tapaan hyvin huonosti.
aamun paras! Hah hah!!!