Heips. Kyselisin sellaista että onko kellään ollut samanlaista tilannetta: Eli sain pari vuotta sitten yasminelle pillerit koska menkkani loppuivat luultavasti laihtumisen myötä. Pillerit saatuani menkat tulivatkin normaalisti. Viime kesäkuussa lopetin pillerit sillä halusin kokeilla tulisivatko kuukautiseni normaalisti sillä painoni on noussut. Kuitenkin niitä ei tähän mennessä ole vielä kuulunut. Nyt en tiedä pitäisikö minun aloittaa jälleen pillerit vai odotella vielä. Onko tilanteessani mahdollista etten välttämättä voi saada lapsia koska kuukautiseni eivät ilman pillereitä näytä tulevan? Olisin kiitollinen jos jollain on samanlaisesta tilanteesta kokemuksia.
E-pillerit pois, ei kuukautisia
Outoa?
61868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensinäkin todella typerä ratkaisu lopettaa pillerit vain siksi, että halusit katsoa tulevatko menkat. Ei se ole mikään syy lopettaa pillereitä. Kuten huomasit sillä voi olla seurauksia.
Kun lopetat pillerit keho palaa tavallaan siihen tilaan mitä se on murrosikään tultaessa. Hormonitoiminnan pitäisi käynnistyä ja menkkojen alkaa sekä säännöllistyäkin jossain vaiheessa. Kaikilla se vaan ei mene niin. On siis ihan normaalia, että kierto ei enää palaudu itsekseen. Se voidaan kuitenkin yrittää käynnistää Terolut-hormonilääkkeillä.
Sinun pitäisi mennä lääkäriin. Painostasihan et kerro yhtään mitään ("painoni on noussut" ei auta tietämään oletko normaalipainoinen ja voiko sinulle tulla kuukautiset), joten aivan mahdotonta sanoa, onko hormonitoiminta jäässä sen vuoksi vai pelkästään pillereiden lopettamisen takia.
Lapsia on luultavasti mahdollista saada, kunhan kehosi alkaa itse tuottamaan tarvittavia hormoneja. Sitä se voi tehdä jo nyt, mutta vaatii käynnistyksen tai sitten myöhemmin, jos painosi on edelleen väärä.
Älä nyt ainakaan enää tee ominpäin mitään ratkaisuja, vaan käänny lääkärin puoleen.
ps. Sinulla ei ole ollenkaan kuukautisia pillereiden käytön aikana, vaan keinotekoinen kohdun tyhjennysvuoto, jota keho tarvitsee aika-ajoin mm. jottei kohdunkaulansyövän riski lisäänny.
Onkohan ihan normaalia, olen nyt syönyt kolme laattaa putkeen, siirtääkseni menkkoja, mutta nyt viimeisellä viikolla on alkanut vuoto. Ei mitenkään suurta mutta joka päivä vähän. pillerit loppuu kohta ja alkaa se viikon tauko jollon menkkojen pitäisi oikeasti alkaa.
Onkohän pillereiden teho heikentynyt? uskaltaakohan niitä vielä käyttää.
Voi hyvä tavaton. Anteeksi, että päivittelen, mutta sinun kannattaisi tutkia vähän tarkemmin pillereiden käytön perussääntöjä. Olet syönyt nyt kolme laattaa putkeen, eli et ole pitänyt missään välissä tyhjennysvuotoa (ei siis menkat, vaan tyhjennysvuoto), eli kohtusi limakalvo on kasvanut paljon enemmän kuin jos pitäisit taukoviikon jokaisen laatan välissä. On TÄYSIN normaalia ja jossain määrin jopa yleistä, että vuoto voi alkaa kesken laatan jos syö useamman laatan putkeen. Se EI ole merkki pillereiden ehkäisytehon heikentymisestä vaan siitä, että taukoviikko olisi aika pitää. Siis täysin normaali tuo tilanteesi. Syöt niitä pillereitä nyt vaan ihan normaalisti.
Täysin normaalia, ehkä jopa odotettavaa. Ei siinä ole mitään ihmeellistä, että kohdun limakalvo alkaa itsestän hajota, kun sitä olet väkisin pillerihormoneilla pitänyt kasassa tavallista pidemmän ajan.
Ei vaikuta ehkäisytehoon millään tavalla. Voit aloittaa tuon koska tahansa kolmannen (tai toisenkin, jos niikseen tulee) liuskan aikana. Sitä liuskaa ei tarvitse syödä kokonaan loppuun. Jos vuoto on selvästi alkanut, on ehkä järkevintä antaa sen tulla ja pitää tauko. Tauon jälkeen vain uusi liuska käyttöön ja kesken jäänyt varaliuskaksi odottamaan muita siirtoja tai viemäriin tipahteneiden pillereiden tilalle otettavaksi.
Voit aloittaa tuon koska tahansa kolmannen (tai toisenkin, jos niikseen tulee) liuskan aikana.
Pitäisi lukea: Voit aloittaa TAUON koska tahansa...
Olen varsin samanlaisessa tilanteessa kuin sinä, eli aloin syömään e-pillereitä monta vuotta sitten koska kuukautiseni loppuivat mystisesti. En tosin ollut laihtunut kuten sinä, mutta olen aina ollut laiha luonnostani. Kuukausi sitten sain veritulpan jalkaani e-pillereiden takia, ja nyt ne ovat sitten ehdottomassa kiellossa. Mutta entä kuukautiset? Ei tietoakaan niistä. Ne näyttävät tulevan vain silloin kun syön hormoneja. En osaa sanoa mistä tämmönen johtuu, mutta ajattelinpa vain kertoa että on muitakin jotka ovat vastaavanlaisessa tilanteessa kuin sinä. Aion itse pikapikaa ottaa yhteyttä lääkäriin, ja luulen että sinäkin tekisit viisaasti toimiessasi samoin. Toivottavasti kaikki selviää!