Joulua!

Toivotan kaikille tälle sivustolle kirjoittaneille ja kirjoituksia lukeneille oikein HYVÄÄ JOULUA! Kalevi

8

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaan...

      Kiitos samoin itsellesi!

      Ja kiitos monista hyvistä ja avartavista kirjoituksistasi.

      Oletko koskaan ajatellut kirjan kirjoittamista Agadirista ? Kysyntää voisi olla. Olen itse lähdössä ensimmäistä kertaa Agadiriin maaliskuun lopussa ja etsiskellyt kirjakaupoista ja kirjastoista opaskirjoja.

      Marokosta on paljonkin matkaoppaita, mutta Agadir on yleensä kuitattu 1-2 sivulla ja yleisillä luonnehdinnoilla. On toki selvää, että Marokon suurimmat nähtävyydet ovat muissa kaupungeissa. Mutta aika moni matkaa Agadiriin ja viettää suurimman osan lomastaan siellä...olisikohan Agadir-oppaalle ostajia ?!?

    • Mats

      Kiitoksia Kalevi sinulle Marokon "ei kauhulle", vaan matkaajalle hyvistä kirjoituksista.
      Tiedätkö muuten, onko Agadirin ympäristössä vaellusreittejä samanlaisia kuin Kanarialla. Kemiläinen vaeltaja Korpela on hyvin ansiokkaasti kertonut kirjoissaan näistä Kanariansaarten vaellusreiteistä.
      Hyvää Joulua ja vielä parempaa tulevaa vuotta sinulle matkailun merkeissä.
      Toivottaa MATS-matkaaja

      • Ihailijasi Kotkasta

        sinulle, Kalevi. Kiitos todella hyvistä kirjoituksista, on ollut suuri nautinto lukea niitä.


    • marily1

      Ja oikein mukavaa ja rauhallista joulua sinullekin Kalevi.

    • oneleg

      ja Hyvää Joulua myös sinulle.
      Palasimme hiljattain Marokosta ja ennen lähtöämme seurasimme mielenkiinnolla keskustelua Marokosta.
      Saimme sinulta paljon hyvää tietoa ja nyt käytimme hyväksemme näitä tietoja.Lämmin kiitos vielä!.

      Yksi asia jäi mietittymään, tämä ei nyt ihan sovi tähän tilanteeseen mutta kysyn kuitenkin:
      Vieraillessamme Marrakechissä eräässä palatsissa, opas kertoi seinillä olevista taidokkaista mosaiikeista. Kuviot eivät saaneet olla täydellisiä vaan johonkin kohtaan tekijöiden piti tehdä pieni virhe koska vain Allah tekee täydellistä, ihminen ei voi sitä tehdä.
      Entä muslimien tapa ympärileikata pojat, eikö se ole puuttumista Allahin "täydellisyyteen"?

      • Näin se on islamin mukaan että vain Allah on täydellinen. Rukouskutsutkin alkavat sanoilla Allaahu akbar eli Allah on suuri.Tämä virheen tekeminen työhön on yhä nykyaikaa.Islam ei myöskään salli ihmisen kuvaamista. Marrakechissä sen paremmin kuin Agadirissäkään ei ole patsaita. Jostakin syystä postimerkeissa on kuninkaan kuva.Nykyään tosin postimerkkeihinkin on enenevässä määrin tullut muitakin aiheita.Mikäli olette katsoneet esim. Agadirissä myytävänä olevia tauluja niin niissä saattaa olla ihmisen hahmo ilman kasvojen yksityiskohtia.

        Juutalaiseen uskontoon kuuluu myöskin tuo poikien ympärileikkaus.En osaa tästä oikeastaan sanoa mitään. Me "vääräuskoiset" emme tätä oikein ymmärrä. Tässäkin kohdassa pitää taas kerran todeta että "maailmassa monta on ihmeellistä asiaa se hämmästyttää kummastuttaa pientä kulkijaa".Kalevi


    • Curmi

      kalevi.s :llekin. Lisäksi kerron terveisiä Aurinkomatkojen Tuulalta, sieltä Agadirista. Tulimme torstaina iltapäivällä Agador:iin ja tykästyimme hotellialueeseen. Mukavat ihmiset, hyvät ruuat, ja koko viikon kestänyt aurinkoinen sää korvasi pitkälti rantaan pääsemisen hankaluudet (tietyöt, katkaistut kulkureitit, suljetut aidat jne.). Matkamme oli kuitenkin hyvin yllätyksellinen lammasjuhlien ansiosta. Marrakechin retki maanantaina oli melkoinen kaaos. Kaikki olivat menossa jonnekin, linja-autot ylilastattuja ihmisistä ja heidän tavaroista, kuorma- ja pakettiautot täynnä sidottuja lampaita jota kuskattiin jopa mopojen jalkatilassa ja tarakalla. Liikenne oli täysin tukossa niin lähtö- kuin loppupäässä. Perillä Marrakechissä oli paikallisen oppaan vetämän porukan pysyttävä hyvin koossa ettei ihmisvilinään eksynyt, oma oppaamme toimi peränpitäjänä ja eteenpäinkäskijänä jos joku vahingossa sattui kiinnostumaan jostakin.
      Käytiin Chahramane ravintolassa syömässä hyvää ruokaa ja taas pikkumiehen perässä ravaamaan kohti sadunkertojien toria. Sieltä olisi tunniksi saanut lähteä kiertämään kaupunkia ja markkinoita, muttei siinä vilinässä mitään osanut eikä uskaltanut. Ostettiin toki kauniit värikkäät teelasit jotka kotona ensipesussa osittautuivatkin olevan täysin kirkkaat. Punaiseen kaupunkiin opas tutustutti meidät paluumatkalla bussin ikkunan kautta, etenemisvauhdin ollessa ruuhkan takia hidas.
      Takaisin tultiin toista tuntia ennakkon kukin omaan tuttuun rauhalliseen hotelliinsa, sittenpähän huomenna sitten ...
      Huominen tuli ja jopa hotellien pikku putiikitkin olevat suljettuja. Tiistaina ja keskiviikkona kaupunki / maa oli suljettu. Hotellissa sai syödä ja juoda, ja monien mutkien kautta rannalle päästyään, sai vapaasti samoilla ja nauttia matkastaan. Rahaakin säästyi kun tuliaiset jäi pitkälti ostamatta, no olihan se lentoterminaali vielä käymättä. Jännä matka ja mukava maa - ja takaisin suomalaiseen sateeseen.

      • Arja_______1

        Hyvää joulua ja onnellista Uutta vuotta.Halauksin Arja PS nähdäänkö matkamessuilla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      26
      3204
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2349
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      75
      2242
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1981
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1633
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      45
      1489
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1396
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1295
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      119
      1159
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1116
    Aihe