Lomalle Bangkokin ympäristöön?

Etelä-Haagan Flavio

Ollaan menossa tammikuun lopussa tyttöystävän kanssa Taikamaahan siten, että ostetaan pelkät lennot Hki-Bkk-Hki. Ja ajatuksena olis siirtyä kentältä taksin kyydillä johonkin lomakohteeseen loman viettoon.
Mitä kahta paikkaa suosittelisitte kohteeksi? Meren ääressä, inhimillisen taksimatkan päässä Bangkokista, ei tarttis olla niin vilkasta yöelämää..
Ajattelimme mahdollisesti kokeilla kahta eri kohdetta noin 10vrk kestävällä reissullamme. Aikaisempaa kokemusta on vain Pattayasta 2viikkoa ja mielestäni hieman liian "kaupallinen" meininki siellä.. Kiits!

6

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ripula

      Ensin taksi Hua Hin:iin. Siellä muutama päivä ja sitten loppu ajaksi Krabille. Sieltä sitten lennot Air Asialla takaisin Bangkokiin. Siinä mun ehdotus...

    • Surat Thani,

      Samui?

    • Riistavuorenkuja

      Ottakaa sisäinen lento Krabille,kun tuutte Bangkokiin.
      Varatkaa liput netistä etukäteen!!
      Thai Airways ihan hyvä,jos laukkunne painaa 20kg!
      Hinnat lähestulkoon samat kuin halpisyhtiöillä!

    • -saza-

      Cha-Am:iin n. 2,5 tunnin matka, aika rauhallinen lomakohde. Siinä voi käväistä Hua-Hin:ssa myös.

      Mutta myös Hua-Hin:in eteläpuolella on pieniä kohteita kauniilla rannoilla. Evasonin hotelli on jollain rannalla, nimeä en muista. Matkaa Hua Hin:stä etelään n. 15 km, ja siitä alaspäin on rantoja jatkuvasti ja niillä kivoja hotelleja. Dolpin bay on kaunis ja rauhallinen paikka (keskellä ei mitään tosin, mutta ihanan rauhallista, kaupallisuus ja tyttöbaarit eivät todellakaan häiritse)

    • Lähellä Bangkokia

      Inhimillisen taksimatkan päässä Bangkokia on oikeastaan vain Pattaya. Pattayan etelä-itä-puolella oleva Jomtienin lahti on selvästi rauhallisempaa paikkaa, enemmän pariskunnille ja perheille tarkoitettu kuin Pattayan lahti, joka on perinteinen turistien menopaikka. jomtienilla on myös luksushotelleja ja mökkejä.

      Jos jatkatte siitä vielä eteenpäin, tulette Rayongiin, joka on thaimaalaisten miljonäärien lomaparatiisi. Täällä päin ei ole ilotyttöjä eikä baarielämää. Ruokaravintoloita löytyy.

      Sieltä suunnasta voi tehdä myös retken Koh Sametin saarelle, joka on luonnonsuojelualueella. Joku sanoi täällä kerran että Samet on kuin Samui 15 vuotta sitten, ja se on minustakin aika oikein ajateltu. Jos jaksatte vielä vähän pitemmälle matkustaa, niin päsette Changin saarelle, joka on myös suojeltu. Chang on thaimaalaisten rikkaiden nuorten suosiossa. Googlailkaa.

      • thai

        Varmasti löytyy muitakin paikkoja kuin ko turistipaikat! Itse olen myös lähdössä vastaavalle matkalle ja ajattelin lainata tai ostaa jonkun Thaimaa-opaskirjasen tai kysellä Thaiklubi sivustoilta. Täällä ilmeisesti käy vain pakettimatkaajat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      291
      11776
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      139
      10996
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe