Joulua!

Toivotan kaikille tälle sivustolle kirjoittaneille ja kirjoituksia lukeneille oikein HYVÄÄ JOULUA! Kalevi

8

846

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaan...

      Kiitos samoin itsellesi!

      Ja kiitos monista hyvistä ja avartavista kirjoituksistasi.

      Oletko koskaan ajatellut kirjan kirjoittamista Agadirista ? Kysyntää voisi olla. Olen itse lähdössä ensimmäistä kertaa Agadiriin maaliskuun lopussa ja etsiskellyt kirjakaupoista ja kirjastoista opaskirjoja.

      Marokosta on paljonkin matkaoppaita, mutta Agadir on yleensä kuitattu 1-2 sivulla ja yleisillä luonnehdinnoilla. On toki selvää, että Marokon suurimmat nähtävyydet ovat muissa kaupungeissa. Mutta aika moni matkaa Agadiriin ja viettää suurimman osan lomastaan siellä...olisikohan Agadir-oppaalle ostajia ?!?

    • Mats

      Kiitoksia Kalevi sinulle Marokon "ei kauhulle", vaan matkaajalle hyvistä kirjoituksista.
      Tiedätkö muuten, onko Agadirin ympäristössä vaellusreittejä samanlaisia kuin Kanarialla. Kemiläinen vaeltaja Korpela on hyvin ansiokkaasti kertonut kirjoissaan näistä Kanariansaarten vaellusreiteistä.
      Hyvää Joulua ja vielä parempaa tulevaa vuotta sinulle matkailun merkeissä.
      Toivottaa MATS-matkaaja

      • Ihailijasi Kotkasta

        sinulle, Kalevi. Kiitos todella hyvistä kirjoituksista, on ollut suuri nautinto lukea niitä.


    • marily1

      Ja oikein mukavaa ja rauhallista joulua sinullekin Kalevi.

    • oneleg

      ja Hyvää Joulua myös sinulle.
      Palasimme hiljattain Marokosta ja ennen lähtöämme seurasimme mielenkiinnolla keskustelua Marokosta.
      Saimme sinulta paljon hyvää tietoa ja nyt käytimme hyväksemme näitä tietoja.Lämmin kiitos vielä!.

      Yksi asia jäi mietittymään, tämä ei nyt ihan sovi tähän tilanteeseen mutta kysyn kuitenkin:
      Vieraillessamme Marrakechissä eräässä palatsissa, opas kertoi seinillä olevista taidokkaista mosaiikeista. Kuviot eivät saaneet olla täydellisiä vaan johonkin kohtaan tekijöiden piti tehdä pieni virhe koska vain Allah tekee täydellistä, ihminen ei voi sitä tehdä.
      Entä muslimien tapa ympärileikata pojat, eikö se ole puuttumista Allahin "täydellisyyteen"?

      • Näin se on islamin mukaan että vain Allah on täydellinen. Rukouskutsutkin alkavat sanoilla Allaahu akbar eli Allah on suuri.Tämä virheen tekeminen työhön on yhä nykyaikaa.Islam ei myöskään salli ihmisen kuvaamista. Marrakechissä sen paremmin kuin Agadirissäkään ei ole patsaita. Jostakin syystä postimerkeissa on kuninkaan kuva.Nykyään tosin postimerkkeihinkin on enenevässä määrin tullut muitakin aiheita.Mikäli olette katsoneet esim. Agadirissä myytävänä olevia tauluja niin niissä saattaa olla ihmisen hahmo ilman kasvojen yksityiskohtia.

        Juutalaiseen uskontoon kuuluu myöskin tuo poikien ympärileikkaus.En osaa tästä oikeastaan sanoa mitään. Me "vääräuskoiset" emme tätä oikein ymmärrä. Tässäkin kohdassa pitää taas kerran todeta että "maailmassa monta on ihmeellistä asiaa se hämmästyttää kummastuttaa pientä kulkijaa".Kalevi


    • Curmi

      kalevi.s :llekin. Lisäksi kerron terveisiä Aurinkomatkojen Tuulalta, sieltä Agadirista. Tulimme torstaina iltapäivällä Agador:iin ja tykästyimme hotellialueeseen. Mukavat ihmiset, hyvät ruuat, ja koko viikon kestänyt aurinkoinen sää korvasi pitkälti rantaan pääsemisen hankaluudet (tietyöt, katkaistut kulkureitit, suljetut aidat jne.). Matkamme oli kuitenkin hyvin yllätyksellinen lammasjuhlien ansiosta. Marrakechin retki maanantaina oli melkoinen kaaos. Kaikki olivat menossa jonnekin, linja-autot ylilastattuja ihmisistä ja heidän tavaroista, kuorma- ja pakettiautot täynnä sidottuja lampaita jota kuskattiin jopa mopojen jalkatilassa ja tarakalla. Liikenne oli täysin tukossa niin lähtö- kuin loppupäässä. Perillä Marrakechissä oli paikallisen oppaan vetämän porukan pysyttävä hyvin koossa ettei ihmisvilinään eksynyt, oma oppaamme toimi peränpitäjänä ja eteenpäinkäskijänä jos joku vahingossa sattui kiinnostumaan jostakin.
      Käytiin Chahramane ravintolassa syömässä hyvää ruokaa ja taas pikkumiehen perässä ravaamaan kohti sadunkertojien toria. Sieltä olisi tunniksi saanut lähteä kiertämään kaupunkia ja markkinoita, muttei siinä vilinässä mitään osanut eikä uskaltanut. Ostettiin toki kauniit värikkäät teelasit jotka kotona ensipesussa osittautuivatkin olevan täysin kirkkaat. Punaiseen kaupunkiin opas tutustutti meidät paluumatkalla bussin ikkunan kautta, etenemisvauhdin ollessa ruuhkan takia hidas.
      Takaisin tultiin toista tuntia ennakkon kukin omaan tuttuun rauhalliseen hotelliinsa, sittenpähän huomenna sitten ...
      Huominen tuli ja jopa hotellien pikku putiikitkin olevat suljettuja. Tiistaina ja keskiviikkona kaupunki / maa oli suljettu. Hotellissa sai syödä ja juoda, ja monien mutkien kautta rannalle päästyään, sai vapaasti samoilla ja nauttia matkastaan. Rahaakin säästyi kun tuliaiset jäi pitkälti ostamatta, no olihan se lentoterminaali vielä käymättä. Jännä matka ja mukava maa - ja takaisin suomalaiseen sateeseen.

      • Arja_______1

        Hyvää joulua ja onnellista Uutta vuotta.Halauksin Arja PS nähdäänkö matkamessuilla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      125
      1815
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      150
      844
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      772
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      712
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      261
      658
    8. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      657
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      71
      654
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      592
    Aihe