Liisteri suoraan seinään

???????

Onko suoraan seinään laitettavan liisterin tapetilla merkitystä vai voiko periaatteessa tapetti kun tapetti laittaa suoraan seinään liisterin päälle.

4

9237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "liisteri"

      on enempi liimankaltaista ja sille kuuluu erilainen paksuhko tapetti joka on nim omaan suunniteltu tätä "liistriä" varten.esim.paperitapetit ym ei sovellu tämän liisterin kanssa missään nimessä.ota selvää, valikoima on aika kiva näillä suoraan seinään liimattavilla tapeteilla.ovat myös hieman hintavampia kuin esim tavalliset paperitapetit.

      • Käykö tämä?

        Itse olen täysin ummikko ja aloittelija näissä hommissa ja ajattelin jos pääsisi hieman helpomalla tapetoinnissa kun ei tarvitsi tapettia etukäteen mitata ja leikata ja vettyäkin vielä, vaan saisi suoraan seinään. Ostin tapettia, mutta tuo ilmeisesti ei ole tuolle liisterille sopivaa :(

        Design Otto DUDD Sandudd Väinö pesunkestävä paperitapetti. Tuota ilmeisesti ei voi laittaa suoraan seinään? Mitä tapetille tapahtuu jos sen seinään liisterin päälle suoraa laittaa?


      • jONE.
        Käykö tämä? kirjoitti:

        Itse olen täysin ummikko ja aloittelija näissä hommissa ja ajattelin jos pääsisi hieman helpomalla tapetoinnissa kun ei tarvitsi tapettia etukäteen mitata ja leikata ja vettyäkin vielä, vaan saisi suoraan seinään. Ostin tapettia, mutta tuo ilmeisesti ei ole tuolle liisterille sopivaa :(

        Design Otto DUDD Sandudd Väinö pesunkestävä paperitapetti. Tuota ilmeisesti ei voi laittaa suoraan seinään? Mitä tapetille tapahtuu jos sen seinään liisterin päälle suoraa laittaa?

        Itselläni oli makkareissa tapettia joka oli tarkoitettu "liisteri seinään" menetelmälle. Olohuoneeseen oli taasen tavallista tapettia. Kokeilin sitäkin samalla menetelmällä, mutta ei onnistu. Kun pistät tapetin seinään, jossa liisteriä niin se alkaa laajenemaan ja saumat puskee kuprulle ja tulos on katastrofi.


    • ...

      Kuitukangastapettia voi nostaa suoraan liisteröityyn seinään. Se kun ei näet tarvitse vetyttämistä kuten perinteinen paperitapetti.

      Enpä ole kokeillut mitä tapahtuisi jos yrittäisi samaa paperitapetilla, mutta luulen, että lopputulos ei olisi kelvollinen. Tapetti varmasti osittain turpoaisi seinässä tuskin tasoittuen kunnolla kuivuessaankaan?

      Liisterillä sen sijaan ei ole niin tarkkaa väliä, ihan menestyksellisesti on vedetty perinteistäkin liisteriä seinään. Se vain kuivaa nopeammin kuin tuohon tarkoitukseen varta vasten suunnitellut liisterit, joten ei voi liisteröidä kuin parin vuodan leveyden kerrallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1515
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe