Kummaa touhua Lapualla

Lue!

Lapuan osasto sai uuden hallituksen

Julkaistu 16.12.2008 13:44
Muokattu 17.12.2008 11:00

Henkilöristiriitojen kanssa vuosikausia paininut Suomen Punaisen Ristin Lapuan osasto valitsi tiistai-iltaisessa kokouksessaan osastolle uuden hallituksen ja puheenjohtajiston. Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin opettaja Yrjö Heikkinen ja varapuheenjohtajaksi talouspäällikkö Martti Hippolin.

Kokous myös erotti äänestyksen jälkeen kaksi jäsentään. Erottamisen perusteluina oli mm. toistuvasti tapahtunut Suomen Punaisen Ristin sääntöjen vastainen toiminta.

Varsin värikäs kokous sujui lopulta rauhallisesti ja monet jäsenet arvioivat kokouksen jälkeen, että vähin erin osastossa päästään keskittymään normaaliin toimintaan, vaikka käynnissä olevat tutkinnat rikos- ja riita-asioista edelleen varjostavatkin toimintaa.

Lapuan osaston sisäiset ongelmat ovat jatkuneet jo pidemmän aikaa. Pieni aktiivijäsenten ryhmä on pitkään toiminut monissa asioissa osaston nimissä ilman asianmukaisia valtuuksia ja osaston hallituksen päätösten vastaisesti.

Erimielisyydet ovat kulminoituneet etenkin ensiapuryhmän toiminnan ympärille. Ryhmä on järjestänyt päivystyksiä omaan lukuunsa, eikä ole toimissaan noudattanut Lapuan osaston tai Punaisen Ristin Länsi-Suomen piirin ohjeita ja päätöksiä. Ensiapuryhmä ei ole myöskään asianmukaisesti tilittänyt päivystyksistä saatuja korvauksia osaston tilille. Myös päivystysvälineiden ja ensiapukoulutusvälineiden käytöstä ja hallussapidosta on ollut erimielisyyksiä.

Kun rahaliikenteeseen ja osaston omaisuuden käyttöön ei saatu selvyyttä ja järjestystä, osaston hallitus on tehnyt epäselvistä asioista puolenkymmentä tutkintapyyntöä Lapuan poliisille. Tutkinnanjohtaja on todennut julkisuudessa, että tutkinta ei tule asioiden monimutkaisuuden takia valmistumaan ihan lähiviikkoina.

Tiistainen kokous ja orastava sopuisuus ei kuitenkaan pysäytä poliisitutkintaa, koska osittain tutkittavana on myös rikoslain alaisia juttuja.

Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piirin toiminnanjohtaja Pekka Annala pitääkin tärkeänä, että poliisi tutkii asia loppuun asti. Tämä on Annalan mukaan kaikkien osapuolten etujen mukaista.

Tutkintojen ja oikeusjuttujen kannalta Lapuan osaston syyskokous selkiinnytti tilannetta ainakin kahdella tavalla. Pienen aktiiviryhmän asianajaja ilmoitti kokouksessa, että he vetävät pois käräjäoikeudesta vuodentakaista syyskokousta koskevan laillisuuskanteen. Toisaalta ensi vuodelle valitussa uudessa hallituksessa ei ole ketään, jonka toimia poliisi joutuisi tutkimaan.

- Sen tiedon perusteella, mitä meillä Punaisen Ristin keskustoimistossa on Lapuan tilanteesta käytettävissä, näyttää siltä, että ihmisten väliset ristiriidat ovat paisuneet kohtuuttomiin mittoihin. Eräät aktiivijäsenet eivät ole hyväksyneet osaston hallituksen laillisuutta ja toimivaltaa. He sitten ovat ilman riittäviä valtuuksia päättäneet toimia omien näkemystensä mukaan, vaikka Suomen Punaisen Ristin toimintaa ohjaavat laki Punaisesta Rististä ja järjestön muut säännöt, sanoo viestintäjohtaja Hannu-Pekka Laiho.

http://www.redcross.fi/ajankohtaista/uutiset/fi_FI/lapuan_osasto/

1

2317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      107
      6134
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5091
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      58
      4217
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3586
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      115
      3127
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2459
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      63
      2206
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      22
      1555
    Aihe