Omistan vuosimallia 2000 olevan VW Boran. Kone on 1.6 8V ja autolla ajettu reilu 250 tuhatta. Auto on huollettu merkkiliikkeessä huoltokirjan mukaan.
Nyt on kuitenkin sellanen ongelma, että auto ei ajoittain lähde käyntiin. Ja tämä tapahtuu jos on esimerkiksi kaupungilla tms ja autoa joutuu toistuvasti sammuttamaan ja käynnistämään. Startti toimii moitteetta, bensapumppu toimii, mutta kun ei hyrähdä käyntiin ei millään! Tulpat on uudet.
Pörhölläkin kävin ja eivät osanneet mitään sanoa, muuta ku tietysti, että ei voi muuta ku varata ajan huoltoon ja hinta-arvio oli sitten 80€...niin kauan ku tunteja menee mahdolliset varaosat.
Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Tai vinkkejä vian etsinnästä?
Auttakaa ammattilaiset?
9
1440
Vastaukset
- arvaus:
Onko alkuperäinen akku? Tuolla hinta-arvion hinnalla saat autoosi hyvän uuden akun. Ja jos se ei tällä vielä tokene, onpahan akku sitten vaihdettu jo. Se alkaa tiensä päässä olla jo muutenkin.
- palle ramstetti
polttoainepumpun solenoidi ei aukea. Onhan polttoainesuodatin vaihdettu milloin...
- arvailut
Kyllä se vika täytyy ensin selvittää ja sitte korjataan. Toi nyt on ihan hölmöläisten hommaa lähtee arvuuttelemaan. Ei ne nykyautotkaan sentään muuta ole kun koneita, joku ne on tehny niin joku myös osaa korjata. Vie vain sinne huoltoon jos et itse osaa, pääset halvemmalla.
Olet tähän mennessä toiminut juuri oikein eli huoltoon vaan.
Jos tässä rupeamme vielä lisää arvailemaan niin mitä se auttaa koska itse et ilmeisesti pysty mitään sille tekemään. Sen voin kuitenkin sanoa ettei kahden edellisen arvaajan diagnoosilla ole mitään tekemistä autosi vian kanssa.- Jani K
Terve!
Epäilen, että jäähdytysnesteen lämpötila-anturi on rikki. Osa maksaa n. 30 € ja sen pystyy itsekin vaihtamaan. Ko. anturi ei omassa 1.6 16v Borattimessakaan antanut vikakoodeja, mutta se silti antoi moottorinohjaukselle väärää infoa ja autoa sai sahata lämpimänä usein. Niin, ja mittariston lämpötila näytti ihan oikein, sillä anturi on ns. kaksoisanturi eli toinen puoli on moottorinohjaukselle ja toinen mittarille - kumpikin elää omaa elämäänsä. Startatessa myös bensa haisi usein.
Tuosta kannattaisi ainakin saksanseisojasi vianhaku aloittaa!! Onnea matkaan ja parkkipaikoille, kerro miten kävi!!- aloittanut
Pitääpäs tuota koittaa kun ei muitakaan fiksuja arvauksia ole tullut. Katsastus on viikon päästä edessä ja lauantaina olis sitte remonttipäivä mahdollista uusintaa varten, niin sillon pitää kokeilla sitä anturia vaihtaa. Kiitokset ja ilmoittelen....
- mutta kuitenkin...
Meillä vastaava ongelma toisen merkkisessä autossa. Kävi huollossa vikaa ei löytynyt.
Sitten kävi niin että akku tyhjeni valojen jäätyä päälle auto ja käynnistettiin kaapeleilla. Sen jälkeen ei ole ollut mitään ongelmaa... eli "nollaus" akunkaapelit irti jne. saattaa auttaa,painotus kohtaan saattaa:) - paikallistettu
Kiitokset kaikile vastanneille! Vika todellakin oli moottorin lämpötila-anturissa joka siis sijaitsee siinä akusta alaviistoon vasemmalle olevan jäähdytysnesteputken päällä. Muutaman kympin oli varaosa Pörhöltä ja itse oli helppo vaihtaa. Muutaman minuutin homma ja auto toimii taas moitteetta.
- hyville
neuvoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2653977
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1452813Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162302Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3642078Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281964- 571558
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491476Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170