Minkä takian täällä pelätään niitä jotka harrastavat ring sporttia.Olen itse ollut belkkareiden kanssa tekemissä 1991.Tiedän teidät jotka yritätte kasvattaa viimensen päälle käyttökoiria.Eikö pikku hiljaa tulisi usko se että paveluskoirista menee n.5% poliisin ja rajavartiolaitoksen palvelukseen ja loput 95% on ns.koti koiria.Ja palatakseni ring sporttiin.Miksi täällä ei myönnetä,että harrastus piirejä on.
Ring sport
1
818
Vastaukset
- ...sifioida?
..niin voisitko spesifioida, kuka täällä pelkää Ring- harrastajia? Mitä lajin muunnoksista mahdat tarkoittaa; ranskalaista, belgialaista vaiko ihan Ringiä itsessään?
Miten kuulostaa provolta..? =)
Sinulla on kuitenkin hyvä pointti ja katsantokanta (minun mielipiteeni) tuossa, että kyseenalaistat työlinjakasvattajien motiivit mutta viestisi sisältää käsittääkseni kaksi eri aihetta (ja taas subjektiivinen näkökanta..): ring- harrastajien karsastus ja työlinjakasvattajien pentutehtailu ja elvistely virkakoirakasvateista. Tämä palsta ei kuitenkaan liene oikea tämän aiheen esilletuontiin; koittaisitko kayttobelgi.info:a?
Itse harrastan "vain" kansallisia sekä IPO:a malikallani (v:sta 1994) enkä loppujen lopuksi, manner- Euroopassa useammalla eri lajin maalimiehellä/ klubilla/kasvattajalla 6v aikana vierailleena SEKÄ omilla koirillani tällä hetkellä KNPV:n ph- kokeeseen treenaavana, näe kovinkaan suurta eroa näiden kokeiden koulutusvaatimuksissa. Omalle nuorikolleni piti opettaa kokonaista kaksi uutta liikettä mennäkseni ph-kokeeseen vs IPO. Hyvin peruskoulutettu koira pelittää lajissa kuin lajissa.
että niin, kerro ihmeessä lisää huolistasi?
keskustelen mielelläni aiheesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512294- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471349Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647