Aloin seurustelemaan naisen kanssa jolla viisi ja kolme vuotiaat pojat, nainen sai nyt oman asunnon, sitä ennen asui eksänsä kanssa. Kysymys on: miten toimia, kannattaako mun joka päivä majailla naiseni luona, kun lapset on siellä, vai pitäiskö antaa enemmän lapsille ja äitille kolmistaan?? Mitä pojat ajattelee kun uus kämppä ja äitin uus äijä pyörii siellä??? please, ihmiset, kommentoikaa
kommentoikaa ihmiset
hädissäään
4512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äiti tuntee lapsensa parhaiten ja osaa varmasti vaistota koska lapset ovat valmiita hyväksymään sinun mukaan tulosi.
Itse aikoinaan sanoin lapselle että äidin kaveri tulee käymään. Aluksi oltiin paljon kolmistaan ja ne miehen ja minun väliset hellyydenosoitukset sijoittuvat sitten siihen aikaan kun lapsi oli nukkumassa. Pikkuhiljaa (kuitenkin ihan muutamassa viikossa) juttelin lapsen kanssa ja kerroin että tuo ystävä on minulle tärkeä, mutta ei vaikuta millään lailla siihen kuinka rakas lapsi minulle on, eikä muuta lapsen ja isänsä välejä mitenkään.
On todella hienoa, että osaat ajatella lasten tunteita ! hatun nosto sinulle.
mutta kun kysyt, niin minä sanoisin että hitaasti, hitaasti...
Anna äidin ja lasten luoda omaa elämäänsä ja asettua taloksi. lapsille aivan hirvittävän suuri muutos. ja jos siihen samaan syssyyn uusi mies änkee mukaan, niin ei hyvältä kuulosta.
Itse olen aina ihmetellyt miksi se uusperhe pitää koota heti kun vanha on hajonnut. tuntuu että etenkin eronneet miehet haluaa uuden ystävänsä heti kotikuvioon mukaan. Miksi ei voi seurustella ja asua erillään, vaikka lapet kuviosta tietäisi.
asunnossa ja antaisin äidin ja lasten opetella elämään arkea itekseen. lapsiraukat tarvii aikaa sopeutua, nyt pitää mennä niiden ehdoilla,oikeasti on nyt näin. Muuten huonoa satoa saadaan korjailla vuosien kuluttua.
lapsiraukkoja? Tai siis, onhan ero isästä heille ikävä, mutta syitä emme tiedä, erohan voi olla vaikka helpotus lapsille. Jatkuvaa riidan kuuntelua, rähinää, kaljoittelua ym.
Mutta samaa mieltä olen siitä että uusi mies olisi taka-alalla vähän aikaa. Lapset tarvitsevat aikaa sopeutua uuteen tilanteeseen.
Äiti voi tavat miestään niinä viikonloppuina kun lapset pois häneltä.
Jonkun ajan kuluttua, (mitä ulkopuolinen ei voi määritellä) alatte tapailla lasten nähden.
Äiti kyllä tiedostaa milloin lapset valmiita.
Jos teidän rakkaus aitoa, se ei katoa mihinkään pienen viivyttelyn takia.