Kuinkas se on. Kuinka siellä suhtaudutaan ilmiselvään selittelyyn ja kiemurteluun.
Seli seli
T-muna
481448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Selvennyksellä on aina paikkansa, ja takin kääntäminen on jopa suotavaa, jos havaitsee olevansa väärässä.
Tarkoitin itsepäistä selittelyä, vaikka tietää asian olevan toisin. Selvennys ja asia myöntäminen on vastakkainen, mutta se tyylikkäämpi tapa.
Näinkin voi käydä, toinen ymmärtää asian eritavoin. Turha kai sitä on asiaa selittämällä muuksi muuttaa. Jos selittää niin kuin sinä teit, niin asia korjaantuu jos se oli ymmärretty väärin.
Vilpillistä asiaa on turha selittää, se vain mutkistuu entistä enemmän. Rehellinen voi selittää ja selventää asioita vaikka hamaan loppuun asti, siitä ei joudu ns. tilille.
mutta yleensä se tekee epäluotettavan kuvan selittäjästä.
Jotkut ovat 'armoitettuja' selittäjiä.
miten pitäisi suhtautua?
Selittelijällähän se vaikeaa on, hän ei ollut puhtaalla asialla, mutta saattoi vilpittömästi erehtyäkin.
No vaikka siten, että osoittaa halunsa kuunnella mieluummin suoraa puhetta.
aika harvoin joutuu silkkaa selittelyä kuuntelemaan, ihmiset kun tietää etten kauaa sellaisat kuuntele.
Viimeksi sumuttaa yritti työnjohtaja joka koetti paskanpuhumisella selittää, miksi alensi palkkaani.
Se mies muistaa ikänsä, selittelynsä.
Reipas tyttö. Monet meistä kuuntelevat selityksiä kohteliaisuuttaan, enkä tarkoita, ettet olisi kohtelias. Tässä oli jo selityksen makua.
palkan päälle käyminen on katalaa.
Ihmistä voi liskuttaa monin tavoin, mutta kun puututaan toisen toimeentuloon.
Ei silloin selittelyt auta.
Hankala asia käsitellä siten, että kaikki osapuolet olisivat tyytyväisiä. Ymmärrän tasan kiukkuumisen palkkaan kajotessa, mutta ymmärrän myös tarpeen siihen kajota ja se on enemmän hyvien perustelujen paikka se.
oli tarve antaa toiselle työntekijälle enemmän, kiinteästä potista.
Sen olisin hyväksynyt, hän on ansainnut sen.
Mutten hyväksy selittelyä, jossa minut sanotaan huonoksi, jotta he voivat oikeuttaa sen ottamisen.
Varsinkaan kun olin tehnyt ilmaista työtä, ylimääräistä jo vuoden.
Jos oikea syy olisi sanottu, olisin sanonut bueno.Hyvä niin. (varsinkin kun tiesin sen)
Mut valehtelu, ei kannata.
Toisen ihmisen polkeminen, valehtelemalla.ei ole oikea tie.
Mutta monellakaan ihmisellä ei ole nykyisin selkärankaa.
Ja piirit joissa minä liikun, niissä ihmistä arvostetaan, vain ja ainoastaan sen mukaan miten hän seisoo sanansa takana.
Esimiehiä jotka eivät sovi tehtäviinsä ihmisiä motivoivina johtajina. Ehkä tässä tapauksessa hän sitä yritti, mutta ei osannut katsoa tarpeeksi kokonaisuutta.
nuori mies, toisten ylikäveltävissä.
Ehkä oppi jotain, seuraavaa tehtäväänsä varten.Talosta lähtiessään, ei uskaltanut katsoa enää silmiin.
Mutta se siitä.
Tarkoitus oli sanoa, että joskus selittelyä voi kuunnella, mut on selittelyä jota ei tarvitse sietää.
nauttien, mikä on hauskempaa kun nähdä ja kuulla toisten selittelyä.
Tietty jos olis naimisissa ja joutuis kuunteleen toisen selittelyjä pettämisen suhteen se ei välttämättä olis hauskaa.
Tietää määrätyn henkilön taholta tulevan uskomattomia arkiselityksiä ihan tavan ja selittelyjen vuoksi. Pettämisjutut on oma selittelyjen haara, enkä niistä (enää) tiedä.
kiemurtele siinä! Mitä sönkkäät, sano suoraan! Toisaalta ihan sama, kaipa syynsä selille, en jaksa vaivata itteeni sillä :D
Saada puhumalla asia käännettyä muuksi kuin se on. Se on selittelyä suoraan sanottuna, senkin pönttö. Dee dee.
Miks kukaan ei ole kertonut mulle.. mistä mä voin kaiken tietää.. ja sitten vielä pöntöksi haukutaan.. Tuutko pesimään mun pönttöön? :D Äläkä selittele sitten :D
Niin no, kuteminen ei kai käy päinsä.
käkipönttö, johon käki käy vain munansa heittämässä :D Joten ei pitempää pesimistä :D
Kerro kumman kuuluu kukkua sen munanheiton jälkeen.
tiedä että vain uros kukkuu? Mä vaan piipittelen silleen vienosti :D
Vielä pystyisit piipittämään, edes!
tuo lupaus? :D
Mua suojelisi lupauksilta.
seliselibaa.. :D
Vielä olis seliseliblaan paikka?
Jos lupaakin liikaa, niin siit voi seurata seliblaata :D *vienoa piipitystä*
Sitte vasta.
Joo, menin asioiden edelle, sitte vasta :D
sinä vaan, kyllä sinut tunnetaan, toteaisin selittelijälle.
Sitä ymmärtäisi ja näkisi hyväntahtoisesti selityksen taakse.
Jos itse joutuisin selittelijäksi,
niin rehellisesti levittelisin vain kaikki kortit pöytään.
Ei tarvitsisi kiemurrella sen kauemmin.
Noin toimimalla pääsee vähemmällä. Selittelyistä joutuu kierteeseen kun sanomisiaan täytyy tietenkin puolustella uusilla selityksillä.
...suhtautumisesta Ilmiselvään selittelyyn ja kiemurteluun. Ilmeisesti sellaisesta, että toinen vain väittää ja väittää ja väittää, yhä edelleen, vaikka on todistetusti osoitettu hänen olevan väärässä.
Olen suhteellisen maltillinen ja rauhassa selittelen asioita ja myös kuuntelen, mitä toinen sanoo. Haluan kuulla myös perusteluita sanomiseensa.
Tämmönen seli-seli-seli-juttu saa aikaseksi semmosen reaktion, että tarkistettuani toiselta, että hän ihan Oikeesti-oikeesti selittelee selittämisen "ilosta", niin meikäläisen naama muuttuu vihreäksi, sitten violetiksi. Muistutan vihaista Kalkkunaa (värityksen puolesta, muuten en ole hirveästi kalkkunan näköinen), Yritän pidätellä korvista ja nenästä ja suusta tulevaa ilmanpainetta, onnistumatta. Sitten tuijotan toista osapuolta pullottavin silmin, kieli roikkuen läähättäen pitkin leukaa, kuin susikoira.
"Muistuttelen" monia eri eläinlajeja. Käytyäni kaikki lajit läpi, käännän selkäni ja läpsyttelen jalat kopisten pois. Enkä sano enää sanaakaan.
Mielelläni en puhu toiselle osapuolelle Ikinä-koskaan-kuunaan. Ellei hän sitten vedä häntäänsä mahan alle ja myönnä olevansa Väärässä.
Että aika normaalisti suhtaudun.
Itse en kiemurtele, enkä selittele. Vaihdan oitis mielipidettä jos huomaan olleeni väärässä.
Olen aina ollut kateellinen eläytymiskykyisille ihmisille.
sä olet hauska!!!
Mua sitten naurattaa aina sun jutut,ja kun nytkin kuvittelin ja ihan näin miten muutut ja muutut jne...
samaistua sinuun.
Minäkin käyn läpi kaikki nuo pullisteluoireet.
Aikoinaan minäkin kävelin pois, nykyisin suu aukeaa ja sieltä tulee tekstiä.
Mutta...!!
Pidän erittäin tarkoin huolen, että puhun asiasta, en solvaa ihmistä.
Ja asiastakin asialliseen sävyyn.Helv*n asialliseen.
Sillai ei tarvitse itse hävetä koskaan sanomisiaan.
joten loppu sanoilla Herra Jumala sentään, joten uskon että olet väitteesi takana.
kyse abstraktista asiasta, käsitteestä.
Ei sillä ollut mitään tekemistä reaalielämän kanssa, siitä minkälaisia naapurit ovat.
Ajattele laajemmin, älä tuijota arkea.
Mutten millään pahalla sano tätä.
Ajatella voi, useammallakin tasolla ja minäkään en osaa sitä aina.
omalla tavallani aina. Muutan jopa kantaani, jos siihen ilmenee aihetta. Ihan rehellisiä omia ajatuksia minä eilen kirjoitin, niin kuin aina. Jos ne eivät ole oikeita jonkin mielestä, niin se ei ole minun vikani.
Ei eilen ollut kyse millaisia naapurit ovat, vaan miten he käyttyvät toisia kohtaan, meluamalla.
et me puhuttiin ihan eri asioista.Ja puhutaan edelleenkin ;)
Mutta kunnioitan silti rehellisyyttäsi ;))
kuunnella.
Tosiaan.
olevansa vääräsä, mutta "kunnia" vaatii aina olemaan oikiasa.
Eräs persoonallisuushäriö(narsismi), kuin myös maanis depressiivinen mielialahäiriökin(bipolaarisuus) teettää tuollaista joijenki kohala.
Mie olen kuulu ko emopöllö on noin kertonu.
Antaa heijän selitellä ja kiemurrella kaikesa rauhasa, ko ei niile mithään voi muutako asianmukanen hoito. Muttako ei he ite ongelmaansa tunnusta tai tunnista, niin hoitonsaattaminenki on ilemeisen mahotonta, ja monet terapeutitki ilmeisemmin nostavat varsinki narsistin eesä käet pythyyn, ko ei sille mene jakehluun että hänesä on mithään vikkaa, ja selittääpi asiaa toisista johtuvaksi. Luuleepi että se on kohonnutta tai vahvaa itsetuntoa, vaikka kyse onki ilmeisemmin sen heikkouvesta. Het ovat parhaita kaikesa, mutta selittelysä ihan oikiasti.
Ottakhon viisaammat tuohon kantaa.
En olis tuonu koko asiaa julki jos olis ollu johonki yksittäiseen henkilöön tai palstalaisheen kohistuvasta asiasta, vaan otin sen noin niinkö yhtenä mahollisuutena selittelyn syyhyn.
Emmie tiä tarkotitko sie tuota, vai sitte siite sitä, että on vaikka sulle varmasti luvanu jotaki, ja sitte kun huomaaki ettei pytykhään sitä toteuthammaan ko on tullu joko joku mielen muutos, tai sitte onki suorasthaan valehellu ja selittää sulle sitte asiaa, että se meniki rikki, tai ei löyvä sitä misthään, vaimo onki sen jo luvannu muualle etc.
Helepommalla pääsee, ko sannoopi että ymmärrän asian, ja unoha koko juttu.
Eestäänpähän löytää, koska luulen ettet ole ainoa jolle on selitellyt. Ja yks mikä on ilmeisemmin varmaa, ei kiemurtele eikä selittele sulle toista kertaa(häpeää, ja haluaa korjata virheensä), jos sitten ei ole noijen ensimmäisten asioijen piiriin lukeutumisesta kysymys. Nehän selittelevät vielä selittämästä päästyäänki.
Monestihan asiaa on pakko yrittää vähän selitellä, tai silitellä, mutta eihän se siitä sitte kuitenkaan muuksi muutu.
Toisela kun on toinen käsitys asiasta, ja toisela omana luomanaan toinen.
Kysy vakuutusyhtiöstä miksi net niin tekevät, ja kokevat sen olevan oikhein.
Kaikila on varmhaanki kokemusta noista yhtiöistä sen verran.
Jokainen voi siten kohallaan miettiä miten niihin selittelelyihin on sutautunu.
Nyt tuli jo ummet ja lammet seliteltyä, joten jatkatkhoon muut, jokka halvavat, mie huitasin pipon alta vaan tämmösen, kö olen postilaatikole menosa kathommaan onko joulunarssissi jo tullu. Eikä sitten ole selityksen huonouvole selitys, muttako en paremhaankaan pystyny.
Mie siihen jotenki aina suhtauvun, niinkä varmhaan muukki, jokka vain hoksaavat sen seli selin. Ylheensä viithaamala kinthaala päivän peilhiin.
Laaja pipo mistä vetäiset luonnikkaita, ihmisenmyötäisiä kannanottoja.
Aiheeni seliseliin antoi eräs henkilö joka kääntää kaiken epämieluisan itsestään pois. Liikenteessä muut ovat törttöjä. Kompuutteri hävittää tahallaan tiedostoja. Hiton puhelin, taas akku tyhjä. Kaikki arvostelu käännetään sujuvasti arvostelijaa vastaan.
varsinainen teflonpinnotteinen, kun siihen ei mikhään vika tartu */:))
edustajan tunnen, ja velatkin olis saatavia. Mikä jenka on väärin sellaisilla, että syyt ja seuraukset ovat pois omalta iholta. Mä olen kuvitellut, että meidät kaikki on opetettu lapsena näkemään tekojemme seuraukset -mä kummastelen.
Tämän henkilön kanssa on vähän vaikea aloittaa keskustelua kun tietää kelloa katsomatta koska 'se' alkaa.