Apua Hypnoosista?

stella23

Hei! Olen ollut kaksi kertaa terapiassa ja minut on hypnositoitu molemmilla kerroilla. Tilanne on ollut ihan ok. Mutta, kun asia on todella uusi minulle, niin mistä sen tietää itse, että on hypnoosissa ja tietääkö tämä terapeutti, että hypnoosi on onnitunut? Olen sen verran arka, etten kehtaa kysyä tältä terapeutilta asiaa. Osaisiko joku vähäsen valaista asiaa minulle?

4

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 676ij2

      Hypnoosi ei tunnu oikein miltään, niin kuin oplet jo todennut. Ehkä helpion yksittäinen seikka mitä asiakas itse voi seurata on ajantajun vääristymä. Puoli tuntia tuntuu 10 minuuutilta. Joillakin ihmisillä mielikuvien tuottaminen muuttuu helpommaksi ja mielikuvat ovat ehkä enemmän unenkaltaisia. Tarkoittaa että niiden loogisuus vähenee. On helpompi hyväksyä epäloogisuuksia kuin täysin valveilla. Toisaalta hypnoositolan syvyydellä ei ole välttämättä hirveästi merkitystä lopputuloksen kannalta. Tärkeämpää on mitä istunnon aikana tehdään. Jos kolmannen kerran jälkeen et koe selvää muutosta parempaan on syytä miettiä kannattaako jatkaa.

      • stella23

        Kiitos paljon tiedoista. Oloni on ollut aika lailla kuvaamasi tapainen, tosiaan kello onkin mennyt tunnin vaikkei itsestäni ole siltä tuntunut. Toisaalta oloni on myös erilaisempi kuin aikaisemmin eli parempi.


    • Maanis-depressiivinen

      Assosiaatio on tavallista vapaampaa ja näen erilaisia näkyjä, saatan esim. nähdä mieleni jonkinlaisena maisemana, kulkea siellä ja suorittaa erilaisia tehtäviä. Näin siis itsehypnoosissa: ensimmäistä kertaa vajosin hypnoosiin ihan vahingossa kuunnellessani musiikkia. Olen suggestioherkkä. Ammattiapua harkitsen tupakoinnin lopettamiseen, en voi nimittäin käyttää vieroituslääkkeitä.

    • ,mutta itse

      olen päässyt eroon kaffesta ja teestä ja suklaan napostelusta.Ja samalla pääsin eroon päänsärystäkin,kun kävin hypnoosihoidossa.Vointini on parempi kuin ennen.Tupakkakin jäi.En olisi itse uskonut,mutta totta on.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kofeiini

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3193
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2905
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2162
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1605
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1379
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1369
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1354
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1321
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      14
      1317
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1285
    Aihe