Syödäänkö jotenkin vaatimasto näin joulun alla??
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ei ole purjelaivaa. ehkä ne syö joilla on.
en ole ihan "Äikänmaikka" mutta Hyvää Joulua sullekin::)))
pataruuat ja muut pitkään kypsennettävät ja vaivaa vaativat ruuat me unohdetaan joulunaluspäivinä.
Tänään oli tikkuperunoita, kyljyksiä ja kaali-appelsiinisalaatti.
Huomenna teen pariksi päiväksi jauhelihakastikkeen hirvenlihasta, huomenna sen kanssa on perunat, tiistaina muusi.
kun mietti kuinka te köyhä rahvas joudutte tinkimään jotta edes jouluksi saa jotain vähän parempaa. Nauti joulusta puuttesta huolimatta, muista että joulussa tärkeintä on ajatus eikä materia.
ennen aattoa vain hirvenlihasoosia, pottumuusia ja puolukkasurvosta, sulla on varmaan hanhenmaksapalleroita, kaviaaria ja ostereita!!!!
ei joulussa ole materia tärkeintä. jos joudutte säästämään ruoka menoissa ennen joulua niin ehkä se joulu ateria sitten maistuu paljon paremmalle. ja kun ostat tarjouksesta viimeisen myynti päivän tuotteita niin varmasti saatte korean joulu pöydän joka sopii niukkaa budjettiinne. toivon todella että myös teidän perhe löytää joulu ilon vaikka sitten yhdessä olosta.
myynti......päivän tuotteita?
En ole koskaan kuullutkaan, puhut kuitenkin selvästi kokemuksesta joten en käy kiistämään etteikö niitä olisi, mitä sitten lienevätkin.
onnistuisiko kaviaain kasvatus kotioloissa?
Luin eilen lehdestä että suomessa on kahdessa kalankasvattamossa sampia, kasvaa viidessä vuodessa 8-12 kilon painoiseksi ja alkaa tuottamaan kaviaaria?
Jos keväällä laittaisin omaan kotilampeen sammenpoikasen niin olisiko toivoa että saisin kaviaaria 5 vuoden kuluttua?
jaksaa unelmoida. jatka unelmoimista, se ei maksa mitään...
sullahan taitaa olla joulumieli jo tulossa, niin jalomielisen kommentin kirjoitit.
Mukavaa joulunodotusta sinullekin.
Äärimmäisen vaikea ajatella, miksi joku haluaa olla köyhä. En voisi kuvitella elämää ilman taloudellista riippumattomuutta. Köyhyyden ihannointi lienee varakkaiden etuoikeus. Miksi ette hakeudu koulutuksiin. Viisi vuotta työtä ja loppututkinto. Pari vuotta lisää ja promootio. Ensimmäisen kymmenen miljoonan jälkeen voi hinnoitella itsenra.
ainakin on syöty melko normaalisti,tai no sinkkuihmisen ruokailutottumukset nyt voi olla jotain aivan muuta kun normaalit ;)
Ostaa millon mitäki nyt sattuu mieli tekemään ja sit toisinaan innostuu tekemään ihan oikeeta kotiruokaakin.Äiti hoitaa joulun ruokavalmistelut,mut lisänä joulupöytään arvelin tehdä marinoituja katkarapuja,nammm!
taidampa tehdä seuraavan aloituksen,,,,
joulun alla. Salaatit ovat pääosassa. Eilen söimme lihakastiketta ja perunoita, tänään ja huomenna syömme kalaa kera salaattien. Aatonaattona ehkäpä broilerin filettä riisin kanssa. Kevyttä ja nopeasti valmistuvaa joka tapauksessa
salaatilla?
ja hyvin pärjääkin;) Mikäli isäntää nälättää voi syödä voileipää kahvin kanssa, ja jouluna sitten ylensyödä.
jauhelihakastiketta ja makaroonia syödään,,uuni kun on huomenna varattu:))
ainakin meillä se on ihan perinteisenä tapana. Ei ole mitään erikoista, eikä ainakaan mitään courmeita...säästellään Jouluun heh :)).
meilläkin,,joulu-aaton pöytään täälläkin herkkuja säästellään,se vain on sellanen tapa meilläpäin.)))
ihan normaalisti syödään joulunalla, ei kyllä mitään isotöistä...tänään pyörittiin koko iltapäivä kaupoissa ja sitte tultiin siihen tulokseen, et kotona ei tänään ruokaa viitti enään tehdä, ja käytiin syömässä italialaisessa ravintolassa......
tarkoitin,,meillä on siivous pesutupa päivä tänään,, huomenna voisin minäkin rauhoittua Joulun viettoon:)))