UPS:n toimitus

jännäri

Tilasin kameran pixmaniasta ja valitsin näin joulun alla toimitustavaksi tuon UPS:n express-toimituksen. Pakettiko tulee suoraan kotiin? Entä jos en ole juuri sillä hetkellä kotona, mihis pakettini siten päätyy? En oikein löytänyt mistään infoa tosta UPS:sta, vähän nyt jäi kaivelemaan. Minkälaisia kokemuksia teillä on tästä firmasta?

11

2014

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksia...

      Muistaakseni yrittävät toimittaa kolme kertaa. Jos eivät saa kiinni, paketti palautuu Helsinkiin ja sieltä parin viikon päästä lähettäjälle. Jättävät ensimmäisellä kerralla lapun, jossa kertovat milloin yrittävät toimittaa seuraavan kerran.

      Itselle jäi kerran paketti saamatta, kun olin viikon matkoilla. Hiukan huono systeemi, jos ei olla päivällä kotona.

      • ppian

        toi sitten yleensä on toi toinen yritys? Luulisi, että kun sen pitäs olla täällä 24-48 tunnissa, ettei sitä uutta yritystä kauhean kauan tarvitsisi yrittää? Kyllähän se harmittaa, jos jää jouluksi paketti sen takia saamatta, että sattuu väärään aikaan käyttämään koiraa pissalla. Eikö sieltä edes soiteta, jos vastaanottajaa ei tavoiteta?

        Kiitos vastauksestasi!


      • ....
        ppian kirjoitti:

        toi sitten yleensä on toi toinen yritys? Luulisi, että kun sen pitäs olla täällä 24-48 tunnissa, ettei sitä uutta yritystä kauhean kauan tarvitsisi yrittää? Kyllähän se harmittaa, jos jää jouluksi paketti sen takia saamatta, että sattuu väärään aikaan käyttämään koiraa pissalla. Eikö sieltä edes soiteta, jos vastaanottajaa ei tavoiteta?

        Kiitos vastauksestasi!

        Seuraavana päivänä oli uusi yritys. Soittavat jos puhelinnumero on tiedossa.


      • Kyllä sapettaa
        .... kirjoitti:

        Seuraavana päivänä oli uusi yritys. Soittavat jos puhelinnumero on tiedossa.

        Eivät soita.. paska pulju, maksaisivat kuljetus firmalle/työntekijälle puhelinlaskuista työpuhelut pois. "Meidän toimenkuvaamme ei kuulu soittaa asiakkaalle" Miten hitossa voivat olettaa että joku olisi 3-päivänä peräkkäin kotona 8:00-17:00 välisenä aikana? Muutkin käy töissä. Onneksi sentään voi niitata valtakirjan oveen.


    • Maaseudulla...

      DHL toimitti paketin, kun en ollut kotona. Kuski soitti ja kysyi voiko naapuri ottaa paketin vastaan. Sovimme näin ja hain paketin töistä palattuani naapurista.

      Toisella kertaa kuski soitti ja kysyi voiko hän itse kuitata paketin vastaanotetuksi ja hän piilotti sen takaterassille. :D

      Todellista asiakaspalvelua!!! Tilasin sunnuntai-iltana Kiinasta ja tiistai-aamupäivällä paketti oli takaterassilla! :D

      UPSistä ei kokemusta kuin työelämässä.

    • Tyytyväinen

      Minulla ainoastaan kehuttavaa UPS:sta. EU-alueelta tavarat tulleet hienosti ja työntekijät todella mukavia.

    • 10

      Minultakin jäi kerran paketti saamatta, mutta viimeksi soittivat etukäteen ja toivat paketin töihin.

    • E5ik3a

      Siis UPS:n toiminta on käsittämätöntä. Mulla oli tullattava paketti, lupasitvat lähettää s-postise tiedot jotta voi tullata. Ei näkynyt, soitin asiakaspalveluun ja vastaus oli "ei me semmoista tehdä", nåh soitin tulliin jossa sanottiin että UPS:llä on velvollisuus antaa tiedot. Nåh, sain ne monien soittojen jälkeen. Tästähän se ilo sitten lähti. Paketti tullattiin ja tullista sanottiin että soita UPS:lle, he haluavat jtn tiedotetta siitä. Soitan UPS:lle jotka sanovat "aijaa, nåh se paketti varmaan sitten lähtee täältä". Pakettia ei näkynyt... Soitin uudestaan joulun jälkeen ja kysyin mitä hittoa tapahtuu heillä kun kukaan ei tiedä mistään mitään. Vastaukeksi sain kun kysyin pakettia "jaa aa, soita lähettäjälle" mä kysyin silt "ai, kiinaan vai? ja miksi, kun teillä on paketti varastossa" virkailija vastasi "ei hän tiedä bla bla, hän laittaa pyynnön heidän tulliostasoon ja soittavat tunnin sisällä takas"... Ei soitettu, soittivat seuraavana päivänä jolloin selvis että olisi pitänyt lähettää joku lomake sinne.... Tämän helvetin huonon ja epäpätevän palvelun takia meni viikko ihan turhaan. Saa nähdä milloin paketti tulee jos tulee... Meinaan vielä laittaa palautetta heille tästä erinoimaisesta palvelusta... Btw, hehän eivät kuulema soita ennen kun tuovat pakettin, ei voi sopia sopivaan ajankohtaa milloin sopis tuoda pakettia... EN suosittele UPS:ia missäään nimessä. Ihan perseestä koko toiminta!

    • toimitus toimi

      Mulle soitetiin aamulla, että paketti on tulossa ja kysyttiin oletko kotona n. klo 14. Auto tuli pihaan klo 14.10
      Erinomaista asiakaspalvelua

    • Näin meillä...

      Meillä omakotitaloasukkailla on sellainen etu, että UPS:in kuski kysyy puhelimitse lupaa kuitata paketti vastaanotetuksi ja piilottaa paketin sitten jonnekin puhelimitse sovittavaan paikkaan, esim. terassin alle.

    • Toimitus-Kotiin

      Jos on töissä sellaisessa paikassa jonka voi antaa toimitusosoitteeksi niin se kannattaa tehdä koska toimittavat pääsääntöisesti virka-aikaan. Itse olen tilannut monta pakettia toimiston osoitteeseen ja aina on tullut hyvin perille.
      Pääkaupunkiseudulla voi muuten myös hakea heidän toimipisteestään joka ainakin ennen oli Vantaan Tikkurilan kupeessa. Joskus sovin kuskin kanssa että jättää sinne eikä yritä toimittaa kotiin kun en ollut siellä. Jätti vain lapun postilaatikkoon jolla sain hakea varastolta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1070
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      982
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      874
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      816
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      684
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      633
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe