Tällä kertaa VR:n tasosta kertoo se, että tänään VR ei saa junia kulkemaan Tampereen ja Turun välillä. Siitäkin huolimatta sillä on pokkaa korottaa lippujen hintoja viisi prosenttia vuoden alusta. Vajaa vuosi sitten VR nosti hintoja kolme prosenttia. Yhtiö perustelee korotuksia sillä, että palkat ja energiakustannukset ovat nousseet.
Jos VR olisi vastuullinen yhtiö, niin lukuisten töppäystensä takia se laskisi hintoja eikä nostaisi.
Jos VR olisi vastuullinen yhtiö, niin lukuisten töppäystensä takia se laskisi hintoja eikä nostaisi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
töpeksivien työntekijöiden laskea omaa palkkaansa, jotta oikeus toteutuisi?
Olisi todella kiinnostava kuulla teidän valittajien ansiotaso. Luulen että nämä suurimmat valittajat tienaavat reilusti enemmän kuin vr.n tuunarit. Esim viime työmarkkinakierroksella yleinen frendi palkankorotuksissa oli reilusti yli 10 %, vr.llä se taisi jäädä jonnekkin 7,5 %. Tällainen suhde on korotuksissa ollut tuolta -70-80 luvulta lähtien. Että se siitä palkan alennuksesta, varmaan vr.läisten pitäisi teidän mielestä tehdä hommat ilmaiseksi. Toinen juttu jos ottaa päähän lippujen hinnat niin ei kun omalla autolla , sehän on halpaa kun ei laske muuta kuin pensan hinnan.
syytätkö töntekijöitä jos tekniikka pettää. Jos sinun auto tekee tiltin kesken ajon jostakin kumman syystä mitä itse et tiedä, onko vika silloin sinun vai auton ???
VR:n jatkuvien hinnankorotusten ja palvelun huonontumisen takia en enää kulje VR:llä. Lomapassia en enää viime kesänä ostanut. Kalliina ja etujen karsimisen jälkeen ei vastaa enää tarkoitustaan.
Etelä-Suomesta vaikkapa Pohjois-Suomeen pääsee lentäen usein halvemmalla kuin epävarmalla VR:n kuljetuksella.
ton minäkin olen huomannut. ja jkl: vähä kalliinpi on lentää, mut niin paljo nopeempaa et sen voi maksaakiin. Tuo vr:n lippujen hinnan kehitys viim. 8 vuoen ajalta, minkä muistan on kohtuutonta!
Vuotuinen inflaatio on n.5%, jos lippujen hunnna nousee 3% niin voi matkustaa 97 matkaa entisen 100 matkan siaan... Työmatkalaisille verovähennettävä osuus nousee salla summalla, kuten palkatkin tuppaa nousemaan silloin tällöin infaation vuoksi.
Teidän mielestä varmaan markka-aikana oli kaikki halvempaa..?
Täysin edesvastuutonta toimintaa valtion hyggeleiltä, sillä nyt ei enää prässäily riitä. Kustannuksia on nostettava prosentuaalisen vuosikasvun taskimessa neljästä seitsemään. Mittarilukemat eivät täsmää lestoilla ja VR:n heijastusosakkeet tekevät 12 % vuosikasvua entisen savureitin varrella. Hyvin häiritsevää. Peruskansalaisen etuoikeus on budjetinomainen käsite ns. heijastusefektistä, jossa elatustason osiot heittelehtivät kiiroilla pidemmänkin lamajakson jälkeenkin. Epätodennäköistä on vastaava prässäys ja puolueomainen mussutus jakson jälkeisestä ydinkasvusta. Sysmäilijät saatava LUOTETTAVIIN lautakuntiin veronmaksajia tukemaan, vaikka jakson neljännellä kylmäkkeellä.
tällä menolla asiakkaat häviää hyvin nopeaa!
Asiakkaat ovat Suomessa aivan liian uskollisia (ja helppouskoisia) ja suuri osaa matkustaa yhä edelleen "maksoi mitä maksoi". Muualla Euroopassa, vaikka junalippujen perushinnat ovatkin lähes yhtä kalliita kuin Suomessa, hintatietoisille asiakkaille löytyy aina tosi hyviä hintatarjouksia, ja paljon. Mm. Saksassa, Ranskassa ja Ruotsissa pystyy matkustamaan maksamalla noin neljäneksen perushinnasta, jos osaa suunnitella ja tehdä lippuhankinnat ajoissa. Italiassa ja Espanjassa hintataso on selvästi alhaisempi. VR Suomi ei tunne hintakilpailua lainkaan.
Jos junalippu maksaa tällä hetkellä 30 euroa, niin ensi vuonna se olisi 31.50 euroa. Jos noita matkoja tekee vaikkapa 10, niin hinnankorotus olisi 15 euroa. Ei matkustaminen voi jäädä tuosta rahasta kiinni. Ja miksi ihmeessä lippujen hintoja ei saisi nostaa, jos kaikki muukin nousee hinnaltaan. Turhaa tuommoinen rutina, tai itkeminen, lippujen hinnan noususta.
Ei ole oikein verrata Suomea Espanjaan. Jo pelkästään olosuhteet aikalailla erilaiset. Vaunujen lämmityskin maksaa. Lisäksi matkustajamäärät Suomessa ovat varmastikin pienemmät, joten kaikki kulut jäävät pienemmän käyttäjäkunnan maksettavaksi. Ja ei, käyttäjiä ei välttämättä tule lisää tarpeeksi lippujen hintoja laskemalla, sillä eivät ihmiset lähde junalla matkustelemaan pelkästään halpojen lippujen vuoksi. Meillä Suomessa junalipuista saa veroalennusta, jos matkoja tehdään työn vuoksi. Mitenkähän Espanjassa? Espanjassa palkkataso taitaa olla pienempi kuin Suomessa, joten lipun hinta Espanjassa espanjalaiselle on jopa kalliimpi kuin Suomessa Suomalaiselle.
Jaaha. Eli siis saksalaisetkin ovat köyhempia kuin Suomessa asuvat?
Katsopas, miten edullisesti pystyisin ostamaan junalippu yli tuhannen kilometrin matkalle Berliinistä Freiburgiin, Sveitsin rajan tuntumassa.
11.03.09 ICE
Berlin Hbf (lähtö) 08:32
Freiburg(Breisgau) Hbf 14:59 (tulo)
(huomaa miten nopea on se ICE luotijuna)
Ja hinta: Dauer-Spezial (erikoishinta). Zugbindung (junakohtainen). 29,00 EUR
No, paljonko maksaisi vastaava 1000km Pendolino matka kotimaassamme?
Pitäisi tietää, että kuinka paljon Saksassa tuetaan verovaroin rautateitä. Sitä en ainakaan itse tiedä. Silti tuommoinen 29 euron junalippu viittaisi siihen, että rautateitä tosiaan tuetaan Saksassa enemmän. Entä maksaako Saksassa rautatieyhtiö (eli asiakkaat) myös asemien ja muiden rautatieliikenteeseen liittyvien rakennusten ja alueiden ylläpidon? Suomessa taitaa maksaa.
Sillä vaan, että asioissa on monta puolta. Ja paras on aina vaikea olla. Parhaan ja tässä VR:n tapauksessa myös ainoan on vaikea tyydyttää aivan kaikkien asiakkaiden vaatimuksia. Lisäksi joillakin ihmisillä on tapana valittaa kaikesta ihan aikansa kuluksi.
Vr korotti juuri hintojaan viisi prosenttia. Nyt siellä hinnankorotustyöryhmä on varmaan taas valmistelemassa uusia hinnankorotuksia. Ehkä helmi-maaliskuussa pääsemme taas maksamaan nykyista kymmenen prosenttia kalliimpia lippuja. Ja sitten vuoden lopussa hinroja korotetaan taas. Vr:n ekonomit asialla. Se on Vr:n tapa toimia.
Älkää rutisko turhasta. Se tuntuu vaan kalliilta, jos ei oo rahaa=)
lentoyhtiöt tai linja-autojen hinnathan ei ikinä nouse, samat hinnat ku markka-aikana niinkö?? Junahan on täysin ylivoimainen matkustustapa jos verrataan bussiin tai koneeseen, junas voi liikkua, käydä vessas, mennä ravintolaan syömään tai juomaan, yöjunis käydä suihkus, nukkua sängys, IC ja Pendois löytyy melkeen jokaiselta paikalta pistoke.
Ja myös viherpiipertäjille plussaa että VR:n käyttämä sähkö on 100% tuulivoimalla tuotettua.
Sitten noista myöhästymisistä/muista ongelmista: kaikki vaihdeviat ja ratarikot, ajolangan tippumiset, ihmiset junan alla, kaikki mikä ei johdu vr:n työntekijöistä tai junassa itsessään olevasta viasta EI ole VR:n vika. VR ei omista metriäkään rautatietä/ajolankaa, ei yhtään vaihdetta eikä turvalaitetta radan varresta. silti VR maksaa korvaukset jos noissa em. on vikaa. sekin voi osaltaan nostaa noita hintoja.