Eli tässä olis semmonen ongelma kun menen youtubeen ja sitten sieltä valitsen satunnaisen katselukohteen, kone saattaa sammua kesken videon. Ja kestää n. 15 min ennen kun sen voi laittaa taas päälle. Tämä sammuminen ei kuitenkaan tapahdu aina, sillon tällöin sivuilla kuten: youtube, bosnatube. Käyttöjärjestelmänä on Vista ja käytän Exploreria. Koneena on kannettava tietokone.
Youtuben takia kone sammuu...
Nimetön
4581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No sitten tuo vaikuttas siltä että koneesi kuumenee liikaa ja sen takia se sammuttaa ittensä. Mikähän merkkinen on. Vai olisko että käytät sitä akkuvirralla josta on virta loppunut.
Merkki on HP. n. vuoden vanha, ja ei ole kytketty akkuun vaan on melkein aina seinästä tulevalla virralla toiminut.
Syynä on, mikäs muukaan kuin flash playerin tolkuton CPU -ajan tuhlaus.
Jos koneesi on moniydinprosessorilla varustettu, niin ongelmaa saattaisi voida yrittää korjata pakottamalla nettiselain (tässä tapauksessa MS Internet Explorer) käyttämään vain yhtä CPU -ydintä. Ko. ytimen kuormitus on toki edelleen 100%, mutta edes se toinen (ja mahd. 3. ja 4. ydin, jos koneessasi sellaiset on) saavat levätä, sensijaan että flash Playerin tolkuton kuormitus kohdistuu niihinkin koko ajan 100%!
Toki osittain syynä on myös kannettavan huono suunnittelu, jos sen jäähdytys on niin huonosti toteutettu, ettei se ole riittävä silloin, kun CPU on pidempään koko ajan maksimikuormituklsella.
Lisäksi moinen CPU -ajan tuhlaus nostaa myös koneen sähkönkulutusta.
Adobe (= Flash Playerin valmistaja) pitäisi saada vastuuseen ympäristöä tuhoavasta toiminnastaan ( = miljoonat PC:t ympäri maapalloa kuluttavat sähköä tarpeettoman paljon typerästi kirjoitetun ohjelmiston takia).
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=653&posting=22000000040385509
No olisko jotain neuvoo, miten se pakotetaan ainoastaan yhteen ytimeen pyöriin?
Kone siis on 2 ytiminen.