Jos on 2kk töissä ja irtisanoutuu omasta pyynnöstä. tuleeko 5kk alusta alkaen vai luetaaanko tuo 2kk hyväksi...?
5kk pakkotyöehto
väheneekö?
5535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysymyksesi on todella sekava.
Jos todella tarkoitat sitä, olet 2 kk työssä ja irtisanoudut tästä työstä, niin se tarkoittaa sitä, että saat tuon työsuhteen päättymisestä lukien tilanteestasi riippuen joko 3 kk:n erokarenssin tai 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon. Siis jos olet työssä esim. 1.1.-28.2.09, niin erokarenssi tai rangaistustyössäoloehto määrätään irtisanoutumisen vuoksi alkamaan 1.3.09.
Jos tarkoitat sitä, että sinulla on päällä 5 kk:n rangaistustyössäoloehto ja menet 2 kk:ksi työhön ja irtisanoudut sitten siitä, niin sinulle määrätään uusi 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tuon 2 kk:n työsuhteen päättymisestä lukien ellei sitten katsota, ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä ja heitetä pysyvästi ulkopuolelle työttömyysturvan.
Jos taas tarkoitat sitä, että sinulla on 5 kk:n rangaistustyössäoloehto päällä ja menet kahden kuukauden MÄÄRÄAIKAISEEN työsuhteeseen etkä siitä irtisanoudu, niin tuo 5 kk:n rangaistustyössäoloehto vähenee 2 kk:lla.
"Jos tarkoitat sitä, että sinulla on päällä 5 kk:n rangaistustyössäoloehto ja menet 2 kk:ksi työhön ja irtisanoudut sitten siitä, niin sinulle määrätään uusi 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tuon 2 kk:n työsuhteen päättymisestä lukien ellei sitten katsota, ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä ja heitetä pysyvästi ulkopuolelle työttömyysturvan."
Ei siinä Kelan päätöksessä mainita kyllä mitään että pitää olla YHTÄJAKSOISESTI. Kuvittele jos olisin 4kk 3vk ja irtisanoisin. Ja sinun mukaasi saisin taas 5kk pakkoehtoa. No sitten menisin toiseen paikkaan ja olisin 4kk 3vk jne.jne. Enkö ole muka työmarkkinoiden käytetävissä?
Mitä tarkoittaa "pysyvästi ulkopuolelle työttömyysturvan?"
Naapuri on 10v möykänny kaljapäissään työttömänä pari lyhyttä "kurssia" ja korvaukset juoksee, millä perusteella hän on työmarkkinoiden "käytettävissä"?
Luulisi että arvostavat että edes joskus käy töissä ja ottavat huomioon....
Ei tarvitse olla yhtäjaksoisesti, mutta kun sinulla on tuo pakkotyöehto päällä ja irtisauduit työstäsi 2 kk jälkeen, alkaa laskuri alusta eli 5 kk taas edessä.
....ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä ja heitetä pysyvästi ulkopuolelle työttömyysturvan....
Tarkoittaa sitä, että jos jatkuvasti kieltäydyt, eroat työstä, niin työkkäri voi tehdä päätöksen, ettet ole työmarkkinoiden käytettävissä. Siis ei edes mitään 5 kk:n paluumahdollisuutta.
Takaisin työmarkkinoiden käytettäväksi pääsy edellyttää, että osoitat jotenkin, että olet työmarkkinoiden käytettävissä. Voin vakuuttaa, ettei se helppoa ole.