Onko joku

autoa Hurghadassa? Tarkoitus ajella, vaikka Niilille, jos sinne joku polku menee siittä.

Mitähän maksaa, ja mikä bensan ym. hinta ?

Ja mitäs se taksi kustantaa ?

Käykö eurot joka paikassa ?

Kantsiiko kuitenkin käyttää paikallista valuuttaa ?

Missä kantsii valuutta vaihtaa ?

Saako siellä oikeeta kahvia ?

ja...ja ... ja...
4543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hotellissamme oli ihan hyvää kahvia.
taksi n.5km 3-5 euroa riippuen kellon ajasta.
paikallis pikkubussit ovat sinivalkoisia hiaseja...sama matka maksaa punnan tai alle...jos pikkubussissa ei ole yhtäkään matkustajaa se muuttuu silloin taksiksi...kannattaa kysyä ennenkö astuu sisää.
eurot käy mutta basaareissa ei välttämättä aina saa euroina takaisin vaan voivat antaa puntina.ottavat euron kolikoita mutta setelit ovat suosituimpia.
apteekissa ja marketeissa käy eurot mutta punnilla maksaessa on parempi kurssi.

Äänestä

itse autolla ajamista Egyptissä. Liikennekulttuuri on niin erilaista, että voit päästä hengestäsi jonkun ns. pienen virheen takia. Yhdessä matkaoppaassa suositeltiin ensin varaamaan vuode sairaalasta, jos aikoo siellä ajaa. Kairon liikenne on tosi hurjaa, sinne sekaan en lähtisi suomalaisena.
Muuten, suosittelenkin lukemaan myös matkaoppaita, kaikkea ei osaa edes kysyä, mikä on hyödyllistä tai jopa välttämätöntä tietää. Ja toisaalta keskustelupalstoilla saa vain yksittäisten henkilöiden kokemuksia, ehkä ei oikeaa tietoa.
Ja rahasta puheen ollen, kannattaa vaihtaa paikallista valuuttaa, euroilla maksaessa tulee kalliimmaksi. Ja paikalliset eivät voi vaihtaa euron kolikoita pankissa ja ovat siksi niiden suhteen ongelmissa. Tästä on muuten jo paljon kirjoittelua täällä palstalla, suosittelen selaamaan myös aikaisempia keskusteluja aiheesta. Ja huomatkaa, lähdette islamilaiseen maahan omine tapoineen, ette mihin tahansa rantalomakohteeseen!
Hyvää matkaa joka tapauksessa.

Äänestä

Hurgahda on niin pieni paikka, jossa mielestäni pärjäät taksilla ja busseilla tai "vuokraa" mies ja auto vaikka päiväksi, tietenkin tingittyyn hintaan, joka ei ole paljoa.

Kansainvälinen ajokortti on ehdoton, koska vain sitä poliisi "ymmärtää" ja ymmärtää hemmetin hyvin, koska SINÄ ulkomaalaisena olet aina syyllinen, oli "pusu" millainen tahansa, kenen aiheuttama tahansa jne. Sinullahan on oltava vakuutukset kunnossa, jolloin luonnollisesti olet maksumies.

Kairossa - jopa neljä kaistaa samaan suuntaan, vilkut tuntemattomia, äänitorvi, kädet auton ikkunasta ja valojen vilkuttelu näyttävät, hei olen tulossa. Tälläistä oli liikennekultuuri tällä viikolla maasturin takapenkiltä katsottuna.

Äänestä

kulje ja tutustu! Egyptiläinen liikennekulttuuri on liian villiä turistille, mutta taksit ovat todella edullisia ja hyvin käteviä. Oppaalta saat käyvän taksan, jota enempää EI tarvitse maksaa - ja suharit tietävät sen. Neuvottele hinta ennen autoon istumista (ja muista todeta, että hinta on koko autosta, ei per henkilö).
Eurot kyllä kelpaa, mutta punnilla edukkaampaa ja sujuvampaa. Visalla voit nostaa automaateista puntia, tai vaihtaa euroista esim hotellipankissa. Suomesta kannattaa vaihtaa vähän, esim veden ostamista tai tippejä varten. Pidä aina pientä rahaa käsillä, sillä tipit ovat osa elantoa Egyptissä, pieni juttu, mutta heille tärkeää.
Kahvi on ihan asiallista, paikalliset juovat Nescafeta... Ja enimmäkseen teetä. Suosittelen, siis maistamaan teetä - ja nauttimaan Hurghadasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokrannut kirjoitti:

autoa Hurghadassa? Tarkoitus ajella, vaikka Niilille, jos sinne joku polku menee siittä.

Mitähän maksaa, ja mikä bensan ym. hinta ?

Ja mitäs se taksi kustantaa ?

Käykö eurot joka paikassa ?

Kantsiiko kuitenkin käyttää paikallista valuuttaa ?

Missä kantsii valuutta vaihtaa ?

Saako siellä oikeeta kahvia ?

ja...ja ... ja...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu