OsX vs Windows

mika2

Aika monet tälläkin palstalla kyselevät mceista ja osX.stä kun miettivät mahdollista hankintaa. Ne keskustelut sitten yleensä riistäytyvät oudoksi trollailuksi. Trolleilla ei ole yleensä tarpeeksi tietoa OsX:stä voidakseen sitä aidosti kritisoida. Taannoin joku kysyi " mistä jään paitsi ostaessani macin".

Itse olen käyttänyt pelkästään OsX:ää kohta pari vuotta ja edellinen Windows oli XP joskus 2006 vuoden lopulla joten hiukan perspektiiviä on ehtinyt tulla ja ensimmäinen wowhuuma macista on ehtinyt karista.

Minusta macit ovat edelleen erinomaisia tietokoneita ja OsX on erinomainen käyttöliittymä. Mikään täydellinen sekään ei ole. Jotkut ohjelmat esim. käynnistyvät tosi hitaasti (ts. hitaammin kuin windowsissa) esim. OpenOffice/NeoOffice ja olen kuullut msOfficenkin käynnistyvän aika verkkaisesti osX:sä. Windowsissa on sellainen ominaisuus, että se lataa joitakin ohjelmia valmiiksi muistiin jo järjestelmän käynnistyessä jolloin softa käynnistyy sitten nopeammin, mutta sen toiminteen varjopuolena on itse käyttiksen hidas käynnistys (MS:lä vissiin painivat juuri sen ongelman kanssa). Windowsin (siis XP) resurssinhallinta on mielestäni etevä peli ja monessa mielessä etevämpi kuin osX:n finder. Erityisesti olen kaivannut resurssin hallinnan kykyä kopiotaessa korvata vanha hakemisto vain päivittämällä muuttuneet tiedostot (sitä ei finder osaa). Toisaalta monissa samanaikaisissa tiedostojen siirroissa ristiin rastiin finder toimii kokemukseni mukaan resurssinhallintaa luotettavammin.

Toinen juttu mitä windowsista kaipailen on useamman istunnon samanaikainen ajo. Muutamankin kerran on tullut huomattua, että sitä olisi tarvinnut kun itsellä on ollut menossa joku projekti ja vaimon olisi pitänyt päästä kirjautumaan jonkun oman juttunsa takia.

Kaiken kaikkiaan OsX:n käyttö on intuitiivista ja joustavaa. Olen huomannut tämän vajaan parinkin vuoden aikana, että winonly laitteiden ja winonly palveluiden määrä on selvästi vähentynyt joskin niitä edelleen on. OsX:n reipas yleistyminen on kuitenkin johtanut siihen, että sen voi sangen huolettomasti valita käyttiksekseen luottaen että palvelut toimivat.

3

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Katopas mika2 Järjestelmäasetuksista Käyttäjät-kohdasta ruksi kohtaan Salli nopea käyttäjän vaihto, josko se auttaisi tuohon useamman istunnon ajoosi edes vähän.

      • mika2

        .... enpä tosiaan ollut tullut huomanneeksi, että tässä tosiaankin on tuo kaivattu ominaisuus. Kiitos tuhannesti:-) jälleen yksi marmatuksen aihe vähemmän.


    • ....lisää tässä

      Se on vähän niinku verrattavissa moottoripyörään ja autoon. Moottoripyörä on vähemmistöä joten niillä ajavat joutuvat väkisinkin syrjityiksi, vaikka on se monessa mielessä mielekkäämpi kulkuneuvo kuin auto. Silti jo ruokakaupassa käynti aiheuttaa harmaita hiuksia, tai jos pitäisi saada tavaraa ja useampi ihminen kuljetettua jonnekin. Siksi enemmistö valitsee auton. Mutta se vähemmistö joka on moottoripyöriin ihastunut, on vaikea saada niistä luopumaan ja ennemmin vaikka kävelevät kun että vaihtaisivat motskarin autoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1328
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      57
      1201
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1101
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      907
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      78
      823
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      817
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe