Pellettejä undulle

Mitä merkkiä?

Annatteko undulaateillenne (esim. Altromin) pellettejä siemenseoksen lisäksi ja jos annatte niin mitä merkkiä? Entä onko voimaruokaa kokoajan saatavilla?

Minua on alkanut mietityttämään myös tuo veteen laitettavan vitamiinilisän todellinen ravintoarvo? Eikös auringonvalo tuhoa heti vesiliukoisia vitamiineja...ja linnut juovatkin vain tipoittain....

3

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle ja Kaisa

      Mitä nyt olen nähnyt pellettejä undulaateille myytävän eläinkaupoissa, niin olen todennut ne aika kalliiksi. Varmasti ovat (ainakin tunnetut merkit) hyvälaatuisia ja terveeellisiä. Olen kuitenkin kuullut, että kaikki undulaatit eivät opi niitä syömään etenkin kun totutteluvaiheessa on oltava rinnakkain tarjolla siemensekoitusta ja pellettejä. Undulaatin siemenseos on sellaisenaan aika yksipuolinen. Niinpä olen lisännyt siihen sellaista Vitakraftin "hedelmäsiemensekoitusta" sekaan.

      Meidän undulaatit eivät ole oikein tottuneet syömään voimaruokaa, vaikka sitä on aina tarjolla.

      Jos lintusi saavat monipuolista viherravintoa siemensekoituksen lisäksi, niin ne eivät tarvitse erikseen vitamiinitippoja juomaveteen.

    • easa

      Undulaatithan ovat luonnostaan siemensyöjiä, joten pellettejä ei välttämättä tarvitse syöttää mikäli syövät muuten hyvin erilaisia tuoreruokia. Toki vitamiinilisänä pelletit käy silloin tällöin. Hyviä merkkejähän ovat esimerkiksi Zupreem, Harrison, Hagen, Nutribird, Roudybush, Scenic.

      Voimaruoka taitaa olla pesinnässä käytettyä ruokaa? Sitä ei linnut normaalioloissa tarvitse.

      Bird Care companyn tuotteista löytyy vitamiinijauheita ja nesteitä. Niitä voi lisätä siemenseoksen-tai tuoreruoan päälle. Sekä tietenkin veteen, riiippuen tuotteesta.

      • Iida Liida

        Voimaruoka meillä aina tarjolla - sulkasadon aikaan ainakin erityisen hyvä! Ja talvella myös, kun sitä auringonvaloa ei pääse erityisemmin ulos nautiskelemaan.
        Omat tiput sitä ainakin tarpeensa mukaan nautiskelevat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11352
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3999
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe