Luontaistuotteet lasketaan elintarvikkeiksi. Niillä ei siis ole ennakoivaa tuotevalvontaa & testausta. Erän tullessa markkinoille kukaan ei tiedä esimerkiksi niiden sisältämistä kasvimyrkyistä, torjunta-aineista tai raskasmetalleista.
Ketä tässä asiassa on siis uskominen? Tuotteen edustajan mainoksia vai lääketieteen ammattilaisten tekemiä tutkimuksia joita koskee akateemisen maailman tutkimusohjessäännöstö läpinäkyvyysvaatimuksineen.
Luontaistuotteita turvallisempi vaihtoehtoon käyttää lääkärin valvonnassa ja ohjeen mukaan lääketehtaiden tuottamia valmisteita. Luontaistuotteista poiketen, lääkkeiltä tiukkojen laatuvaatimusten täyttäminen, tarkka testaus ja sivuvaikutusten/komplikaatioiden kartoittaminen.
Lisäksi on hyvä kysyä, miten epämääräisillä luontaistuotevalmistajilla olisi tiedossaan tai hallussaan sellaisia "mullistavia vaikuttavia ainesosia" joita miljardibisnestä tekevät lääkeyhtiöt laboratorioineen ja tuotekehitysyksiköineen ei olisi pystynyt vielä kehittämään ja löytämään?
Ketä tässä asiassa on siis uskominen? Tuotteen edustajan mainoksia vai lääketieteen ammattilaisten tekemiä tutkimuksia joita koskee akateemisen maailman tutkimusohjessäännöstö läpinäkyvyysvaatimuksineen.
Luontaistuotteita turvallisempi vaihtoehtoon käyttää lääkärin valvonnassa ja ohjeen mukaan lääketehtaiden tuottamia valmisteita. Luontaistuotteista poiketen, lääkkeiltä tiukkojen laatuvaatimusten täyttäminen, tarkka testaus ja sivuvaikutusten/komplikaatioiden kartoittaminen.
Lisäksi on hyvä kysyä, miten epämääräisillä luontaistuotevalmistajilla olisi tiedossaan tai hallussaan sellaisia "mullistavia vaikuttavia ainesosia" joita miljardibisnestä tekevät lääkeyhtiöt laboratorioineen ja tuotekehitysyksiköineen ei olisi pystynyt vielä kehittämään ja löytämään?
Vastaukset 34
Vanhimmat
pitää olla lääketehdasoikeudet, otapa asiasta selvää.
Varmaan kiinnostaa sitä intialaista pajaa, joka lykkää raskasmetalleja sisältäviä yrttejä pakettiin länsimaalaisten henkistyneiden hippien ostettavaksi. Laadunvalvonta ei myöskään ole päällimäisenä mielessä verkostojantterilla, joka yrittää saada alalinjaa rakennettua.
Jantteri voisikin kertoa, mitkä verkostofirmat myyvät mainitsemiasi Intian nyrkkipajan metalliseoksia lisäravinteina.
Luontaistuotteet ovat elintarvikkeita kuten tavallinen ruokakin. Niiden markkinoille tulo ei edellytä viranomaisilta myyntilupaa. Myyntiin tulevien luontaistuotteiden koostumusta, turvallisuutta ja hyötyä kuluttajalle ei etukäteen arvioida eikä varmisteta viranomaisten toimesta. Luontaistuotteisiin kuuluvista vitamiini- ja kivennäisainevalmisteista eli ravintolistä on kuitenkin tehtävä ilmoitus Elintarvikevirastoon. Näidenkään tuotteiden todellista koostumusta, kuten esimerkiksi vitamiinipitoisuuksia, ei tässä menettelyssä tutkita. Elintarvikelain mukaan elinkeinonharjoittaja vastaa siitä, että tuote on määräysten mukainen ja käyttöohjeen mukaisena määränä ihmisen terveydelle vaaraton.
Luontaistuotteiden koostumukselle ei lainsäädännössä ole asetettu muita vaatimuksia kuin se, että valmisteiden on oltava käyttöohjeen mukaisena määränä käytettynä ihmisen terveydelle vaarattomia ja että kuluttajaa ei saa johtaa harhaan tuotteen markkinoinnissa. Koostumusta on rajoitettu siten, että aminohappoja tai lääkkeiksi luokiteltuja aineita tai rohdoksia ei saa käyttää valmistusaineina. Näitä luontaistuotteissa kiellettyjä aineita ovat esimerkiksi melatoniini, ubikinoni, ginseng, neidonhiuspuu ja senna. Lisäksi vitamiinien ja kivennäisaineiden määrille on luontaistuotteissa asetettu ala- ja ylärajat.
Luontaistuotteiden valmistusaineista ei ole olemassa mitään ennakkoon hyväksyttyä, turvallisiksi katsottujen aineiden luetteloa, vaan elinkeinonharjoittaja voi tuoda uuden tuotteen markkinoille katsoessaan, että tuote on elintarvikkeeksi sopiva ja terveydelle vaaraton.
Luontaistuotteiden kuten muidenkin elintarvikkeiden valvonta on Suomessa kunnallisten valvontaviranomaisten vastuulla. Maahantuotavia tuotteita valvoo Tullilaboratorio. Valvontaa johtavana viranomaisena myös Elintarvikevirasto osallistuu valvontaan teettämällä tarvittaessa omia tutkimuksiaan. Virasto myös tekee koko maata kattavat myyntikieltopäätökset.
Valtaosa myynnissä olevista noin 3000 luontaistuotteista - myyntikanavasta riippumatta - on sellaisia, joiden koostumusta ja valmistusaineiden turvallisuutta viranomaiset eivät ole ennakkoon tutkineet eivätkä arvioineet. Viranomaiset puuttuvat yksittäisten luontaistuotteiden myyntiin vain silloin, jos on aihetta epäillä, että tuote on terveydelle haitallinen tai jos siitä annetut tiedot ja käyttöohjeet ovat puutteellisia. Luontaistuotteiden viranomaisvalvonta on pistokoeluontoista ja markkinoilla olevista tuotteista on vuosittain tutkittu keskimäärin pari sataa. Tutkimukset ovat koskeneet etupäässä valmisteiden koostumusta, pakkausmerkintöjä sekä mikrobiologista ja aistinvaraista laatua. Elintarvikevalvontaviranomaiset eivät tee luontaistuotteista kliinisiä turvallisuustutkimuksia.
Kylläpä jantteri näkee hihasta tähtiä. Ei tiedä asioista hölkäsen pöläystä, mutta pitää vaan tempasta perstuntumalla, mikä vihattaa, sen kirjoittaa totena. Kerrohan tosiaan, mistä niitä Intian nyrkkipajan tuotteita saa?
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/elintarviketietoa/ravintolisat/
juuri sellainen hippi joka ei ota selvää tuotteen alkuperästä, verkostomarkkinointi ja hipit tuntuvat pilaavan alan maineen. Käy joskus aivan oikeassa luontaistuotekaupassa ja arvostele sitten. Tiedän vähän alasta noin 30 vuoden kokemuksella, minun ei tarvitse kiihkoilla eikä valehdella puolesta eikä vastaan. Kaikilla kaupoilla on samanlainen vastuu tuotteistaan. Kaikki ei käy kaikille ei ruoka, lääkkeet niin kuin ei luontaistuotteetkaan. Tyhmää mennä ostamaanjotain intialaista tuotetta JOSTA EI TIEDÄ mitää.
Jantteri väitti verkostoyhtioiden myyvän ko. tuotteita, mutta ei kyennyt sanomaan ainuttakaan verkostoyhtiötä, jossa näin tapahtuisi.
Nyt tässä loukataan hippejä ihan suotta. Raskasmetallien lisääminen yrtteihin on ayurvediseen hoitoon kuuluva käytäntö, joka tuhansien vuosien tietämyksen perusteella auttaa parantamaan sairauksia. Lyijyn, arsenikin ja elohopean välttely on länsimaisten materialistien tietämättömyyttä.
Verkostomarkkinoinnissa intialaisena viisautena myytävä tavara on oikeasti saksalaista huiputusta. Aidot tuotteet saat terveyskauppiaaltasi.
"Verkostomarkkinoinnissa intialaisena viisautena myytävä tavara on oikeasti saksalaista huiputusta."
Mikähän verkostofirma mahtaa olla kyseessä, että osaa välttää sitä?
Ei ole mitään syytä osallisyu averkostohuijauksiin. Hanki kosmiset värähtelyt aina oikeasta terveyskaupasta.
Eli ei ole mitään näyttävää tietoa asiasta, puhut mitä sylki suuhun tuo, eli lorvailijako olet?
"Lisäksi on hyvä kysyä, miten epämääräisillä luontaistuotevalmistajilla olisi tiedossaan tai hallussaan sellaisia "mullistavia vaikuttavia ainesosia" joita miljardibisnestä tekevät lääkeyhtiöt laboratorioineen ja tuotekehitysyksiköineen ei olisi pystynyt vielä kehittämään ja löytämään?"
Voitko tarkentaa mitä nuo epämääräiset valmistajat ovat, jos ihan todella tiedät sellaisia vai puhutko vain mitä sylki suuhun tuo?
Olemme sitä mitä syömme. Lääkebisnes ei kannata, jos syödään terveellisesti ja huolehditaan välttämättömistä ravintoaineista ja niiden saannista, silloin emme sairastu ravintoaineiden puutteista johtuviin sairauksiin(oletko sitä mieltä, ettei sellaisia sairauksia ole?).
Ei meillä ole pulaa lääkkeistä vaan ravintoaineista.
Esim. monet ovat tienneet D-vitamiinin tärkeyden jo vuosia, nyt vasta lääkärit alkavat heräillä horroksestaan, kun esim. diabetes, osteoporoosi ja syöpätaudit lisääntyvät rajusti.
Oleellinen syy siihen, etteivät lääketehtaat ole kovinkaan innostuneita myymään ravintolisiä on se, ettei niistä saa 10-kertaista myyntikatetta kuten lääkkeistä.
Esimerkki: Eräs suomalainen syöpäprofessori sanoi luennollaan ehdottaneensa jo yli 10 vuotta sitten Orionille että se alkaisi valmistaa ja markkinoida E-EPAa, mutta ehdotus kaikui kuuroille korville. E-EPA tuli suosituksi vasta vuoden 2003 jälkeen, kun tohtori Tolonen lanseerasi sen Suomeen ja muualle Eurooppaan.
"Esim. monet ovat tienneet D-vitamiinin tärkeyden jo vuosia, nyt vasta lääkärit alkavat heräillä horroksestaan, kun esim. diabetes, osteoporoosi ja syöpätaudit lisääntyvät rajusti."
Jekovit-tippoja, kalanmaksaöljyä ym. syötettiin lapsille ainakin jo 50-luvulla. Neuvolan ohjeiden mukaan. Samoin käytettiin "alppiaurinkolamppuja" ja "aurinkokylpyjä".
e-epalla ei ole mitään terveydellisiä vaikutuksia, siksi se ei kiinnosta ketään.
Suomessa ei ole lähes 100 vuoteen ollut ravitsemuksen puutteesta johtuvia sairauksia.
Ääriryhmiä EI lasketa mukaan.
""""silloin emme sairastu ravintoaineiden puutteista johtuviin sairauksiin""""
Siis mihin sairauksiin?
Ja missä ne on dokumentoitu, muualla kuin historian kirjoissa täällä meillä suomessa?
Kyllä sitä osteoporoosia ja syöpää on etelän ihmisilläkin ihan yhtä paljon kuin meillä.
Toki tarvitsemme kaikki D3-vitamiinia purkista.
Ja uskoisin, jotta sitä jo lähes kaikki syövät.
Eihän e-epa auta syöpään eikä mihinkään muuhunkaan.
Englanninkieleisestä wikipediasta ei löydy e-epasta yhtään mitään.
e-epaa myydään suomessa ja parissa ulkolaisessa verkkokaupassa.
Eiks toi tolonen ja pari hänen kaveriaan perustaneet jonkinsortin antioksidanttiklinikan 70-luvulla ja siitä poiki joitain oikeusjuttujakin.
Jotain huijausta siinä oli mukana.
Googlella löysin joskus jotain asiaan liittyvää ja oli jotain asiakirjaakin siinä.
temmattuja sinun juttusi,tutki asiat ja kirjoita sitten. Perättömistä lausunnoista voi saada kunnianloukkaus syytteen, laitapa osoite mistä löysit tuollaista tietoa Tolosesta olis mielenkiintoista lukea.
Googlaa itse tietoa.
Ei kait kukaan nyt mitään mainospuppua usko.
Itse otan asioista selvää.
http://www.edilex.fi/oikeuskaytanto/mo/19920017/
http://www.yle.fi/mot/150500/kasis.htm
Christer Sundqvistin ravintouutisissa (tammikuu 2006, nro 4, sivulla 27) on tällaiata tekstiä (CS on filosofian tohtori ja koulutukseltaan biologi:
"Kalaöljyn sisältämä E-EPA (eikosapentaeenihappo) näyttäisi olevan tehokas lisähoito
kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön, todetaan British Journal of Psychiatryssa julkaistussa
tutkimuksessa. Kalaöljyn käyttö vähentää masennuksen uusiutumisen vaaraa ja nopeuttaa
toipumista. Tulokset vahvistavat käsitystä, että E-EPA-hoito kannattaa aloittaa mahdollisimman
varhaisessa vaiheessa. Englantilaistutkimuksessa testattiin E-EPA:n vaikutuksia 75:llä
kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivällä potilaalla. Tutkittavat jaettiin kolmeen ryhmään, joista yhdelle annettiin 12 viikon ajan tavanomaisen lääkityksen lisänä lumelääkitystä ja muille E-EPAa joko 1 000 tai 2 000 milligrammaa vuorokaudessa. Kummassakin E-EPA-ryhmässä havaittiin merkittävää paranemista lumeryhmään verrattuna. Kalaöljyryhmien välillä ei havaittu merkittävää eroa.
"Merkittävän mielenkiintoista on ollut ennakkoluulottomasti paneutua lukuisiin tutkimuksiin E-EPA:n biokemiallisista vaikutusmekanismeista. Se on minulta vaatinut varsin suurta luku-urakkaa.
"Ymmärrän hyvin, että näihin kalaöljytutkimuksiin saatetaan suhtautua epäillen lääkäripiireissä.
Mullistaahan se merkittävästi juuri esimerkiksi masennuksen hoitoa ja viralliselta taholta on tullut vähänlaisesti tukea E-EPAn suomille mahdollisuuksille masennuksen tehokkaassa hoidossa.
"Oman havannointini mukaan voin kertoa lääkäreiden ehtivän potilastyönsä ja muun toimintansa ohella huononlaisesti perehtymään esimerkiksi kalaöljytutkimuksiin. Siksi olisi tärkeää poistaa ennakkoluuloinen suhtautuminen. Olen vakuuttunut siitä, että lääkäreillä, tutkijoilla, muulla hoitohenkilökunnalla ja potilailla on paljon opittavaa tohtori Tolosen yhteenvedoista ja kysymyksistä ja vastauksista koskien E-EPAa.
"Huomio! Tohtori Tolonen ei ole pyytänyt minua julkaisemaan tämän tekstin tai mitään muitakaan
blogissani esiintyviä tekstejä. Sen minkä kirjoitan teen oman harkintakykyni mukaan. Minun oli pakko kirjoittaa tämäkin lause tähän yhteyteen, sillä minulle on tullut ikävänsävyistä
sähköpostipalautetta mahdollisista kytköksistäni tohtori Toloseen. Näitä kytköksiä ei ole. Minä olen itsenäinen ravintoasioiden tutkija.
"Tutkijoiden mukaan E-EPA sitoutuu solujen reseptoreihin ja vapauttaa soluista sekundaarisia
välittäjämolekyylejä, jotka käynnistävät aivosolujen tilaa korjaavia biokemiallisia reaktioita. He toteavat, että E-EPA edustaa uutta luonnollisten ja turvallisten psykotrooppisten yhdisteiden sukupolvea, ja muistuttavat , että potilaat ottavat E-EPAa mieluummin kuin farmakologisia lääkkeitä, koska E-EPA on luonnollinen yhdiste."
Ahaa, kilpailijan kätyri kirjoittaa kitkeränä... hah, luuletko että tuo menee kenellekkään jakeluun?
Joo, teini taas asialla. Edes oman kansakunnan historiaa ei vielä tunne. Ei tarvitse mennä kauaksikaan, kun puutoksia oli.
Mutta niistähän sinä et tunnu tietävän yhtään mitään. Kyllä oli puutoksia 1940- ja 50 luvuilla. Sota, ja sodan aiheuttama köyhyys ja puute huolehti siitä, että puutostauteja oli.
Tiedätkös edes, että ruoka oli kortilla -40 luvulla, ja korttiannokset olivat hirvittävän pieniä. Niin pieniä, ettes sinä kykene edes sitä ajattelemaankaan. Saatikka edes ymmärtämään.
"Suomessa ei ole lähes 100 vuoteen ollut ravitsemuksen puutteesta johtuvia sairauksia."
Esiintyyhän nykyisinkin ravitsemukseen liittyvää puutostautia.
Varhainen D-vitamiinin puutos aiheuttaa OSTEOPOROOSIA, ja siitä on syntynyt lähes kansantautu nykymaailmassa.
Oulun Yliopisto, Osteoporoosi:
Seniiliä osteoporoosia esiintyy sekä miehillä että naisilla yli 70v iässä. Aiheuttajina mm. estrogeenin puute ja varhainen D-vitamiinin puute (25(OH)D < 37nmol/l ), joka johtaa sekundaariseen hyperparatyreoosiin ja lopulta osteoporoosiin. Muina aiheuttajina mahdollisesti kehittyvä D-vitamiiniresistenssi suolen alueella ja munuaisten 1-hydroksylaation estyminen
http://cc.oulu.fi/~sisawww/esit/000302.htm
D-vitamiinin ja foolihapon puutos myös nykyisin on todellisuutta:
http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_ja_oppaat/ravitsemus/ravitsemustietoa/vitamiinit/fi_FI/miksi_vitamiineja_tarvitaan/
Riisitautia esiintyi minunkin kouluaikana -40 ja -50 luvuilla. Samon keripukkikaan (C-vitamiinin) puutos ei ollut vielä voitettu ja kyllä pula-ajan koulumaailmassa esiintyi myös keripukkia.
Omalla luokallani oli oppilaita, joilla oli riisitauti.
http://www.lastenendokrinologit.net/potilaille/riisitauti.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Riisitauti
KORTTIAJASTA, jolloin elintarvikkeiden saanti oli pahassa kriisissä.
http://www.kiinet.com/hoilola/pula.htm
Virallisesti korttiaika alkoi syyskuun 20. päivänä 1939. Valtioneuvosto hyväksyi sotatilalain antamin valtuuksin lain, joka merkitsi uuden ministeriön, kansanhuoltoministeriön, perustamista.
"Elokuussa 1942 säännösteltiin jo peruna ja juurikasvit, joten elintarvikehuolto oli huolestuttavan heikossa jamassa."
KORTTIANNOS
Kevyen työn tekijän annos käsitti
2 dl maitoa päivässä,
150 g voita kuukaudessa,
433 g lihaa kuukaudessa,
750 g sokeria kuukaudessa,
1 g sakariinia kuukaudessa,
500g saippuaa vuodessa,
4 tupakkaa laatikkoa kuukaudessa,
kahvia ja korviketta ei lainkaan.
e-epaa ei edes ole maailmalla.
googlaa e-epa, niin löytyy vaan pilsukaupppiaan omat sivut.
Tolosen sivut luettuani hämmästelen, että olen elossa. No, ehkä se johtuukin siitä, etten ole ravihevonen :)
Suosittelen tutustumista laajemmalti Tohtori Tolosen väännöksiin. Lähes poikkeuksetta hänen väittämänsä perustuvat joko epämääräisiin lähteisiin tai tutkimusten abstrakteihin, joita on sopivasti leikkaa ja liimaa tekniikalla sekä sisältöä vääristellen kääntämällä saatu sopimaan hänen omien tuotteittensa markkinointiin sopivaan muotoon.
Jotakin Tohtori Tolosen häikäilemättömyydestä kertoo sekin, että hän vierailee säännöllisesti mielenterveyspotilaiden keskusteluryhmässä tukiasema.net maalaten uhkakuvia psyykelääkkeiden vaarallisuudesta ja samanaikaisesti markkinoiden omia tuotteitaan tilalle. Mielestäni vaatii aikamoista välinpitämättömyyttä tyrkyttää luontaistuotteita esimerkiksi skitsofrenikoille ja maanis-depressiivisille, joista suuri osa pystyy siedettävään elämään ja jopa töissä käyntiin nimenomaan oikean lääkityksen avulla! Epäilen Tolosen kiinnostusta vastuunkantamiseen tilanteessa, jossa joku näistä potilaista jättää hänen pelottelunsa ja omien tuotteittensa ylistämisen seurauksena lääkityksensä pois ja ajautuu täydelliseen umpikujaan, sairaalahoitoon ja pahimmassa tapauksessa itsemurhaan.
Kun täällä tuo Tolonen näyttää huseeraavan, kysyisin häneltä mikä auttaa jo olemassa olevan syövän hävittämisessä.
Oletteko Jaakkolan kanssa samoilla linjoilla, vai ihanko vastapuolia. Jaakkola kuuluu määränneen valtavia vitamiiniannoksia haimasyöpäpotilaalle. Tai ei kuulu, vaan on niin tehnyt, koska potilas niin kertoi. Oli silloin mummon markan aikoihin ostanut yli kymppitonnilla rohtoja. Näin hänet kerran tuon tapaamisen jälkeen polilla, silloin jo talutettiin. Ensimmäisellä kerralla ei näkynyt ulkoisia sairauden merkkejä.
Sairaanhoitajat osastolla kertoivat, kuinka monet syövät vitamiinipillereitä hevoskuureja ja oksennuskin on pelkkää vitamiinimössöä. Vitamiinien yliannostus on pahempi kuin aliannostus. Jotkut vitamiinit kuormittavat maksaa hyvin paljon.
googlaa tietoa
Yli puolet, veikkaan 55 % suomalaisista kuuluu varmaankin johonkin ääriryhmään, joille annan nyt nimet: makaroonilapsi, pizza-kebab-tyyppi joka voi olla joko toimihenkilö/ulkotyöläinen/nuori ja tietysti tarkoittamasi ääriryhmät, jotka ovat kaurapuurovanhus ja lenkkimakkara-alkoholisti.
Loput syövät joko koti-/laitosruokaa.
Ja peestä on väitteesi, että Suomessa ei ole lähes 100 vuoteen ollut ravitsemuksen puutteesta johtuvia sairauksia. Karkeasti arvoituna sama 55 % sairauksista johtuu ravitsemuksen puutteesta, loput menee ympäristötekijöiden ja liikunnan puutteen piikkiin.
BMJ:ssä julkaistiin jo 2004 tutkimus, jonka mukaan Saksassa vain 6% lääkemainonnasta perustuu faktoihin, eiköhän asia ole ihan sama suomessa. Suurin osa lääkekeksinnöistä tehdään nykyisin yliopistossa ja pienissä biotekniikkayrityksissä. Lääketehtaat vain valmistavat pillerit ja keskittyvät tehomarkkinointiin ja käärivät suuret voitot.
Ainakin osa luontaistuotteista tehdään GMP-standardien mukaisesti (ulkopuolinen tarkastaja), jolloin puhtaus on taattu. Luontaistuotteista tehdään myös kliinisiä tutkimuksia ja niiden yhteisvaikutuksia varsinaisten lääkkeiden kanssa tutkitaan yhä enevässä määrin.
Jenkkilässä tutkivat markkinoilla olevia intialaisia yrttejä ja totesivat että huomattava osa sisältää arsenikkia, lyijyä ja elohopeaa. Valmistajat kyllä vakuuttivat noudattavansa GMP:tä.
Ollaan Suomessa, eikä jenkeissä.
Ensinnäkin, ellet tiennyt:
Suomi/EU valvoo tarkasti sitä, mitä laitetaan myyntiin. Pidät siis todennäköisenä, että EU sallisi ei-tutkittujen, mahd. haitallisten, aineiden myynnin kaupoissa, mutta kieltäisi kuitenkin esimerkiksi käyrät kurkut? Ööhm, nyt kuulostaa oudolta.
Ihmiskehoa ei ole alunperin tarkoitettu kemikaaleille, mistä nykyajan lääkkeet valmistetaan. Mitä lähempänä luontaista ravintoa ollaan, sen parempi. Mitä teollistuneempaa/käsitellympää, sen huonompi. Luontaistuotteet ovat tämän kannalta kuitenkin lähempänä luontaista ravintoa kuin kemialliset aineet ja yhdisteet.
(Luontaistuotteiden parantavat ym. vaikutukset perustuvat siis hyvin paljon niissä käytettyihin LUONNONMUKAISIIN yrtteihin kemiamössön sijaan)
Ja kuule, kyllä niitä luontaistuotteita tutkitaan. Suomi on kuitenkin EU:n tapaan sellainen nipottaja lakisääteinen, että täällä ei mitään epämääräistä laiteta kaupan hyllylle. Sitä paitsi, miten perustelet sitten sen, että luontaistuotteilla on ollut myönteisiä vaikutuksia ihmisten oireisiin? Ai HÖPÖ HÖPÖ?
Eikös ihmiset siis osta niitä siksi, että pääsevät vaivoistaan eroon? Kyllä! ja pääsevätkö? Kyllä!(kuitenkaan yleistämättä) eli toimiiko ne? Kyllä!
Voit muuten ihmeessä kommentoida, voin kyllä syöttää lisää tekstiä jos kaipaat.