keskustellaan kaverin kanssa miten menikään Muksujen Liisankadulla-biisin sanat
jotenkin näin onko oikein
"vessa vesiposti keittokomero ja huone"
"Liisankadulla samassa talossa kun Matti Monosen ruumisarkkuliike"
en googlettamalla löytänyt koko kappaleen sanoja, voisko joku jelppiä.
Eli etenkin toi viimeinen lause
muksut liisankadulla sanat
8
10527
Vastaukset
- fil.yo
Aluksi vähän 58-vuotiaan ikuisen yliopiskelijan nostalgiaa.
Liisankadulla-kappaleen säveltäjä Tapio Lipponen (s. 1942) toimi joskus 1966-67 Hgin yliopiston Eteläsuomalaisen osakunnan musiikkitirehtöörinä. Yleensä torstaisin oli "kuntailta" niminen rypemistilaisuus, jossa Lipponen laulatti porukkaa. Ettei vain säveltänytkin tuon laulun Eson kirjastohuoneessa. Sanat ovat Pentti Saarikosken (1937-83), joka taisi olla mukana kun laulu syntyi. Näin muistelen.
Sittemmin Lipponen oli Yleisradiossa joku musiikkipäällikkö. Ettei vain olisi vieläkin, en ole ihan varma.
Alkutekstissä puhutaan Mikko Monosen ruumisarkkuliikkeestä, mutta levytettäessä se piti muuttaa Matti Makkoseksi, koska muuten sitä olisi pidetty mainostamisena.
Kas tässä sanat:
Liisankadulla
samassa talossa kuin Mikko Monosen ruumisarkkuliike
on mun kotini: vessa, vesiposti, keittokomero ja huone.
On mun kotini ja muijan koti, ja neljän ikioman lapsen.
Vessa, vesiposti, keittokomero ja huone.
Vessa, vesiposti, keittokomero
ne naapurin kanssa on yhteiset.
Mutta se huone on meidän kuuden yksityisaluettamme.
”Tää on koti, jonka appiukko osti”.
kuten muija muistaa joka päivä muistuttaa.
”Tää on koti, jonka appiukko osti”,
kuten muija muistaa joka päivä muistuttaa
Mä hankin sille TV:n ja pyykinpesukoneen
ja annan sille rahaa aina vaatteisiin.
Minä teen työtä, elätän meidät, mutta silti se muistaa muistuttaa:
”Tää on koti, jonka appiukko osti”,
kuten muija muistaa joka päivä muistuttaa:
vessa, vesiposti, keittokomero ja huone.
Serkkupoika sanoi: ”Ota jo hattu,
eihän kukaan tuota muijaa kestää voi.”
Kyllä menisin, kyllä minä jättäisin
muijan sekä pienen vessan.
Vessan, vesipostin, keittokomeron ja huoneen.
Liisankadulla
samassa talossa kuin Mikko Monosen ruumisarkkuliike,
Liisankadulla
samassa talossa, samassa arkussa kuusi.
Serkkupoika sanoi: ”Haetaan pullo
ja juodaan pois vessa, vesiposti,
vessa, vesiposti, keittokomero ja huone,
ja Mikko Monosen ruumisarkkuliike
ja vessa, vesiposti, keittokomero ja huone.”- muistelua
ihan loistavaa kiitoksia kovasti.
- fil.yo
muistelua kirjoitti:
ihan loistavaa kiitoksia kovasti.
Ole hyvä vain.
Tuosta Muksut-yhtyeestä sen verran, että sekin syntyi Eteläsuomalaisessa osakunnassa 1965. Ensimmäinen kokoonpano oli Tapio Lipponen (kitara), Annu Toiviainen (laulu), Pekka Mäkinen (trupetti) ja Seppo Porkka (basso). Myöhemmin Annu Toiviaisen tilalle tuli Inga Hinnerichsen.
Eson lisäksi sen ajan kulttuurijengi kokoontui hotelli Hansan ravintolassa, joka oli Eson seinänaapurina. Hansan vuokrasopimuksen loputtua porukka siirtyi Kosmokseen. Se oli sitä Vanhan valtauksen (1968) ja muun opiskelijaliikehdinnän aikaa. - Jukka
fil.yo kirjoitti:
Ole hyvä vain.
Tuosta Muksut-yhtyeestä sen verran, että sekin syntyi Eteläsuomalaisessa osakunnassa 1965. Ensimmäinen kokoonpano oli Tapio Lipponen (kitara), Annu Toiviainen (laulu), Pekka Mäkinen (trupetti) ja Seppo Porkka (basso). Myöhemmin Annu Toiviaisen tilalle tuli Inga Hinnerichsen.
Eson lisäksi sen ajan kulttuurijengi kokoontui hotelli Hansan ravintolassa, joka oli Eson seinänaapurina. Hansan vuokrasopimuksen loputtua porukka siirtyi Kosmokseen. Se oli sitä Vanhan valtauksen (1968) ja muun opiskelijaliikehdinnän aikaa.Oli muuten Matti Makkosen ruumisarkkuliike...
- fil.yo
Jukka kirjoitti:
Oli muuten Matti Makkosen ruumisarkkuliike...
Kuten tuolla aikaisemmin kerroin, Saarikosken alkutekstissä on Mikko Monosen ruumisarkkuliike. Tämä on faktaa, koska senniminen firma on toiminut Liisankatu 27:ssä iät ja ajat. Kun kipaletta laulettiin pikku hönössä opiskelijailtamissa, niin aina muistutettiin että laulakaa Mikko Mononen eikä Matti Makkonen.
Kun laulu levytettiin, Yleisradion pomot (laulun säveltäjä Tapio Lipponenkin taisi olla jo sellainen siinä vaiheessa) määräsivät, että ruumisarkkuliikkeen nimi ei saa esiintyä julkisesti Mikko Monosena, koska se voidaan tulkita mainokseksi eikä Ylessä saanut mainostaa mitään siihen aikaan. Ja niin se sitten muutettiin fiktioksi, eli Matti Makkoseksi. Mutta yksityistilaisuuksissa laulettiin kuten Pentti Saarikoski-vainaan kynästä oli lähtenyt: Mikko Monosen ruumisarkkuliike.
- wwwikikivet
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/laulu_monosen_ruumisarkkuliikkeesta_herasi_henkiin_78826.html#media=78811
Vilkase tuolta laulettuna Ylen elävä arkisto. PS:linkki on yhdistettävä kokonaan nettiselaimen osoiteriville - Tuovicrook
Se on Matti Makkonen, se arkunkauppaaja, kulemma autenttinen.
- ikäänkuin
Olen siitä Mikko Monosen Ruumisarkkuliikkeen ohi kävellyt kouluun melkein kymmenen vuotta, että se siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3772289- 581681
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1711415Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771209Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67979- 86975
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33943Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-118930Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12896K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8866