Pitäisi vaihtaa autoa ja hankkia keskiluokan tila-auto. Olen koeajanut Opel Zafiran, Rellun Grand Scenicin ja Corolla Verson. Corolla Verso on selvästi heikompi ajettava maantienopeuksissa kuin eurooppalaiset merkit. Myös kolmannen rivin istuimet ovat todella ahtaat.
Corolla Verso huono ajettava
autonvaihtaja
92493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pösööltä tulossa 308 alustalle uusi tilauato.
Malta hetki niin saat lisävalikoimaa.
Verso voitti tuulilasin tila-autovertailun ja ajettavuus todettiin touranin kanssa parhaaksi.Huonoa oli tavaratilan niukkuus.Toki esim. Grand scenicissa kontti on isompi mutta se onkin venytetty malli scenicistä.
Mitä tulee laatuun, verso painii omassa luokassaan,kaukana perässä tulevat scenic,zafira ja touran.
Uusimmassa tuulilasissa verso rankattiin parhaaksi tila-autoksi luokassaan.Scenicin negatiivia puolia kuvattiin adejektiivilla "liiaksikin".
uusi malli eli jonkinlainen "Grand Verso" tulee pian! Nykyisen mallin peräkonttiin sopii korkeintaan kapea attasea-salkku, jos lisäpaikat otetaan käyttöön.
Työkaverilla vaihtui tässä syksyllä corolla verso uuteen golf varianttiin ja silmät kuulemma aukesivat toytan huonolle ajettavuudelle. Golf menee kuin juna ja voi katsella maisemiakin, corollassa kun katseli sekunnin lehmiä laitumella niin auto oli menossa joko keskiviivan tai reunaviivan yli.
Mun työkaveri vaihto Transportterin Corolla Versoon ja sillä oli kans silmät auennu Volkswagenin huonolle ajettavuudelle.
Ihan puppua koko juttu. Rollassa perempi ajettavuus kuin transportterissa, just joo.
Koeajoin reilut pari vuotta sitten zaffen, verson ja Hondan 6-paikkaisen FRV:n. Zaffen ja verson sekä bensana että dieselinä. Scenicistä oli juuri päivitys tulossa enkä saanut uutta ajoon. Zaffen alusta ja ohjaus löivät kyllä tojotan täysin. Zaffe toimi paremmin sekä kaupunki- että moottoritieajossa. Tämä oli vähän yllätys, koska aiemmin olin omistanut 2 tojotaa ja alusta tuntui huonontuneen. Honda jäi vähän mietityttämään, ohjaus oli siinä ok. Nyt olen ajanut zaffella 2 vuotta eikä siinä ole ollut yhtään mitään korjaustarpeita. Sisustus on laadukkaampi kuin Versossa, minkä olen nyt pannut merkille Verso-taksissa istuessani.
Kun moititaan ajo-ominaisuuksia niin pitäisi muistaa pari juttua. Pyöränkulmat eivät missään uudessa autossa ole aivan kohdallaan. Kannattaa säädättää ne jossain korjaamossa, mutta ei merkkiliikkeessä. Merkkikorjaamossa todetaan vain että ne on toleranssien sisällä. Erityisen tärkeää on auton takapään säätö. Toinen juttu on rengaspaineet. Hakkapeliittoihin 2,5 eteen ja 2,7 taakse. Kun nämä jutut on tehnyt niin Verso menee talviteillä kuin juna.
Olen nyt ajanut Versolla 156 000 km ja laatu on loistavaa. Penkit ovat ryhdissä, ei ole ollut vikoja ja minkäänlaista ylimääräistä ääntä kuulu mistään. Seuraava auto varmasti Verso.
No nythän on niin...että autoissa on eroja.
Verson ohjaus ei ole huippuluokkaa, mutta se on hyvä. Se on riittävän hyvä. Muut ominaisuudet ratkaisivat valintani mm. volkkarin ja C-maxin (erinomainen ohjaus, jopa liian tarkka) jälkeen. Kaikkea ei saa yhden auton mukana.