Hei!
Kenelläkään kokemuksia furminatorista nypittävillä roduilla?
Itsellä Australianterrieri ja irtokarvan määrä aika runsasta. Tekis mieli kokeilla mutta haluaisi kuulla käyttökokemuksia ensin.
Kenelläkään kokemuksia furminatorista nypittävillä roduilla?
Itsellä Australianterrieri ja irtokarvan määrä aika runsasta. Tekis mieli kokeilla mutta haluaisi kuulla käyttökokemuksia ensin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on sekä shelttejä että australianterrieri. Furminator toimii shelteillä hyvin, terrierillä ei ole oikeastaan mitään sanottavaa hyötyä.
Furminatorhan on tarkoitettu lähinnä irrallisen pohjavillan käsittelyyn.
Ihmettelen, miksi australianterrierisi turkista irtoaa paljon karvaa...? Australianterrierihän on karkeakarvainen terrieri, jonka turkki oikein hoidettuna ei päästä irtokarvaa. Yhdestäkään omasta aussistani eikä tuttujenkaan ausseista lähde irtokarvaa, kun ne nypitään säännöllisesti. Aussin pohjavillan määrä riippuu hyvin paljon yksilöstä, joiltakin se puuttuu kokonaan ja joillakin sitä on riesaksi asti, mutta jos turkin hoidon lähtökohdat ovat oikeat ei aussista kuuluisi lähteä karvaa. Jos turkki nypitään normaalisti 3-4 kertaa vuodessa ja karvaa lähtee silti, kannattaa myös ruokinnan oikeellisuus miettiä, voisiko karvanlähtö johtua vääränlaisesta ruokinnasta?
mutta omalla snautserilla ainakin lähtee pohjavilla irti noin nyppimisten puolessa välissä ja sillon tuntuu olevan karvoja joka paikassa. Siihen tuo furminaattori on ainakin meillä toiminut hyvin. Päälikarvan kanssa siitä ei ole mitään hyötyä.