Nyt olen hurahtanut tossujen tekoon. Ihania, suloisia tossuja syntyy ja olen huovuttut niitä pyykkikoneessa ja onnistunut Fritisgarn langasta. Mutta nyt kokeilin hahtuvaa ja huopasta. Kun olen lukenut ihmisten kokemuksista, niin moni kertoo huopasen huopuvan liikaa ja esim. tossuissa huopuu kokonaan kiinni ja siihen pitää värkätä muovipussia kauttaaltaan vuoriksi,ettei niin käy. Oletteko kukaan kokeillut huovuttaa käsin pesemällä? Onnistuuko? Kiitos vastauksista.
Hurahtanut
Huovuttaja mummu
3346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.peda.net/veraja/mantsala/kansalaisopisto/taidejataitoaineet/kasityo/huovutus/tossut?vp=singlemodule&m_id=567921&sp=viewimage&f_id=66594
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/tekniikka_ja_rakenne/huovutus.html
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/asusteita_vaatteita/sukat-tossut/neulotut_huopatossut.html
http://plaza.fi/ellit/kasityot/neuleohjeet/naiset/huovutetut-raidalliset-tossut
http://www.marja.vuodatus.net/blog/250141
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=5801
http://www.sinelli.fi/product_catalog.php?c=148
http://www.kolumbus.fi/taitaville/Koho- ja kimallevarit.htm
http://www.adasissel.com/eshop/categories/531/
http://74.125.77.132/search?q=cache:cmAu87jjknIJ:www.hanart.info/tiedostot/hanart info 4 2006.pdf tekstiili kohoväri&hl=fi&ct=clnk&cd=5&gl=fi
pitkät rimpsut
maala ja kopioi osoiteriville
Onnekasta huovutusta
Tuhannet kiitokset vastaajille. Olette kultaisia, niin oli hyviä linkkejä, että vielä enemmän innostaa pientä kutojaa. Hyvää Joulua!