Mitä mieltä olette tästä kuvasta,
kun mun mielestä siinä on jotain..siis
kuvassa puskien takana vaalea sumu/hahmo?
katsokaa itse- http://kuvaton.com/k/OBv.jpg
p.s ei ollut seinä,puu,patsas eikä mikään valo,tai seinän kivetys..
kun mun mielestä siinä on jotain..siis
kuvassa puskien takana vaalea sumu/hahmo?
katsokaa itse- http://kuvaton.com/k/OBv.jpg
p.s ei ollut seinä,puu,patsas eikä mikään valo,tai seinän kivetys..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mielestäni se on melko selvästi tyypillistä kalkin valumaa. "Pään" yli menee lievästi oikealle nouseva pitempi sauma, joka ilmeisesti on alla olevan peruskallion ja rakennetun muurin raja. Muurin kivien välit on tiivistetty laastilla. Pitkien aikojen kuluessa laastista liukenee kalkkiyhdistettä veteen. Kun vesi sitten valuu jotakin pintaa pitkin, siitä saostuu valkeata ainesta. "Pään" vieressä oikealla puolella on pieni valumajälki, joka on kuivunut nopeasti paikalleen niukan vedentulon vuoksi. Näitä näkee sopivissa paikoissa, esimerkiksi Raaseporin linnanraunion kivimuurin pohjasta lähtevänä pitkin peruskalliota.
Hyvä teoria sinäänsä,mutta
kiersin katsomassa tuon paikan,ja olen aika tarkkanäköinen..eikä siinä ollut tuommoisia edellä mainittuja valumia.
kumma juttu..
Sepä todella kummallista, niin aidon näköinen se kuva on. Voitko vielä käydä tarkistamassa, onko siinä peruskallion ja rakennetun muurin välinen raja? Vähän himmeämmän valkoista aluetta näyttää jatkuvan vasemmalle. Miten sen kanssa on?
Niin.No tarkistan kyllä tuon kyseisen paikan
seuraavalla kerralla kun menen sinne saareen..:)
Ja otapa vielä kuva, useampiakin.
muovikalvo
Eikä siinä myöskään ollut muovipusseja.
SIINÄ EI OLLUT MITÄÄN.
ottanut kuvan? Jos olet, mistä ja milloin se on otettu? Kävitkö kyseisen pensaan lähellä?
itse otin kuvan,Suomenlinnassa.
viime kesänä..Kävin pyörimässä siinä kohtaa,mutta ei siinä ainakaan mitään valumia ollut muurissa.tai muutakaan..
tarkistuksen välittömästi kuvan oton jälkeen?. Siis niin, että tarkistit kuvan heti digikameran näytöltä, josta huomasit hahmon.