Olemme lähdössä Eilatiin helmi-maaliskuun vaihteessa. Eilat vaikuttaa ihanalta paikalta, mutta haluaisin tietää enemmän hotelleista. Isrotel riviera club on ainakin hintatasoltaan sopiva. Onko jollain kokemuksia sieltä? Entä Eilatin sää tuohon aikaan vuodesta. Kiitos jo etukäteen!
Isrotel Riviera Club?
11
2512
Vastaukset
- kotiutunut
Itse olin marraskuussa kyseisessä hotellissa viikon. Ihan kiva paikka. Siisti, niinkuin Eilatissa yleensäkin. Pieni sievä allasalue, pieni putiikki hotellin yhteydessä. Lähellä rantaa. Matala hotelli, joten keskustan lentokentän äänet eivät häirinneet ollenkaan. Aamiaista tai muutakaan ruokailua kyseisessä hotellissa ei ole. Viereisen hotellin palveluja voi ostaa halutessaan.
Helmi-maaliskuu on vielä vähän talvikuukausia. Aurinko melko varmasti paistaa ja lämpötilat varmasti 20 asteen paremmalla puolella. Merihän on aina vähintään 20 asteista. Itse olin tammikuussa ja silloin oli kylmää aamuisin ja iltasin. Aurinkoa saimme silloinkin riittävästi. Talvikautena myös joidenkin hotellien allasvedet ovat lämmitettyjä.
Kaupunki ON ihan!!!!!!!!!! Itse olen varannut matkan taas jo maaliskuulle......... - Riviera Clubissa
Olimme juuri viikon Isrotel Riviera Clubissa, vanhemmat ja 2 lasta. Ihan ok huoneisto, makkari, olkkari jossa levitettävä sohva lapsille sekä peruskeittiövarustus. Keittiö ei ole kovin kummoinen, esim. laseja, lautasia, haarukoita jne. on vain 4 kpl. Ihan kivasti silti saatiin tehtyä ruokia itsekin.
Oma terassi / aurinkoparveke on ihana! Suoraan terassin kautta uima-altaalle, matkaa n. 15 m. Mikä voisi olla helpompaa lasten kanssa!? Uima-allasalue on turvallinen, siisti ja pieni. Tulikruunut ja appelsiinipuut tuoksuvat ja kukkivat, palmut luovat tunnelmaa! Ainoa harmillinen asia on, että altaassa sai periaatteessa uida vain klo 8-17. No, muina aikoina olikin jo viileämpää eikä joulukuun aurinko yltänyt sisäpihalle saakka. Mukavaa matkaa teille, viekää terveisiä!- juba_83
Moikka!
Osaatteko myös sanoa tuosta Eilatin hintapolitiikasta jotain suuntaa antavaa. Kuten paljonka sukellukset, rantatuolit jne maksavat? Tarkoitus lähteä tuossa helmikuun puolen välin jälkeen Eilatiin ja juurikin Riviera Clubille. - Katti76
juba_83 kirjoitti:
Moikka!
Osaatteko myös sanoa tuosta Eilatin hintapolitiikasta jotain suuntaa antavaa. Kuten paljonka sukellukset, rantatuolit jne maksavat? Tarkoitus lähteä tuossa helmikuun puolen välin jälkeen Eilatiin ja juurikin Riviera Clubille.Minkälainen on hotellin yksiö? Meitä on lähdössä kaksi aikuista ja 1 vuotias lapsi matkaan maaliskuussa. Äkkilähtöjä tässä jo kytätään :) Lomamatkoilla olisi nyt hyvä tarjous, lähinnä mietityttää että onko yksiö kovinkin pieni??
- #reissulainen#
Katti76 kirjoitti:
Minkälainen on hotellin yksiö? Meitä on lähdössä kaksi aikuista ja 1 vuotias lapsi matkaan maaliskuussa. Äkkilähtöjä tässä jo kytätään :) Lomamatkoilla olisi nyt hyvä tarjous, lähinnä mietityttää että onko yksiö kovinkin pieni??
Riviera Clupin yksiö on aika pieni. Heti ovesta tultaessa pikkuruinen keittiön tapainen tila ja huone pikkuinen. Paveke, ainakin altaille päin kivan kokoinen. Hotellin kuvasivuilla on mielestäni hyvä kuva huoneesta (se pikkuisemman huoneen kuva)
Itse kuitenkin ajattelen, ettei siellä huoneessa paljon käydä muutakuin nukkumassa. Siisti paikka. Kylppärikin ihan ok. Lyhyt matka altaille.
Toivottavasti saatte mukavan peruutuspaikan! - shalomisti
juba_83 kirjoitti:
Moikka!
Osaatteko myös sanoa tuosta Eilatin hintapolitiikasta jotain suuntaa antavaa. Kuten paljonka sukellukset, rantatuolit jne maksavat? Tarkoitus lähteä tuossa helmikuun puolen välin jälkeen Eilatiin ja juurikin Riviera Clubille.Yleisesti ottaen Israel on kallis maa eli about Suomen hintainen esimerkiksi ruoan ja palveluiden osalta. Merkkitavara on jopa karvan kalliimpaa.
- Shlalom
shalomisti kirjoitti:
Yleisesti ottaen Israel on kallis maa eli about Suomen hintainen esimerkiksi ruoan ja palveluiden osalta. Merkkitavara on jopa karvan kalliimpaa.
Ei se nyt niin kallis maa oo ku kirjottelet.Riippuu vähän missä käy ostoksilla.Esim ite ostin farkut merkkiliikkeestä 70 euroa ja suomessa samat maksaa 100e.Ja taksilla matkustelu on edullista.
- Aurinkoonpitääpäästä
Olen tilannut matkan Eilatiin marraskuuksi 2015. Pelottaa lähteä, onko pelkoon aihetta eli onko turvallista vai onko sodat liian lähellä?
- Shalom1
Mielestäni Eilat on aivan turvallinen paikka, enkä muista siellä tapahtuneen minkäänlaisia väkivaltaisuuksia, vaikka muualla Israelissa onkin ollut konflikteja.
Eilat on ihan miellyttävä lomakohde ja toivotan sinulle oikein hyvää matkaa. - reissuunvaan
Kyllä voit hyvillä milein lähteä Eilattiin tuolloin. Itse olin pari vuotta sitten pahimpaan intifadan aikaan siellä. Eilatissa ei ollut merkkiäkään väkivallasta.
- Sirpa_T
Eilat on suht. turvallinen lomakohde, kaukana Jerusalemin sodista. Egyptin kiihkomieliset muslimit siinä ihan rajanaapureina ovat arvaamattomia. Ampuivat tänä syksynä meksikolaisryhmän turistibussiin Siinailla.
Olimme Eilatissa pari vuotta sitten kaksi viikkoa joulukuussa. Sekä maaliskuun säistä on myös kokemuksia sieltä. Päivällä hyvinkin lämmintä ja aurinkoista. Iltaviileä tulee aikaisin, silloin on pitkää ja lämmintä puettava päälle.
Eli fleeceä laukkuihin ja mukavaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2113354Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921429
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461364Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601296Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231049Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882