virheenkäsittely

matt4556

Joo eli oon tehnyt lainalaskurin johon tarvitsisin virheentarkistuksia. Ohjelmassa kysytään lainasummaa,korkoprosenttia ja laina-aikaa kokonaisina vuosina. Miten voin tehdä niin, että jokaiseen on pakko syöttää lukuja (jos syöttää kirjaimen niin tulee virheilmoitus eikä saa jättää tyhjäksi)ja vuodet saa olla vain kokonaisina eli jos syöttää desimaalilukuja niin tulee virheilmoitus. Jos virhe sattuu niin ohjelma ei kuitenkaan kaadu vaan se kysyy kysymyksen uudelleen.

Kiitos vastanneille

4

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nero Burner

      edit-controllia

    • jaded83

      Elikkä jos haluat tehdä jotakuinkin hyvin.

      KIINTEÄ DOKUMENTTI:
      Luo uusi luokka, joka periytyy javax.swing.text.PlainDocument luokasta. Ylikirjoita insertString(int, String, AttributeSet) metodi, jossa tarkistat kuinka monta merkkiä voit hyväksyt.
      Nyt sinulla täytyy olla tiedossa maksimi määrä merkkejä, getLength() metodilla saat tietoosi dokumentin pituuden, jos tuodaan enemmäin kuin 1 merkkiä samanaikaisesti on loppupäästä leikattava ylimääräiset pois. Lopuksi aseta tämä dokumentti teksti kentällesi (esim. JTextField).

      HYVÄKSYY VAIN NUMEROITA:
      Luo uusi luokka, joka periytyy javax.swing.text.DocumentFilter luokasta. Ylikirjoita insertString(DocumentFilter.FilterBypass, int, String, AttributeSet) ja replace(DocumentFilter.FilterBypass, int, int, String, AttributeSet) metodit, joissa formatoit tekstin ensin jollain tietyllä kaavalla esim. java.util.regex.Pattern luokalla Pattern.compile("[^0-9]").
      Seuraavaksi suorita String[] merkit = getPattern().split(text) kaikki mitä merkit taulukossa on, niin hyväksytään. Jos haluat käyttää desimaali lukuja niin muuta kaava "[^0-9.]" muotoon ja pisteelle tarkistus, että vain yksi voidaan antaa.
      Kun jokin muu kuin numero kirjain syötetään niin kutsut vaikkapa java.awt.Toolkit.getDefaultToolkit().beep(), eli kun formatoidun tekstin pituus on 0 tai != alkuperäinen.

      NUMEERINEN TEKSTI KENTTÄ:
      Jos haluat vielä jatkaa, niin luo luokka joka perityy JTextField komponentista. Sen kunstruktorin argumenteiksi (int maxLength, Class numberClass) numberClass olisi joko Integer tai Double. Yllä mainittuja luokkia hyväksi käyttäen tämä toimii.
      Numeerisen arvon saat seuraavasti (Number)numberClass.getConstructor(new Class[]{java.lang.String.class}).newInstance(text), jos tekstin pituus on 0 niin text muuttuja korvataan "0" arvolla.
      Jos haluat vielä jatkaa, niin implementoida AccessibleValue rajapinnan AccessibleJTextField luokkaan (protected JTextField.AccessibleJTextField) ja kutsua accessibleContext.firePropertyChange(AccessibleContext.ACCESSIBLE_VALUE_PROPERTY, null, n) aina kun jokin numero syötettiin teksti kenttään.

    • if-else

      Alla esimerkki jossa syötteen lukuun käytetään scanneria ja muunnoksen Double/Integer luokkan parse -metodia.

      --- ALKAA ---

      import java.util.Scanner;

      public class Esimerkki {
         
         public static double kysyDouble(Scanner lukija, String kysymys) {
            while(true)
               try {
                  System.out.print(kysymys);
                  return Double.parseDouble(lukija.nextLine().trim());
               } catch(NumberFormatException e) {
                  System.out.println("Virheellinen arvo!");
               }
         }
         
         public static int kysyInt(Scanner lukija, String kysymys) {
            while(true)
               try {
                  System.out.print(kysymys);
                  return Integer.parseInt(lukija.nextLine().trim());
               } catch(NumberFormatException e) {
                  System.out.println("Virheellinen arvo!");
               }
         }
         
         public static void main(String[] moi) {
            Scanner lukija = new Scanner(System.in);
            
            double lainasumma = kysyDouble(lukija, "Lainasumma: ");
            double korkoprosentti = kysyDouble(lukija, "Korkoprosentti: ");
            int lainaaika = kysyInt(lukija, "Laina-aika: ");
            
            System.out.println(
                  "Syötit: \n\n"
                  " Lainasumma: " lainasumma "\n"
                  " Korkoprosentti: " korkoprosentti "\n"
                  " Laina-aika: " lainaaika
            );
         }
      }

      --- LOPPUU ---

      • jaded83

        No jos käyttäjä tajuaa, että vain numeroita. Pitemmällä tähtäimellä ei hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7453
    2. 83
      5072
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4879
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4278
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2616
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2257
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2231
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe