Herra majuri...

Unreg.

Lehdessä oli juttu kuinka kaikkien jututteluohjelmien "äiti" Timo T. A. Mikkonen oli mennyt kutsumattomana vieraana, ja vieläpä kaiken lisäksi majurin uniformussa, taannoisiin sotaharjoitukssin. Olipa kuulemma kovistellut jotakin tiedotusaliupseeria kun tuo onneton vieläpä häntä sinutteli, herra majuria. Kyllä se niin näkyy olevan, että majurina ihminen on tyhmimmillään myöskin reservin majurina.

4

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja Timo TA:lla

      Eihän noilla kahdella vertaamallasi asialla ole mitään yhteistä. Majuri on alemman akateemisen tutkinnon ja muita opintoja suorittanut ammattisotilas ja Timo T A tuntee kasvavansa vähän itseään isommaksi pukeutuessaan yksityisesti hankkimaansa "hienoon" uniformuunsa. Kuinka moni reservin upseeri Suomessa hankkii itselleen oman uniformun? Miksi haluat parjata yhtä ammattikuntaa?
      Onko sinun omanarvontuntosi saanut kolhuja armeijassa?

      • Pitää

        Olla ihan kaheli,tai ainahan se on sitä ollut.??


      • tässä keskustelussa

        kauhean olennainen osa keskustelusisältöä, mutta majuriksi ylenee vasta ylempään korkeakoulututkintoon rinnastettavien opintojen jälkeen.


    • kun ei ole

      kirjootettu lööppeihin pitkiin aikoohin mitään, niin täytyy sitte itse toimia, rahaa siitä saa.
      Naurettava tyyppi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2441
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      62
      2374
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2270
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1532
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      32
      1510
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1422
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1220
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1176
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    Aihe