Viisumi Egyptiin.

Heippa!

Nyt olisi sellainen juttu, että oltaisiin Hurghadaan helmikuussa muuttamassa pariksi kuukaudeksi.
Kiinnostaisikin tietää tuosta viisumista enemmän, ollaan nimittäin vain kahden viikon ajan korkeintaan siellä oltu ja tästä pitempiaikaisesta ei niin tietoa löytynyt vaikka yritettiinkin etsiä.
Eli siis:
-Mistä?
-Miten?
-Kauan kestää sen hankinta?

Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille. :)

5

1542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se käy

      Viisumin saat täältä, jos olet pidempään kuin 3 kk Egyptissä saat viisumisi uusittua Egyptissä Suomen Kairon suurlahetystössä       
      Egyptin Suurlähetystö Helsingissä,
      358 9 4777470
      Munkkiniemen puistotie 25, HELSINKI

    • vaan näin

      Voit ostaa kentältä saavuattessa 1 kk turistiviisumin. Muutamaa päivää ennen kuin se menee umpeen, menet Hurghadan passitoimistolle (tai sen kaupungin toimistoon missä satut olemaan) ja ostat uuden pidennetyn viisumin, esim 3 kk. Siinä menee muutama tunti, jos ruuhkaista palaat seuraavana päivänä noutamaan viisumin.

      Se on helpoin, yksinkertaisin ja halvin keino! Ei mitään tarvetta mennä suurlähetystöön!

      • ovat oikeita

        Molemmat tavat ovat oikeita. Suurlähetystöstä saa koko matka-aikaa kattavan viisumin kerralla, eikä jonotus ajat ole pitkät.


      • sydän egyptissä
        ovat oikeita kirjoitti:

        Molemmat tavat ovat oikeita. Suurlähetystöstä saa koko matka-aikaa kattavan viisumin kerralla, eikä jonotus ajat ole pitkät.

        voi myös netistä tulostaa viisumi hakemuksen lähetystön sivuilta ja lähettää postissa missä on passi ja maksettu paluuposti. näin olen joutunut joskus tekemään, mutta nyt matkustaessani sinne paljon otan viisumin kentältä.


      • kairoon31.12
        sydän egyptissä kirjoitti:

        voi myös netistä tulostaa viisumi hakemuksen lähetystön sivuilta ja lähettää postissa missä on passi ja maksettu paluuposti. näin olen joutunut joskus tekemään, mutta nyt matkustaessani sinne paljon otan viisumin kentältä.

        Tuo osoite, Munkkiniemen puistotie, ei ole oikea. Suurlähetystö on muuttanut jo aikoja sitten Itäiselle puistotielle. Minäkin kyllä kehottaisin hakemaan heti Suomessa jo 3kk viisumin, maksaa 20€. Se on tosin voimassa hakupäivästä lähtien, joten kovin paljon ennen lähtöä ei kannata hakea. Sen saa päivässä. Yksinkertaista, eikä tarvitse enää Egyptissä tehdä asialle mitään, mikä mielestäni myös on suositeltavaa, paikalliset tavat tietäen :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5050
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2190
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      223
      2178
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1383
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1334
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      963
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe