Windows Vistan tietoturvia

Mitä tietoturva ohjelmia suosittelette Windows Vistaan?

Käytän tällä hetkellä Nortonin virustorjuntaa ja silloin tällöin käytän Sbybottia myös päällä.
4440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Itselläni on samanlaisia kokemuksia Spybotista. Aiheuttaa helposti ongelmia immunisointeineen ja Teatimereineen. Olen saanut paljon ongelmia pois poistamalla koko Spybotin. Huom! immunisoinnin tekemät lukitukset on ensin syytä poistaa Undo:lla.

    Voi olla, että Spybotinkin saisi jotenkin pelaamaan, mutta itselläni ei riitä innostusta perehtyä sen ominaisuuksiin ja konfauksiin tarpeeksi syvällisesti.

    Äänestä

Spybotilla voit tosin heittää sitä kuuluisaa vesilintua. Lisänä pidä huolta, että käyttämäsi ohjelmat ovat aina uusimpia versioita.

Äänestä

Avast. Jos lataat jonkun asennuspaketin netistä niin ennen sen käynnistämistä voi tarkistaa vaikka täällä:
http://virusscan.jotti.org/
Tarkistaa isolla läjällä torjuntaohjelmia kerralla.
Vistaan ei ylimääräisiä palomuureja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gdfgdfgdfg kirjoitti:

Mitä tietoturva ohjelmia suosittelette Windows Vistaan?

Käytän tällä hetkellä Nortonin virustorjuntaa ja silloin tällöin käytän Sbybottia myös päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu