Miten saisin

Miten voisin saada mieheni haluamaan lapsen? Itse haluaisin kovasti sellaisen ihanan pienen taaperoisen, mutta mieheni ei. :(
8614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitäisikö kutsua ystävien lapsia kylään?

Äänestä
  • Meillä ei ainakaan kummilapsien hoito ole edistänyt asiaa...

    Äänestä

Halun pitää lähteä itsestä. Jos mies ei todella halua lasta ja lapsiperheen arkea, ei suhde ja perhe kestä lapsiaikaa vaan hajoaa.

Mieti asiaa toiselta kannalta: millainen minun tulisi olla jotta mieheni uskaltaisi hankkia lapen kanssani.

Äänestä
  • Itsekn hauaisin tietää miten saisin mieheni haluamaan lapsia. Ise olisin jo valmis äidiksi ja luulen, että myös mieheni isäksi. Mutta mistä kumman syystä johtuu ettei hän silti halua lapsia vielä. Minua vaan niin suututtaa, että aina kun hän on humalassa niin sillon kyllä niitä lapsia halutaan ja muutem sitten ei. Hän on kuitenkin jo yli kolmenkymmenen joten suututtaa. Haluasin niin kovasti lapsen.

    Äänestä

Oletkohan itsekään miettinyt asiaa riittävästi? Pienet taaperoiset ovat ihania, mutta onko sinulle tullut mieleen, että ne eivät kovin kauaa ole pieniä? Miettikää rauhassa asiaa, etenkin kun toinen ei vielä ole valmis vanhemmaksi.

Ja kommentti tuohon edelliseen vastaukseen. Eihän sitä voi itseään alkaa muuttaa sellaiseksi, että "toinen uskaltaisi tehdä kanssani lapsen". Ei tämä niin toimi. Metsään menee jos yrittää olla jotain muuta kuin on.

Äänestä
  • Uskaltaisitko tehdä lapsia sellaisen naisen kanssa joka tulee hulluksi vauvoja nähdessään, kieltäytyy tajuamasta taloudellisia realiteetteja ja itkeä tihruttelee vähän väliä kun hänellä ei ole sitä ihanaa vauvaa...

    Vaikka olenkin nainen niin en uskaltaisi.

    Itseään voi muuttaa: Opetella huolehtimaan talousasioista ja kodista niin että homma toimii, vahvistaa mielenterveyttään, hoitaa tukiverkot kuntoon, opetella huolehtimaan raha-asioista niin että vauvan korvatulehdus ei aja taloutta karille jne.

    Äänestä

tai salaa raskautumalla.

Äänestä

Mieheni ja minä olemme ratkaisseet asian puhumalla, ja paljon. Mielestäni suhteessamme koitti aika jolloin olisi ihana perustaa oikea perhe, ja otin asian puheeksi mieheni kanssa. Aluksi hän oli jyrkästi sitä mieltä että ei vielä, vaan myöhemmin. Kyselin mieheni mielipidettä kaikkiin vauva-asioihin, iltaisin sängyssä kyselin nimiehdotuksia, kerroin haaveistani ja miten ihana lapsi olisi, perustelin myös lapsen hankkimisen olevan mahdollista myös taloudellisen tilanteemme kannalta, ettei tarvitsisi pelätä pystyykö hankkimaan kaiken tarvittavan lasta varten ilman että joutuu tinkimään kaikista omista menoista. Puhuimme myös siitä kuinka lapsi kasvatettaisiin, kummeista, ja siitä miten elämä muuttuisi lapsen myötä. Pikkuhiljaa mieheni innostui asiasta, ja tuli yhtenä päivänä kotiin Vauvat-lehti kainalossa ja sanoi että tahtoo tehdä lapsen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


noorakoo kirjoitti:

Miten voisin saada mieheni haluamaan lapsen? Itse haluaisin kovasti sellaisen ihanan pienen taaperoisen, mutta mieheni ei. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu