Mikä vikana kun kone ei inahdakkaan? Kun laitan virtajohdon koneeseen ei mihinkään tule valoa eikä tapahdu yhtikäs mitään. Olen mitannut virtajohdosta jännitteen ja sen on ihan ok! Koneessa ei ole minkäänlaisia elonmerkkejä! Missä vika voi olla? Kovalevy, muisti ja akku irrotettu ja laitettu takaisin. Ei eloa johdon eikä pelkästään akun kanssa. Kaksi vuotta vanha kone ja tässä ollaan! Onko kenelläkään kokemusta tästä hp.n mallista tai vastaavasta tilanteesta? Ja jos on niin olisiko neuvoa? Vai joko heitän parvekkeelta alas?
Hp Pavilion zv5000 ei käynnisty
Apua tarvitaan
62308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokeile vielä epätoivokorjausta ennen kuin viet takuuhuoltoon: ota akku ja virtajohto pois ja ole käynnistävinäsi konetta, eli paina käynnistysnappia muutama sekunti. Sitten akku takaisin ja startti. Lähteekö?
Jos lähtee, niin olet huoltokäynnin velkaa. ;)
Jos ei lähde, se on todistetusti rikki. :(
Ei käynnisty ei :( Ei kai tässä muu auta kuin alkaa etsimään kuittia. Kiitos sinulle epätoivoisesta neuvosta :) Jos jotain positiivista, niin enpä jäänyt sinulle velkaa ;)
Mulla hp pavilion dv6278 ja kun käynnistän sen, menee jotain 7 sekuntia ja sit kuuluu sekunnin mittainen piippaus ja heti perään kaksi lyhyttä piippausta. Näyttöön ei tule mitään kuvaa. Kone jää siihen kohtaan eikä lataa enempää...Mikä vikana? ja miten sen voisi korjata? Kone kuitenkin sammuu ihan virtanapista ja laturi toimii..
Ei ole sama vika, tuo piiip pip pip on ihan selvä: Näytönohjain hajalla, eli käytännössä emolevy vaihtoon.
Mulla taas kone ei suostu "syömään" virtaa, eli ilmeisesti joku piuha koneen sisällä oikosulussa?
Mulla kans pavilion sarjan kone (dv9000) emolevy on vaihdettu kaksi kertaa WLAN-ongelmien takia, nyt sitten kone on alkanut tekemään sitä että käynnistettäessä kuuluu kolme piippausta eikä näyttöön tule kuvaa. Jos jollakin on sama ongelma niin kokeilkaapa seuraavaa: Vaikka näyttöön ei tulis kuvaa niin jättäkää kone käyntiin vaikka 10 minuutiksi. Sen jälkeen sammuttakaa ja käynnistäkää uudestaan. TAAS TOIMII.. Ei varmaan kovin kauan, mutta jos jotain tärkeää pitää saada koneelta talteen niin kannattaa yrittää.