Dell muuttaa käyttöjärjestelmävaihtoehtojaan, edullisemmat koneet toimitetaan vain Linuxilla.
"Ubuntun käyttö kannettavissa on saanut useilta Linux-käyttäjiltä positiivista palautetta. Ubuntua pidetään käyttäjän kannalta huomattavasti esimerkiksi Asuksen käyttämää Xandrosia parempana vaihtoehtona."
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36169
"Ubuntun käyttö kannettavissa on saanut useilta Linux-käyttäjiltä positiivista palautetta. Ubuntua pidetään käyttäjän kannalta huomattavasti esimerkiksi Asuksen käyttämää Xandrosia parempana vaihtoehtona."
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36169
Vastaukset 7
Vanhimmat
ruma kakka
helposti muokkaamaan ihan toisen näköiseksi.
Mun täytyy varmaan pistää illemmalla teille jumalauta malleja minkälaisen ubuntustakin saa jos vähän viitsii vaivautua kun te aina parutte sitä oletusruskeaa.
....on mistä valita, linuxjakeluita voi muokata minkä näköiseksi haluaa ja valmiita osasia on tarjolla paljon niin Gnomelle kuin KDE:lle jne.
Jos ulkoasun asetuksissa ei mieleisiä vaihtoehtoja ole niin vaikka tuolta Ubuun lisää ulkoasupalikoita:
http://art.gnome.org/
http://www.gnome-look.org/
"helposti muokkaamaan ihan toisen näköiseksi"
Samoin pystyy Vistaa. Ja XP:täkin.
Mustaa valkoisella
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_bench_2008&num=1
Suorituskyky laskee kuin lehmän häntä. Commodore64 kohta lyö Ubuntulla "toimivat" koneet.
Avoin koodi vajoamassa pohjamutiin.
Debianin uusi versio piti tulla ulos syyskuussa. Koodi on nykyisin niin bugista, että eipä valmista taida tulla.
"Suorituskyky laskee kuin lehmän häntä. Commodore64 kohta lyö Ubuntulla "toimivat" koneet."
JA höpöhöpö! Kateellisen panettelua!
"Avoin koodi vajoamassa pohjamutiin."
Ei se mihinkään vajoa, Micro$oft alkaa kylläkin vajota.
"Debianin uusi versio piti tulla ulos syyskuussa. Koodi on nykyisin niin bugista, että eipä valmista taida tulla. "
Todistappa poju väitteesi! Kyllä se M$:n Windowsin oma koodi on niin bugista etteivät saa sitä koskaan korjattua, niinpä julkaistaankin korjausten sijasta uusi versio jossa taas uudet bugit.
Michael Larabel
P. Nelonen
Sama henkilökö?