Asuntojen hinnat nousussa
Kokkolassa
71006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keskihinta nousee jos Kokkolassa on tänä syksynä myytä vaikka kaksi omakotitaloa, ja ne ovat olleet kohtuu uusia. Tämä sillä edellytyksellä, että vertailuajankohtana on kaupattu esim 200 omakotitaloa, joista osa on ollut vanhoja ja halpoja ja osa tyyriimpiä, jolloin keskihinta on muodostunut alemmaksi.
Ei käy kyllä tällä hetkellä kokkolalaista grynderiä kateeksi. Kuukausia sitten valmistuneet rivitalot nököttävät räntäsateessa ikkunat pimeinä ja tekeillä olevista omakotitaloista pudotellaan hintoja.
Odotellaan hinnan nousuja.Rahaa on ,ei hötkyillä.
Yrittäjät haluavat jo laskea työntekijöiden palkkoja...vaihtoehtona on potkut. Pihlajan tehtaat aloittavat lomautukset viimeistään helmikuussa. Se on synkkää nyt ja Kokkolassa ei hullukaan osta asuntoa tällä hetkellä. Kohta näemme suuren tarjontapiikin omakotitaloissa, kun pankit eivät suostukaan pidentämään laina-aikaa 100 vuoteen ja siten asunto on laitettava myyntiin. Valitettavaa, mutta totta. Se on menoa nyt.
Ei minusta yllättävää, muuttovoittoinen alue ja pitkään hinnat olleet alle muiden samankokoisten kaupunkien.
T. hyvä näin
sinne 20-30prosenttia,niin sitten todella katotaan kenellä on ollu rahaa tai on lainarahaa
miks
Kun työtön menee pankkiin järjestelemaan lainojaan uudestaan, niin yllättäen marginaali hyppää prosentin tai pari. Siinä ei sitten auta enää mikään, koska raha ei riitä edes pelkkiin korkoihin. Toivottavasti työttömyys ei kasvaisi, mutta pahalta näyttää.