Domain siirto

Neuvoa vailla

Joo elikkä freewebsillä tehny sivut joskus ja ostin myös domain osoitteen sieltä ja nyt olen nvu:lla työstämässä uutta sivustoa ja se freewebsin domain pitäisi siirtää siihen uuteen sivustoon. Miten toimin? Palvelin mielellään suomesta..

8

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostit sen

      domainin sieltä freewebsistä sait sopimuksen
      mukana ns. valtuusavaimen.
      Anna se uuden weppihotellisi ylläpidolle ja kerro
      mitä haluat tehtävän.
      He hoitavat asian freewebsin kanssa ja hups...
      domainisi on vaihtanut paikkaa.

      • Meillä ainakin Capnova hoiti noi siirrot meidän puolesta kun vaihdettiin palveluntarjoajaa.


      • ostaja.

        Joo en saanu mitään semmosta. olen pariin kertaan ostanu sieltä tai siis vuokrannu sen.. vuosimaksu ku kerran on..


    • Tumpelo itsekin
    • Neuvoa vailla

      Kattelen noita domain tietoja freewebsilt, niin siinä lukee yhes kohtaa, et "Status: clientTransferProhibited".. Mitä toi niinku meinaa? Vähän perseestä jos ei pystykään siirtää..

      • la taitaa olla

        vähän niinkuin vuokra-domain jonka oikeudet ovat
        freewebsillä.
        Pahempi juttu.
        Olet säästänyt väärässä paikassa, jos Domain
        on sinulle tärkeä.


      • Neuvoa vailla
        la taitaa olla kirjoitti:

        vähän niinkuin vuokra-domain jonka oikeudet ovat
        freewebsillä.
        Pahempi juttu.
        Olet säästänyt väärässä paikassa, jos Domain
        on sinulle tärkeä.

        sieltä freewebsilt muka siirtään sitä domainia ollenkaan?


      • nämä
        Neuvoa vailla kirjoitti:

        sieltä freewebsilt muka siirtään sitä domainia ollenkaan?

        http://www.webs.com/pages/terms/

        Tuolta kohdan 7 lopusta löytyy mm. seuraavaa..

        "Once you purchase your domain name, you are its owner and it cannot be "returned" until the duration of the domain term has expired."

        Eli nopeasti päätellen sinä olet rekisteröity domainin omistajaksi, eikä tuo webs (freewebs). Tuo puhe siitä ettei domainia voi palauttaa liittynee siinä edellä puhuttuun 30 päivän rahat takaisin takuuseen.. Pointti tuossa koko 7 kohdalla sinun tapaukseesi onkin mielestäni vain tuo, että voidaan olettaa että domain on rekisteröity sun nimiin.

        Itse tekisin niin, että ottaisin yhteyttä tuonne asiakaspalveluun ja varmistaisin asian. Samalla pyytäisin antamaan sen valtuusavaimen. Kun sen olet saanut, voit edetä kuten keskustelun alussa neuvottu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      45
      4684
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3534
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      269
      3350
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      284
      2583
    5. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      35
      2404
    6. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1799
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      34
      1737
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      258
      1695
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      22
      1366
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1155
    Aihe