Löytyykö mistään ajuria kijoittavalle cd asemalle hp8200? (XP:lle) Olen epätoivoisesti tonkinut joka paikan, mutta ei vaan tunnu löytyvän..
hp 8200 xp ajuri
Jake
10328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://download.com.com/3302-2284-5232801.html
Kiitos vinkistä. Unohdin vain mainita että asema on sisäinen ei usb...
http://h20015.www2.hp.com/en/softwareList.jhtml?reg=&cc=us&prodId=hpcd-write10787&lc=en&plc=&softitem=Microsoft Windows XP&sw_lang=en&pagetype=software
Tuolta pitäisi tilata nuo ajurilevyt, kun meinasin että ne olisi jostain voinut ladata. Ongelma on siinä, ettei xp:lle sopivaa ide controlleria löydy mistään..
Kiitos kuitenkin vinkistä taas! Lisää ehdotuksia otan mielelläni vastaan..
http://list.driverguide.com/list/company456/page8/
Siellä pitää tosin rekisteröityä.
En päässyt tarkemmin katsomaan noita ajureita, kun unohdin salasanani, enkä viitsinyt rekisteröityä uudelleen.
Tuo olikin ainoa paikka mikä näytti lupaavalta, mutta:
Notice: We are experiencing hardware problems today. At times, you may not be able to login to the site. We apologize for the inconvenience.
Teksti ollut jo ties kuinka kauan.
Soitin suomen hp:lle olivat vähän pihalla asian kanssa. Odottelen kovasti yhteydenottoa, mutta kun olen jo kerran tuon aseman ohjelmistoineen maksanut, on aikalailla rahastusta velvottaa maksamaan ajureista (uudestaan)jotta voi täysin toimivaa laitetta käyttää. PERHANA.
Mitä olet vajaa, ajuria vai itse poltto-ohjelmaa? Tuon HP8200:n mukana tuli Adaptecin CD-Creator tai jotakin vastaavaa. Tuo ei ole XP-yhteensopiva kaiketi milläänlailla, vaan joudut päivittämään ohjelman uudempaan versioon.
Jos polttava ei tunnistu niin kokeile toisessa koneessa varmistuaksesi, että polttava eri ole rikki. Jos polttava on kunnossa, voisi kokeilla poistaa XP:ssä ide-väylä ja buutata kone, jonka jälkeen väylän ajurit asennetaan uudelleen. Onko koneessa VIA:n piirisarja? Onko piirisarjan ajureita kokeiltu päivittää uudempiin/vanhempiin? Ainakin omissa koneissa on tuo polttava tunnistunut ongelmitta Me/XP:n omilla ajureilla sen kummemin päivittelemättä.
HP:n sivuilla on KUULEMMA ollut ladattavissa jokin yksinkertainen poltto-ohjelma joka toimisi XP:ssäkin, mutta omakohtaisia kokemuksia ei ole, koska XP:hen siirryttäessä siirryin käyttämään AHEADin NEROa.
Ide controller on se jota cd creator asennus ohjelma kaipailee. Asema toimii muuten ok, mutta cdrw levyille ei pysty tallettamaan suoraan (vaikka wordpadista) lisää tiedostoja.
Ymmärsinkö oikein, että olet itse käyttänyt samaa mallia (8200i) omalla koneellasi xp:n alla?
Kuinka sait pelaamaan niinkuin piti?
Uudempi versio siitä cd creatorista ei myöskään auttanut asiaa. Kokeilin sitä joskus ennenkuin siirryin joksikin aikaa xp:stä takaisin 98:sehen.
Hp:n tuesta lähetettiin maililla linkki, josta korjaus pitäisi löytyä, mutta kas kummaa: unavailable!
Koneessani ei ole vian piirisarajaa enkä ole sen kummempia uudistuksia tehnyt kuin vaihtanut me:n xp:hen.
Kiitos vinkeistä, kokeilen vielä asetella väyliä uudelleen ja pitää peukkuja pystyssä.
Eli tarvitset pakettikirjoitusohjelmaa.
Itse en ole käyttänyt tuota pakettikirjoitusominaisuutta, koska en ole kokenut tarvitsevani sitä. Ennemmin tallennan kiintolevylle ja sieltä sitten CD-R(W)-levylle tarvittaessa. Mutta tuo HP8200 tunnistui ja toimi ongelmitta sen aikaa kun sitä käytin XP:n alla. Tosin käytössä oli Nero 5.5, eikä tuota CD-Creatoria.
Tosin Roxion sivuilla ei ole edes päivitystiedostoja 4.0-versiota vanhemille versioille. Joten päivityskierre on edessä. Ja tuosta 4.0:stakin on seuraava tiedotus:
Important Note: There are no updates to make Easy CD Creator 4 compatible with Windows XP.
Tosin tuolla "Direct CD"-ohjelmalla löytyi parikin päivitystä, josko auttaisivat
Tosin vaativat rekisteröitymistä ennenkuin pääsee latailemaan.
http://www.roxio.com/en/support/ecdc/software_updatesv4.jhtml;jsessionid=2PCNR2HV2TOJFLAQAMFR3KVMCACAYIV0
Sivun loppuvaiheilla "DIRECT CD UPDATES" alla.
Saattaa olla, että annettu linkki ei toimi enää siinä vaiheessa kun luet, koska mukana kulkee SessionID, ja ilman tuota ei linkit toimi. Tällöin mene http://www.roxio.com/en/support/index.jhtml ja hakusanaksi direct cd update.
Mutta miksi IDE-kontrolleria kaipaillaan, se onkin hieman outoa.
Oletko kokeillut Aheadin Neroa. Ainakin itse pidin siitä enemmän kuin tuosta Adaptec/Roxio:n Easy CD Creatorista. http://www.ahead.de/en/index.html
Sainhan sen toimimaan.
Heitin koneelle easy cd creator platiniumin, mutta sekään ei suoraan tunnistanut asemaani. Asensin suositusten vastaisesti cd creatorin, jonka vuoksi kone sekosi täysin ja jouduin asentamaan xp:n uudestaan..
Uudet asennukset, ja kas kas, saan talletettua rw levyille tietoa suoraan xp:n valikoista.
Mitä tästä opimme?
If its not broken, dont fix it.
Eli nyt kopio koko kovosta, enkä koske enää mihinkään cd asetuksiin.
Täytynee vastaisuudessa kun ostaa laitteitä varmistaa, saako niille asiallista tukea vielä parin vuoden päästä!
Suuret kiitokset hyvistä vinkeistä!
Hauskaa polttelua!