Eikö olisi hyvä

välittäjien palkkio olisi sitä pienempi mitä suurempi olisi välittäjän arvion eli siis hintapyynnin ja lopullisen kauppa hinnan ero?

Välityspalkko voisi myös laskea mitä kauemmin asunto olisi myynnissä.


Näillä toimenpiteillä ei ylisuuria pyyntihintoja juuri esiintyisi ja välittäjä yrittäisi saada nopeasti kaupat aikaan.
5190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Myyjällä pitää olla käsitys hinnasta. Joskus hinta voi olla ratkaiseva tekijä, joskus myyntiajallakin merkitystä. Jokainen päättää itse mistä lähtökohdista myy.

Kun itse viimeksi myin, niin välittäjä olisi myynyt paljon halvemmalla, mutta en suostunut, koska olin itse paremmin perillä alueen hintatasosta.

Myyjälle ei välttämättä ole pääasia että myynti edes onnistuu. Jos toivottua summaa ei saa nyt tässä taloustilanteessa, niin voi olla parempi myydä parin vuoden päästä.

Äänestä
  • Oman arvioni mukaan hinnat ovat parin vuoden päästä jo olennaisesti ostajaa miellyttävämmät, ehkäpä pohjat alkavat olla silloin jo lähellä? Olen suunnitellut alkavani katsella tarjontaa niihin aikoihin, säästäkää helmenne siihen saakka ;) nimimerkillä tosiostaja.

    Äänestä

  • välittäjiä voisi kilpailuttaa ja ottaa sitten se joka arvioi hinnan kalleimmaksi.

    Äänestä

Kun pyysin kiinteistönvälittäjän käymään, vihjaisin että olen harkinnut myyväni asunnon itse, ja hetken keskusteltuamme sain kohtuullistettua välityspalkkiota siten että sovimme palkkioksi n. 2/3 normaalista listahinnasta.

Tämän lisäksi emme tein vain yhden kuukauden mittaisen toimeksiannon. Emme voineet tuolloin vielä tietää että asuntokauppa tyrehtyisi äkisti samalla viikolla. Teimme toisen kuukauden mittaisen toimarin mutta sekään ei riittänyt. Keskimääräinen myyntiaika on 95 päivää ja asuntoni oli myynnissä 60 päivää.

Ihmettelen miten moni käyttää välittäjää - lähes jokainen. Asunto-osakkeen kauppakirjan laatiminen onnistuu itsekin - tai sitten voi käyttää pankin palveluita tai teettää pelkän kauppakirjan välittäjällä

Äänestä

Nythän välittäjät nimenomaan pyrkivät saamaan kaupat nopeasti aikaan alihinnalla. Asunnon omistaja harvoin haluaa myydä nopeasti alihinnalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


että... kirjoitti:

välittäjien palkkio olisi sitä pienempi mitä suurempi olisi välittäjän arvion eli siis hintapyynnin ja lopullisen kauppa hinnan ero?

Välityspalkko voisi myös laskea mitä kauemmin asunto olisi myynnissä.


Näillä toimenpiteillä ei ylisuuria pyyntihintoja juuri esiintyisi ja välittäjä yrittäisi saada nopeasti kaupat aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu