Keppiä lisää

Vanhanen: Hallitus korottaa ennen veroja kuin leikkaa menoja.

http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhanen Hallitus korottaa ennen veroja kuin leikkaa menoja/1135242273485?ref=msn
2155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Alkuvuodesta hallitus aikoo vauhdittaa taloutta lisäämällä yritysrahoitusta, työllisyyskoulutusta ja työllistäviä rakennushankkeita."
Eli paljon hukkaan heitettyä rahaa. Erittäin hyviä ja tehokkaita säästökohteita olisivat kaksikielisyyden lopettaminen (ruotsi pois) sekä ahvenanmaan myyminen tai pois luovuttaminen, eli ei enää tukiaisia.

Äänestä
  • Minusta parasta olisi leikata heti vastikkeettomat sosiaalietuudet pois. Suomessa maksetaan esim. aiheettomia asumistuksia yksinhuoltajille, joiden tulot elatusapu mukaanlukien ovat paremmat kuin keskiverto palkansaajalla.
    Hyvätuloisten lapsilisät olisivat toisena leikkauskohteena.
    Kunnon leikkaukset vaan kerralla kehiin, niin alkaisi jotain tuloksiakin näkyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kusipää kirjoitti:

Vanhanen: Hallitus korottaa ennen veroja kuin leikkaa menoja.

http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhanen Hallitus korottaa ennen veroja kuin leikkaa menoja/1135242273485?ref=msn

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu