Eli pääseekö tuolta linuxin kautta johonkin listaamn, missä näkyy ne kaikki ohjelmat, mitä siihen voi ladata, vai mistä voin ladata esim Kaffeinen?
Linuxin ohjelmalataukset
jokijumala
8446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sitten lisää/poista- valikkoa ja nyt aukeaa uusi ikkuna,johon voit hakuun suoraan kirjoittaa "kaffeine".
Rasti ruutuun ja asentamaan.
( Kaffeinehan on KDE-puolen sovellus.)
Tarkennatko vielä mitä jakelua käytät, niin voi antaa yksityiskohtaiset neuvot...?
Ubuntussa tai Gnomessa homma toimii näin;
Sovellukset -> Lisää / poista
tai
Järjestelmä -> Ylläpito -> Synaptic-pakettienhallinta
Linuxeissa tulee yleensä mukana joku graafinen pakettienhallintaohjelma, kuten Adept tai Synaptic. Sen avulla voit hakea, ladata ja asentaa ohjelmapaketteja pakettilähteistä.
Tärkein unohtuikin. Kyseessä siis Ubuntu.
"Kaffeinehan on KDE-puolen sovellus"
Eli käytännössä minkä puolen sovellus? :D
"Oho sori, Ubuntu"
Ehkä se tärkein tieto että mikä käyttis. Ubuntulla lisää ensiksi Medibuntu -lähde. Täällä ohjeet: http://www.medibuntu.org/
Tämän jälkeen voit lisätä Kaffeinen Synapticilla. Järjestelmä->Ylläpito->Synaptic
"Eli käytännössä minkä puolen sovellus? :D"
Tehty KDE työpöydälle. Eipä sillä muuta merkitystä ole, että Ubuntu jossa on oletuksena Gnome, se näyttää vähän erilaiselta kuin muut ohjelmistot mutta ei se toiminnallisuutta haittaa.
Linuxjakeluita on useita! Ubuntussa "Lisää/poista..." kautta löytyy lukemattomia ohjelmia ja Synapticilla lisää. Ota käyttöön lisää ohjelmalähteitä jos ei riitä. Kaffeine löytyy varmaan useimpien jakeluiden ohjelmavarastoista jos ei ole jo oletuksena asennettu.
http://www.ubuntu-fi.org/
Muitakin versioita on, mutta noi kaksi päätyyppiä.
Hiukan eroavaisuuksia ohjelmakannassa, mediantoisto- ja myös levynpolttopuolella.